Hniloba švestek



host - 43.70 (?)
6.10.2011 19:31

Začínají červenat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Velvetina - (44) - 1.1 (?), 5.10.2011 14:12, zobrazeno: 7517x

Zajímalo by mě, jestli má někdo podobně špatnou zkušenost s letošní úrodou. Všechno shnilo už na stromě. Mám dvě meruňky - Velkopavlovická totálně odešla (monilioza), Bergeron se zatím drží, ale monilii má taky. Vedle je švestka Elena, úroda by byla krásná, ale všechny plody shnily už nezralé. Nevím, jestli se jedná taky o moniliozu (nakazila se od meruněk?). Broskev Red Haven letos měla nádherné veliké plody a bylo jich hodně, ale opět stejný příběh - hnily ještě nezralé a odhadem 3/4 jsem vyhodila. Jabloně totéž. Poradí mi prosím někdo, co dělat? Mám ještě teď udělat nějaký totální postřik všeho? Mám dojem, že pěstovat ovocné stromy je zbytečná námaha. Radost mi dělají akorát borůvky a maliny. Uhynulou Velkopavlovickou chceme vykopat a nahradit jinou odrůdou. Myslíte, že to má vůbec cenu? Mám jámu nějak vydezinfikovat? A čím? Jsem docela zklamaná a začínám pomýšlet na nahrazení ovocných stromů nějakými okrasnými... Díky za odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 5.10.2011 15:42

Zkuste postříkat meruňky před a po odkvěru Championem, švestky v době zapalování třeba Horizonem. Úspěch nebude 100%ní, tlak monilie je někdy slabší, jindy silnější, záleží i na počasí, hmyzu, atd.,, ale možná to bude lepší

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 5.10.2011 16:26

Já, kdybych nepoužívala žádnou agrochemii, neměla bych z úrody prostě nikdy nic (postupně vyzkoušeno). Tedy s výjimkou josty a vlašských ořechů. Nemusím sice provádět úplně všechna doporučená ošetření a používat maximální dávky, ale úplně vypustit to nemohu. Asi by to zčásti vyřešilo vysazení resistentních odrůd, jenže kde třeba vzít resistentní renetu?

Pokud jde o jámu: Kvůli únavě půdy se doporučuje po peckovině nevysazovat znovu peckovinu. Nevím ale, jak dlouho jste Velkopavlovickou na daném místě měli. Jestli to byl menší stromek, pak se to dá vyřešit výměnou půdy v jámě. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 5.10.2011 17:36

Dobrý deň. Nestrácajte nádej, hlavu hore! Tento rok bol v niektorých oblastiach dosť zlý. Mráz, krúpy, monilióza... Skrátka treba ísť ďalej, ten budúci bude možno lepší. Vlastné ovocie z vlastnej záhrady nikdy nebude ako z obchodu a okrasné dreviny sa jesť nedajú. Rovnako škoda by však bolo všetko striekať. Treba sa zmieriť, že časť úrody možno zhnije, bude červivá, strupovitá, ale zvyšok bude bez chémie. Teraz by som už žiadny postrek nevykonával. V mojej oblasti je potrebný postrek marhúl (proti monilióze), bez ktorého má strom krátku životnosť. Pravdepodobne to bude aj Váš prípad... Veľkopavlovická je dosť náchylná. Ak bol strom malý a plytko korenil stačí vymeniť hlinu. Ale snažil by som sa nový stromček sadiť aspoň trochu ďalej, vedľa od pôvodného. Nech sa darí a prajem väčšiu radosť z pestovateľských úspechov, ako smútku z neúspechov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Velvetina - (44) - 83.61 (?), 6.10.2011 17:11

Díky za povzbudivé příspěvky! Budu doufat, že příští úroda snad bude lepší. Pana Vysloužila prosím ještě o vysvětlení, co to znamená, když se zapalují švestky. Všechny stromky jsou asi 5 let staré, švestka asi 3 roky. Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 43.70 (?), 6.10.2011 19:31

Začínají červenat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika