Jaký druh švestky na slivovici?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
host - 4.122 (?) 
22.11.2007 15:28

Dobrý den. Bohužel přilšel čas, že se šárka dostala i do našich končin. Proto žádám o radu jestli nemáte zkušenost s roubováním švestek Wangheimova a Hamanova? Můžu použít  podnož mirabelku?

Nevíte kde bych sehnal kvalitní rouby těchto Odrůd?

Neznáte kvalitnější odrůdu do našich podmínek?

S pozdravem L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 22.11.2007 20:58
Obě uvedené odrůdy ale šarkou trpí.
Mirabelky se jako podnože příliš nepoužívají, spíš myrobalány.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.122 (?), 24.11.2007 20:07
A jakou odrůdu byste mi doporučil? Aby byla odolná proti šárce a aby byly trnky vhodné do kvasu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 24.11.2007 21:51
To asi nejde jednoznačně říci bez znalosti konkrétní lokality. Pokud budete švestky používat pouze na pálení, je spolehlivou volbou Durancie.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 25.11.2007 13:35

Dobrý den. Myrobalán je do horších půdních podmínek, tedy i na Valašsko asi tou nejvhodnější podnoží. V místech se Šarkou bych se nebál pěstovat novou švestku Hanitu, Elenu a Prezentu. Poslední dvě jsou sice pozdní, ale spolehlivě dozrávají a na pálení je můžete nechat co nejdéle na stromě až začnou scvrkávat a mají hodně cukru. Dá se již koupit k šarce rezistentní pološvestka Jojo. Pokud máte zahradu na jižní stranu, ani tam by to s její cukernatostí neměl být problém. Z těch nových tolerantních k šarce je sladká Těchobuzická, Valor, Chrudimská, Čačanská rodná a Valjevka. Slyšel jsem od vašeho rodáka, že Valachům bezkonkurenčně chutná pálenka z tamních žlutých špendlíků (neplést si s mirabelkou), které mají podlouhlé plody jako švestka. Samozřejmě vyzkoušená klasika je Durancie. Můžete vyzkoušet i Wangenheimovu. Je určitě odolnější na plodech než Domácí švestka. Hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 4.122 (?), 25.11.2007 19:05
Děkuji. Bohužel mám vyzkoušené že durancie trpí mrtvičkou (neznám odborný název) Na jaře uschne půl stromu a další rok zbytek pak je vhodný jen do kotla.  Někdy tak skončí i 50 % vysazených durancií. Nevíte jestli se tomu nedá nějak zabránit?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 25.11.2007 21:43
Namátkopu bych zkusil vysadit durancii odjinud - ne pravokořenný odkopek nemocných stromů. Nejlépe naštěpovanou, třeba na myrobalánu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.122 (?), 30.11.2007 17:53

Dobrý den. Rád bych se ještě zeptal jaký je rozdíl mezi myrabelkou a myrabánem. V našem okolí se vyskytu je jen myrabelka lutá a modrá.

Plod mirabelky žluté se pohybuje kolem 2 cm. A modrá je o něco větší.

Je pojmenování správné nebo je to myrobalám?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 30.11.2007 22:46
Mirabelka je odrůda drobné kulaté žlutoplodé slivoně, myrobalán je slivoňová podnož, bujně, často planě rostoucí keřovitá dřevina. Jejich plody jsou trochu podobné, jejich výhony a listy vůbec. dřevo a listy mirabelek se podobají ušlechtilým slivoním, myrobalán má typické šlahounovité načervenalé výhony s malými pupeny a drobnými listy. Plody myrobalánů (bývají žluté i červené) obvykle nejdou od pecky, bývají   trochu moučné. Věc  komplikuje skutečnost, že se začínají pěstovat ušlechtilé velkoplodé myrobalány.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenál - (3) - 245.129 (?), 5.2.2008 10:43
Dobrý den. V současné době také vysazuji ovocný sad.  Mám vysazeno asi 25 švestek (vesměs z odkopků). Dále mám v plánu dosadit cca 30 durancií (také z odkopků) a 20 šlechtěných švestek. Bydlím kousek od Vizovic (okr. Zlín) - cca 440 m.n.m. Můžete mi, prosím, poradit, které šlechtěné švestky by mi mohly vohovovat? Podle rad na tomto fóru bych vybral - Tuleu Gras, Hamanovu a Těchobuzickou  - od každé cca 7 stromů. Jsem ovocnář začátečník.
Děkuji  Zdenál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika