Kdy a jak namnožit mirobalán řízkováním



host - 82.2 (?)
28.8.2010 10:26

Túto jar sme to s otcom skúsili- pretože mirabelka, ktorá nás chuťovo zaujala nemá, napodiv, žiadne koreňové výmladky, ktoré by sa dali použiť na rozmnoženie, pichli sme do zeme na záhrade asi osem koncových vetvičiek s dľžkou10-15cm v marci pred vyrašením a zakryli plastovým krytom s vetrákmi. Možno vplyvom chladnejšieho a mokrého počasia sa ich ujalo šesť! Taký úspech sme ani nečakali. Už majú cca 10-15cm prírastky a jediný problém je, že polovicu musíme s ťažkým srdcom vyhodiť, pretože sme s tým nepočítali.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 26.8.2010 22:32, zobrazeno: 21024x

Protože se mi nepodařilo sehnat mirobalány rád bych si je namnožil řízkováním.Na netu jsem radu nenašel.Jen to, že budu potřebovat růstový stimulátor.Poradí mi někdo?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.8.2010 23:08

Přiznám se, že jsem to nezkoušel.  Vždy bylo kolem plno odkopků, které měly nějaký kořínek a daly se vyrýt a zasadit. Protože se ale řízkováním peckoviny přenáší šarka, nyní již myrobalánové podnože pěstuji jen ze semen.
   Jinak se ale obvykle dřeviny řízkují brzy na podzim nebo na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
duran - (41) - 74.233 (?), 27.8.2010 9:35

pokud máte starý inkubátor, tak bych to zkusil.

Potřebují telpo a vlhko, čehož asi v domácích podmínkách nedocílíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 27.8.2010 9:42

Podél silnic roste velké množství kořenových výmladků tak semenáčků. Je to rychlejší způsob než řízkování. Semenáčky jsou navíc bezpečnější co se přenosu šarky týče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 27.8.2010 21:00

Mám mirobalán třešňový a pro jeho vlastnosti se jej pokouším rozmnožit. Pokusy řízkovat jsou problematické. Z 6 řízků zasazených vloni na podzim se nakonec ujal jenom jeden. Řízky odebírané v průběhu roku se neujaly ani jednou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 28.8.2010 9:28

Slušně mi zakořeňovaly řízky odlámané od paty stromu - byla na nich vybělená část podzemní, a zelená nadzemní. Pokud má podzemní část nějaký kořínek, ujímá se lépe. Ono to v podstatě jsou spíš odkopky než řízky.
   Ale jak jsem již uvedl, semenáče rostou tak dobře, že na jaře vysetá stratifikovaná jádra se někdy dají ještě v létě téhož roku očkovat. A kořeny mají -  radost pohledět. Takže smysl řízkování postrádám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 28.8.2010 9:29

Zkuste si z pecek vypěstovat vlastní semenáčky a na ně potom naroubujte svůj myrobalán.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 82.2 (?), 28.8.2010 10:26

Túto jar sme to s otcom skúsili- pretože mirabelka, ktorá nás chuťovo zaujala nemá, napodiv, žiadne koreňové výmladky, ktoré by sa dali použiť na rozmnoženie, pichli sme do zeme na záhrade asi osem koncových vetvičiek s dľžkou10-15cm v marci pred vyrašením a zakryli plastovým krytom s vetrákmi. Možno vplyvom chladnejšieho a mokrého počasia sa ich ujalo šesť! Taký úspech sme ani nečakali. Už majú cca 10-15cm prírastky a jediný problém je, že polovicu musíme s ťažkým srdcom vyhodiť, pretože sme s tým nepočítali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 28.8.2010 19:27

Zkoušel jsem vypěstovat myrobalány z pecek.Stratifikaci jsem provedl v uzavřené pet láhvi(to kvůli škůdcům)v písku.Tuto jsem ovšenm nezakopal přes zimu do země, jak tady píšete.Tak nevím jestli pecky nevymrzli.Na jaře vylopal a zasadil.Hryzec si pošmákl!!!Proto ta skepse.U cesty jsem nějaké myrabelky zkoušel vykopat.Většina z nich je živena kořenem z matečního stromu a proto mají kořenový systé mizerný.Takže po přesazení hynou.Vidím jako jedinou možnost v domácích bezhryzcových podmínkách to na jaře zkusit znovu.Ale ten rok je zase v čoudu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 66.105 (?), 28.8.2010 20:39

Vaše neúspěchy mě dost překvapují. Zkoušel jsem loni koncem řijna stratifikovat namočené myrobalánové pecky z červených a žlutých plodů v ledničce (v kelímcích s trochou vlhkého písku). Červený kelímek začal "růst" už v lednu. Byly v něm přirozeně prasklé a silně naklíčené pecky, které jsem rozsadil do truhlíku. Žlutý kelímek "vyrostl" krátce potom. U myrobalánu jsem měl klíčivost nad 90%. Bohužel mnohem hůře dopadla např. mahalebka.Teď jsem zkoušel vyloupaná jádra meruněk. Začala mi klíčit v ledničce už za 6 týdnů. Nezapomínejte, že stratifikace běžných peckovin probíhá pouze při teplotě 2-7 st. Pokud ji nezajistíte, může probíhat třeba i více let, přežije-li pecka. Zakopaný květináč by mohl teplotní i vlhkostní limit splňovat. Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika