Jaký druh švestky na slivovici?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311)
31.8.2007 14:46
Je to možné. Já mám 2 Valjevky, jednu z Losin, druhou ze Střílek, plody se (velikostí určitě) trochu liší. Může to být ale rozdílným stanovištěm, stromky jsou daleko od sebe. Šarka trochu je, ale jen na listech (zatím) .
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
host - 64.218 (?), 28.8.2007 15:01
diky za nazory, spolecne se k te nejlepsi odrude dostanem :) bydlime na severni morave (Opava) dosud sbirame svestky se zahrady od babi a strejdy, bohuzel odrudu mi asi nikdo neurci, svestky jsou "klasicke" spise mensi sladke, stromy stare asi 40-50 let, asi zajedem do tech Bruzovic, nekde jsem se tady docetl ze ten pan ze skolky se tomu dost venuje
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 64.218 (?), 28.8.2007 15:02
jo a chtel bych odrudu co nejvice podobnou prave svestce, ne ty velke co vypadaji jako jabka :) nevim jak se jmenuji, dik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.170 (?), 30.8.2007 10:27

Já mám k pálení vyzkoušenou Valjevku. Je super, ale nehodí se do lokalit, kde se vyskytuje hojně Šarka.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 64.218 (?), 30.8.2007 11:57
O Valjevce pisou ze je odolna??!! jeste mam vyhlidnute tyto odrudy: Elena - resistentní pravá švestka Valjevka - velmi odolná šarce, kvalitní pravá švestka Vlaška - považovaná za jednu z nejchutnějších, bohužel také velmi náchylných vůči šarce u nas (okoli Opavy) jsem zatim sarku nevidel a dalo by se rict ze svestkam se letos dari vsem a hojne, tak nevim jestli jit do rizika a vzit mene odolnou odrudu za cenu kvalitnejsiho kvasu. Polosvestky nechci
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 30.8.2007 12:29
Taky mi Valjevka připadá (zatím?) poměrně torerantní - tedy na plodech, listy postiženy jsou. Na druhé straně mi nepřipadá enormně sladká - může to být polohou.
   Na Vlašku zapomeňte - je to stolní ovoce, neslyšel jsem, že by ji někdo pálil. Je náchylná nejen na šarku, ale i výrazněji červiví než pravé švestky a ani plodností extra nevyniká (v mé horší poloze ba ani velikostí a chutí).
   Nechci Vás podceňovat, ale že jste neviděl na Opavsku šarku, nemusí být nutně důkazem, že tam není - nejspíš by se o tom již psalo. Letošní rok není nijak kalamitní, i nemocné stromy plodí poměrně pěkné plody (pokud nezmrzly v květu).
   Je pravda, že většina produktů z pološvestek (včetně pálenky) nedosahuje kvalit pravých Domácích, přesto bych je nezatracoval. Fenotypické přednosti pravých švestek jsou převážně o tvaru plodů a konzistenci dužiny.
   I na tomto fóru naleznete pěstitele, kteří budou trvat na tom, že nejlepší slivovice, jakou kdy pili, pocházela z rynglí... špendlíků... durancií... mirabelek....
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 64.218 (?), 30.8.2007 20:32
dekuji za rady pane Vyslouzile, takze by jste mi doporucoval Hanitu, nebo Těchobuzickou? kterou z ni vice? beru ze jsem v prumerne poloze (nadmorska vyska asi 250 m.n.m.), rovina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 30.8.2007 23:31
Neumím říci. Jak už mě odhalil pan Boštička, ani z jedné jsem kvas nevyráběl, jen mi připadají sladší než všechny čačanské, Stanley, Gabrovská  i než vychvalovaná Valjevka. Nepřesvědčilymě ani Zimmerova, Hamanova, miálo sladká mi připadá Katinka a podle  prvních 2 plodů i Jojo. Loni jsem pálil z Tulu gras -  nadchla mě mimořádnou úrodou, sladkostí  i chutí.  Letos je na ní úroda tak na knedlíky.. Zmiňovali jsme tu Straklovu Bluefre - plody konečně dozrávají, i přes šarku na listech jsou zdravé a sladké. Letošek ovšem není rok, který by prověřil odolnost vůči šarce. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.170 (?), 31.8.2007 14:23

O Valjevce se dočtete všude něco jiného. Mám pomologii, kde píšou, že je odolná vůči Šarce, ale mám i pomologii, kde píšou, že její odolnost vůči Šarce je značně kolísava a lyší se podle druhu, protože se u nás vyskytuje více druhů Vajlevky, ale každý Vám tvrdí, že ta jeho je ta pravá ! Já Valjevku mám, celkem 4 stromy a na dvou znich Šarka je hodně, na dvou vůbec ne.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 31.8.2007 14:46
Je to možné. Já mám 2 Valjevky, jednu z Losin, druhou ze Střílek, plody se (velikostí určitě) trochu liší. Může to být ale rozdílným stanovištěm, stromky jsou daleko od sebe. Šarka trochu je, ale jen na listech (zatím) .
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.250 (?), 9.9.2007 8:53
Vysadil jsem několik odrůd švestek ve stejnou dobu (3. rok) a pečlivě je pozoruji a musím konstatovat, že nejhůře s odolností vůči šarce je Valjevka. Už jsou zasaženy oba stromky a listy jsou drobné. Stromky výrazně trpí. Trochu trpí i Stanley ale ne šarkou ale prosycháním mladých výhonů a toto prosychání se projevuje i u čačanských odrůd. Nejlepší stav obrostu má Hammanova a Jojo. Je to v lokalitě Val. Klobouky. Rád bych zkoušel i Tuleu Gras z Rumunska ale zatím jsem ji nesehnal. Podle teorií jí dávám velkou šanci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika