Cukernatost slivoní



host - 161.31 (?)
25.7.2018 21:03

Valašsko 440 m. n. m. stromy jsou v zatravněném sečeném sadu, neudržuji kolem kmene holý úhor pouze mulč zetlelé trávy. Jihozápadní svah. Tipala 10 Brix, Viktorie 10 Brix, Špendlík 16 Brix, Oulinská 12 Brix. U Viktorie a Oulinské jde o první dozrálé plody u špendlíku o jedny z posledních, Tipala je v začátku sklizně.

První spadlá Lipnická (nahlodaná od vos) 21 Brix, Falešný opál(zatím jsem nedokázal určit plody u mě začínají dozrávat na konci července shodně s Viktorií, při dozrátí zrůžoví na barvu trochu světlejší Viktorie oproti které jsou o třetinu menší a více zakulacené) 12 Brix.

Jenca

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 161.31 (?), 25.7.2018 20:51, zobrazeno: 17746x

Dobrý den, dával jsem do tématu Tipala několik měření cukernatosti z mé zahrady, a pak jsem si řekl, že by bylo zajímavé sledovat srovnání jednotlivých odrůd ze stejné lokality. Budu do tohoto vlákna postupně přidávat naměřené hodnoty z mých sádků. Většina z nás pěstuje více odrůd slivoní, budu rád, pokud se někdo přidá a doplní srovnání ze své lokality. Vím že cukernatost nesouvisí s aromatem, ale je to důležitý ukazatel vhodnosti odrůdy na palírenské zpracování a zároveň jeden z mála měřitelných (kromě cukernatosti už mne napadá jen hmotnost - například hmotnost 50 ks plodů dané odrůdy). Nemyslím ovšem vložení cukernatosti jedné odrůdy nebo i několika odrůd z různých lokalit ale vždy alespoň dvou odrůd z jedné lokality se zadanou nadmořskou výškou a ideálně i orientací svahu, aby je šlo hodnotit mezi sebou a zhodnotit vhodnost odrůd pro různé podmínky.

Jenca

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 161.31 (?), 25.7.2018 21:03

Valašsko 440 m. n. m. stromy jsou v zatravněném sečeném sadu, neudržuji kolem kmene holý úhor pouze mulč zetlelé trávy. Jihozápadní svah. Tipala 10 Brix, Viktorie 10 Brix, Špendlík 16 Brix, Oulinská 12 Brix. U Viktorie a Oulinské jde o první dozrálé plody u špendlíku o jedny z posledních, Tipala je v začátku sklizně.

První spadlá Lipnická (nahlodaná od vos) 21 Brix, Falešný opál(zatím jsem nedokázal určit plody u mě začínají dozrávat na konci července shodně s Viktorií, při dozrátí zrůžoví na barvu trochu světlejší Viktorie oproti které jsou o třetinu menší a více zakulacené) 12 Brix.

Jenca

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 26.7.2018 13:11

Jenca: Můžete mi říci, kde jste přišla k falešnému Opálu? Zkuste, prosím, přidat i foto plodů. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.215 (?), 26.7.2018 22:00
Jenca bude nejspíš ON Mikesi, jako Jenda!! :-) Jinak ziram jak má Tipala velký časový rozdíl ve zrání. Velmi záleží zřejmě na teplotě, poloze, možná svitu. __ Čau K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 123.101 (?), 27.7.2018 10:41

Lipnická 25%, Špendlík 18%. Valašsko 450 m n. m. taktéž jihozápadní svah, těžká jílovitá půda, zatravněný sad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.31 (?), 27.7.2018 23:13

Dobrý den, bohužel si ke stromkům nepíšu prodejce a původní označení je dávno pryč. Jen vám můžu říct, že se 100 % jistotou jsem stromek zakoupil buď v Uherském Ostrohu nebo u pana Peška v Bojkovicích nebo ve Zlíně v Arbii. Těch pár stromků co jsem kupoval jinde než u těchto třech prodejců si pamatuju. Dnes jsem se dostal domů pozdě, fotku a podrobnější popis doplním zítra. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 161.31 (?), 28.7.2018 23:23

Na prvních fotkách je falešný opál, dozrává postupně plody si udržují zelenožlutou barvu a postupně prakticky za dva dny zrůžoví a měkké opadnou. Na dalších fotkách je viktorie která růžoví rovnoměrně u všech plodů a je o něco větší. Falešný opál viktorii překonavá, jak sladkostí, tak kvalitou dužniny(je pevnější a ne jen sladce rozbředlý, jako viktorie, zároveň má i slabší švestkové aroma které u viktorie postrádám).

falešný opál
falešný opál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.31 (?), 28.7.2018 23:25

falešný opál plod

falešný opál plod
falešný opál plod
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 161.31 (?), 28.7.2018 23:27

viktorie

viktorie
viktorie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.31 (?), 28.7.2018 23:32

srovnání viktorie a falešný opál

srovnání viktorie a falešný opál
srovnání viktorie a falešný opál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika