Jak spálit mokré větve v tomto počasí



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
21.12.2015 23:02

zasadni ale je, ze na jare zcela prevazuje korenovy vztlak a pohyb mizy je de facto jednosmerny

Uvědomte si, že při velkém toku mízy na jaře ještě nejsou vyvinuty listy a míza se nemá jak odpařiít. Musela by vytékat z konců větví.
Akáty v mém okolí nerostou, tak jsem je neměl možnost likvidovat. Ale můžu spolehlivě prohlásit, že natření jakéhokoli jiného pařezu čerstvě uříznutého na jaře mělo stoprocentní účinek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 35.93 (?), 21.12.2015 16:16

Teoretik bez praktickych zkusenosti budete spise Vy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.125 (?), 21.12.2015 16:27

Jasne, likvidoval jsem jen par stovek akatu, nic moc zkusenosti :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 21.12.2015 16:35

A jak? Provadel jste nesmyslne krouzkovani nebo jste si poridil kozy dle "ekologickeho" navodu? Nejucinnejsi je stojici strom navrtat a otvory napustit herbicidem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.125 (?), 21.12.2015 16:43

Krouzkovani neni nesmyslne, naopak je to nejefektivnejsi a nejlevnejsi zpusob, pri kterem nehrozi zmlazovano a vznik akatove dzungle. Ne kazdy je ochotny pouzivat chemii a pro ty to je ideal. Pouzival jsem to tam, kde jsem nespechal. Tam, kde jsem spechal, jsem pokacel jiz na konci leta (bavime se tu o likvidaci naletu, ne kaceni vzrostlych stromu) a natrel redenym herbicidem. V pripade nutnosti pak striknul jeste vymladky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 21.12.2015 16:55

Krouzkovani je nesmyslne pro nekoho, kdo nema cas na zbytecne ptakoviny. Nejlevnejsi ani nejefektivnejsi urcite neni, nutno investovat cas a mit motorovou pilu nebo macetu. Co jste pouzival Vy? Tipuji Vas na macetu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.12.2015 23:02

zasadni ale je, ze na jare zcela prevazuje korenovy vztlak a pohyb mizy je de facto jednosmerny

Uvědomte si, že při velkém toku mízy na jaře ještě nejsou vyvinuty listy a míza se nemá jak odpařiít. Musela by vytékat z konců větví.
Akáty v mém okolí nerostou, tak jsem je neměl možnost likvidovat. Ale můžu spolehlivě prohlásit, že natření jakéhokoli jiného pařezu čerstvě uříznutého na jaře mělo stoprocentní účinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 22.12.2015 15:31

Pan Vysloužil to docela logicky trefil. Stejně tak jako v lidském těle, jsou i v těle listnatých dřevin cévní svazky, které vedou kapalinu z kořenů do kmene, tak i cévní svazky, které vedou kapalinu opačným směrem. Je to trochu složitější proces (a morfologie) než u vývojově starších jehličnanů. Určitá převaha "vztlaku" je na jaře nutná, aby se doplnil obsah vody, který je v zimě v pletivech nižší. Nemá cenu popisovat tracheje a tracheidy nebo transport parenchymem. Pro nás zahrádkáře postačí vědět, že svazky vedoucí tekutinu ke kořenům jsou obsaženy v lýkové části. Proto je případná aplikace herbicidu účinná právě tam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.125 (?), 22.12.2015 22:59

Pane Vyslouzil, na jare je pohyb mizy jednosmerny prave proto, ze korenovy vztlak vyrovnava obsah vody v korenech a nadzemnich pletivech. Po jarnim zavodneni samozrejme zacne fungovat pohyb obemy smery, nicmene i tak muze pri velkem zavodneni pudy korenovy vztlak prevladnout a voda je vylucovana formou kapicek (gutace). Naopak na podzim prevazuje pohyb smer korenovy system, proto je v teto dobe aplikace herbicidu nejucinnejsi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 22.12.2015 23:25

nepleťte si mízu s vodou. Míza opravdu proudí oběma směry, protože rostlina potřebuje dostat asimiláty dolů do kořenů a naopak vodu + minerály "nahoru". Spolu s asimiláty samozřejmě dopraví ke kořenům i herbicid.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 228.125 (?), 22.12.2015 23:40

Ach jo. Muzete mi rici, jake asimilaty muze rostlina do korenu dopravit, kdyz nema jeste zadne listy??? Mluvime o jaru, kdy listy jeste nejsou narasene. Respektive bavime se celou dobu o parezech... co by asi tak parez mel dopravovat do korenoveho systemu?...trochu uvazovani panove.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika