Lipnická švestka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 117.163 (?) 
18.8.2015 12:39

Já mám Malvazinku zafixovanou taky jako kyselejší, ovšem pan Mikeš se mě snaží přesvědčit, že "stara nemecka sásrak" v Sudetech je Malvazinka. Ta kyselá v konečné fázi zralosti není. Zdravím, pane Mikeši. smiley Jinak, jestliže jste jedla lepotice, tak sice nesmí být moc podtržené, ale na druhou stranu, když už jsou jako "bačkory",tak jsou fádní. Svěží kyselinka je pro chuť potřebná. Zkuste si zasadit Herman, Katinku, Opál, určitě málo sladké nebudou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.8.2015 12:40

Tak Malvazinka není zrovna příklad enormně sladké slivoně, ale to je spíš výjimka. Problém je, že lidé zvyklí na Domácí švestku jsou zvyklí, že modrá = zralá. To u většiny pološvestek, včetně balkánských  a německých neplatí. Jistěže, nejpozdnější odrůdy obvykle o trochu víc cukru mají (někdy tolik, až je to v chuti nepříjemné), ale v žádném případě nelze nazvat ty skořejšší odrůdy (Katinka Opál) kyselými.
   Jinak přeji Lipnické švestce co nejvíc úspěchu, nějaká domácí slivoň by si to konečně zasloužila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 117.163 (?), 18.8.2015 12:57

A já zase přeji hodně úspěchů české odrůdě Těchobuzická. Aby všechny její plody začaly už konečně dozrávat tak, jak se sluší a patří na normální slivoň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 18.8.2015 13:55

Co si budem vykládat. rostoucí popularita slivoní stojí a padá s popularitou slivovice a kvalita odrůdy je do začné míry dána vhodností k pálení. Málokdo projí dva metráky švestek zasyrova, na koláčích a v knedlících, takže důvod je jasný. Když chci prorazit s novou odrůdou, musím hledat, nacházet a vychvalovat především palírenské vlastnosti:
1. Růst by měl být bujný. K pálení se vysazují kmenné tvary a žádné palmety. Z balkonovky - třebas obsypané - sud nenaplníte.
2. Plody by neměly být příliš velké. Aroma švestek je ukryto především ve slupce, potažmo v jádru. Čím menší plody, tím větší procentuelní zastoupení těchto složek, tím aromatičtější destilát.
3. Vysoká cukernatost plodů. Důvod není třeba rozvádět.
4. Odlučitelnost od dužiny úplně nutná není. Ale na nějaký ten švestkový táč, odpeckované knedlíky se to hodí. Manželka tak na odrůdu kývne spíš, než na jinak nepoužitelnou durancii.
5.Odrůda by měla vykazovat dobrou toleranci k neštovicím švestek. Domácí je sice nepřekonatelná, ale co to platno.
6. Plody by neměly dozrávat příliš pozdě. Trochu problém, když víme, že pozdnější odrůdy jsou obvykle cukernatější. Ale v chladnějších oblastech odrůdy jako Tophit, Presenta, Elena, ale i Durancie v horších letech nedozrají. Navíc ne každý má možnost kvasit mač z plodů sbíraných po mrazu ve vytopené místnosti. Takže sladká švestka, jejíž kvas stihne v pohodě vykvasit během podzimu pod přístřeškem, je ideální.
    Když to podtrhnu a sečtu, tak aspoň na papíře splňuje tyto vlastnosti snad jen jediná odrůda. Hádejte která. Ano, zázrak nad Bečvou. Jsou-li informace o ní pravdivé, pak má o hvězdnou budoucnost postaráno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.37 (?), 14.9.2016 15:51

Doporučuji Toptaste

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 33.1 (?), 18.8.2015 18:38

Plody Lipnické budou k ochutnání ještě asi týden, pak budeme celý podzim nabízet k ochutnání sušené. Při nákupu stromků dáváme ochutnat i slivovici. Zatím je jí dost! Chovanec Miroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 18.8.2015 18:49

Tak tomu říkám zvládnutá reklama na 100%.  Ne jak u odrůd o kterých nás informují v odborných časopisech a pak 5 let nic.Potom zájem většinou opadne. Dávám palec nahoru.  Jarin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
petr11 - (5) - 90.187 (?), 23.8.2015 22:03

Byl jsem ochutnat Lipnickou švestku.Plod menší 25g, chuť překvapivě sladká.Ze stromu jsem vybral nedozrálou švestku a ta měla dužninu pevnou, se začínající sladkostí.Ochutnal jsem i křížalu, byla medově sladká.Odvezl jsem si jednu zralou švestku a nechal změřit cukernatost.Mojí Lepotici naměřil instruktor 14° a Lipnické 25°.Až potom se dozvěděl, co měřil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.2 (?), 7.10.2013 14:30

Má již někdo s Lipnickou zkušenost? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 7.10.2013 14:48

Za 12 let bude mít někdo z Lipnické i slivovičku.Je tu někdo takový?   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika