Kdy a jak namnožit mirobalán řízkováním



host - 24.183 (?)
28.8.2010 9:29

Zkuste si z pecek vypěstovat vlastní semenáčky a na ně potom naroubujte svůj myrobalán.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 26.8.2010 22:32, zobrazeno: 21108x

Protože se mi nepodařilo sehnat mirobalány rád bych si je namnožil řízkováním.Na netu jsem radu nenašel.Jen to, že budu potřebovat růstový stimulátor.Poradí mi někdo?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.8.2010 23:08

Přiznám se, že jsem to nezkoušel.  Vždy bylo kolem plno odkopků, které měly nějaký kořínek a daly se vyrýt a zasadit. Protože se ale řízkováním peckoviny přenáší šarka, nyní již myrobalánové podnože pěstuji jen ze semen.
   Jinak se ale obvykle dřeviny řízkují brzy na podzim nebo na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
duran - (41) - 74.233 (?), 27.8.2010 9:35

pokud máte starý inkubátor, tak bych to zkusil.

Potřebují telpo a vlhko, čehož asi v domácích podmínkách nedocílíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.183 (?), 27.8.2010 9:42

Podél silnic roste velké množství kořenových výmladků tak semenáčků. Je to rychlejší způsob než řízkování. Semenáčky jsou navíc bezpečnější co se přenosu šarky týče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 27.8.2010 21:00

Mám mirobalán třešňový a pro jeho vlastnosti se jej pokouším rozmnožit. Pokusy řízkovat jsou problematické. Z 6 řízků zasazených vloni na podzim se nakonec ujal jenom jeden. Řízky odebírané v průběhu roku se neujaly ani jednou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 28.8.2010 9:28

Slušně mi zakořeňovaly řízky odlámané od paty stromu - byla na nich vybělená část podzemní, a zelená nadzemní. Pokud má podzemní část nějaký kořínek, ujímá se lépe. Ono to v podstatě jsou spíš odkopky než řízky.
   Ale jak jsem již uvedl, semenáče rostou tak dobře, že na jaře vysetá stratifikovaná jádra se někdy dají ještě v létě téhož roku očkovat. A kořeny mají -  radost pohledět. Takže smysl řízkování postrádám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 28.8.2010 9:29

Zkuste si z pecek vypěstovat vlastní semenáčky a na ně potom naroubujte svůj myrobalán.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 82.2 (?), 28.8.2010 10:26

Túto jar sme to s otcom skúsili- pretože mirabelka, ktorá nás chuťovo zaujala nemá, napodiv, žiadne koreňové výmladky, ktoré by sa dali použiť na rozmnoženie, pichli sme do zeme na záhrade asi osem koncových vetvičiek s dľžkou10-15cm v marci pred vyrašením a zakryli plastovým krytom s vetrákmi. Možno vplyvom chladnejšieho a mokrého počasia sa ich ujalo šesť! Taký úspech sme ani nečakali. Už majú cca 10-15cm prírastky a jediný problém je, že polovicu musíme s ťažkým srdcom vyhodiť, pretože sme s tým nepočítali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 28.8.2010 19:27

Zkoušel jsem vypěstovat myrobalány z pecek.Stratifikaci jsem provedl v uzavřené pet láhvi(to kvůli škůdcům)v písku.Tuto jsem ovšenm nezakopal přes zimu do země, jak tady píšete.Tak nevím jestli pecky nevymrzli.Na jaře vylopal a zasadil.Hryzec si pošmákl!!!Proto ta skepse.U cesty jsem nějaké myrabelky zkoušel vykopat.Většina z nich je živena kořenem z matečního stromu a proto mají kořenový systé mizerný.Takže po přesazení hynou.Vidím jako jedinou možnost v domácích bezhryzcových podmínkách to na jaře zkusit znovu.Ale ten rok je zase v čoudu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 66.105 (?), 28.8.2010 20:39

Vaše neúspěchy mě dost překvapují. Zkoušel jsem loni koncem řijna stratifikovat namočené myrobalánové pecky z červených a žlutých plodů v ledničce (v kelímcích s trochou vlhkého písku). Červený kelímek začal "růst" už v lednu. Byly v něm přirozeně prasklé a silně naklíčené pecky, které jsem rozsadil do truhlíku. Žlutý kelímek "vyrostl" krátce potom. U myrobalánu jsem měl klíčivost nad 90%. Bohužel mnohem hůře dopadla např. mahalebka.Teď jsem zkoušel vyloupaná jádra meruněk. Začala mi klíčit v ledničce už za 6 týdnů. Nezapomínejte, že stratifikace běžných peckovin probíhá pouze při teplotě 2-7 st. Pokud ji nezajistíte, může probíhat třeba i více let, přežije-li pecka. Zakopaný květináč by mohl teplotní i vlhkostní limit splňovat. Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika