Čačanská slivoň



Stránky: 1,  2   
host - 109.71 (?) 
6.4.2011 21:46, zobrazeno: 10665x

Dobrý večer, jaký máte názor na čačanskou slivoň minulý týden jsem si ji zakoupila společně se zelenou rynglý.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 158.241 (?), 6.4.2011 21:55

Dobrý večer, záleží, jakou konkrétní odrůdu máte - není jedna. My máme doma č. lepotici a č. najbolju. První je supr, druhou nebrat - hodí se tak do kompotu, ale i tam je tvrdá a bez chuti. K čačanské rodné se nemohu vyjádřit, č. raná je prý chuťově výtečná. Další odrůdy mi nejsou známy. P.S.: rynglý (vzor růže)!?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.183 (?), 7.4.2011 6:56

Kromě najbolji mám asi všechny u nás prodávané čačanské. Vyžadují nechat plody na stromě co nejdéle, potom jsou dobré a sladké. Pokud se sklidí jen o pár dnů dříve, cukr chybí a chuť je nijaká. Jsem 180mnm, ve vyšších polohách by mohl být s dozráváním problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 96.38 (?), 7.4.2011 14:34

Dobry den, ja mam jen Najbolji, vyzaduje opravdu teple polohy. V horsich polohach poradne nedozraje, je tvrda a malo sladka. Ja ji nechavam plne dozrat, temer az pada sama ze stromu a pak posupne sklizim, pak to jde. Ale urcite jsou i lepsi, napr. Čac. ranna apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 7.4.2011 16:08

Mně přijde nejchutnější z čačanských asi rodna. 
  Všechny (a nejen tyto) mají podobnou vlastnost. Nejdřív zmodrají, potom teprve začnou dozrávat. To splete řadu lidí, kteří byli zvyklí u Domácí švestky, že plody se dají jíst,  i když z neosluněné strany nejsou ještě úplně vybarvené.
   Na některých ranějších pološvestkách pozoruji další nepříjemnou vlastnost. Při přezrání jim dužina zřídne a ztratí chuť, dokonce bych řekl, že mírně i sladkost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 43.70 (?), 7.4.2011 16:57
Z čačanských mám jenom rodnou je chuťově výborná a dozraje i ve vyšší poloze. Její nevýhoda je velká citlivost na šarku. PaR
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 7.4.2011 17:20

Čačanské všech odrůd jsem sázel od roku asi 1986 a s Najbolicí jsem byl spojkojen ale jen do určitého času, kdy se nějak u nás projevila agresivní forma "monília laxa", která decimovla všechny Čačanské ale jak se ukazuje i jiné ušlechtilé švestky. Stromům najednou začal prosychat obrost tím způsobem, že na jaře nevyraší některé jednoleté výhony. Bohužel už se to projevuje i na JOJO odrůdě. Stanley zcela pohořela. Asi za 14 dní dám snímek, jak se "probudila" JOJO. Je to k vzteku. Druhým rokem mám TOPTASTE a sleduji, zda se neprojeví podobné příznaky. Zatím vyrašily na 2 letém stromku všechny pupeny, to se u JOJO odrůdy nestalo.

Čačanská a její projev
Čačanská a její projev
Soumrak čačanských
Soumrak čačanských
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 92.61 (?), 7.4.2011 23:45

Mne Čačanská veľmi červivie pri dozrievaní oproti iným slivkám. Nedárí sa mi trafiť do termínu postreku. Poradíte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 191.35 (?), 8.4.2011 4:24

Já stříkám cca 15. 7. Obecně se stříká ve druhé třetině července. Je-li teplo, tak trošku dříve a naopak. Hradec Králové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 110.68 (?), 12.4.2011 8:51

Mam s 4-rocnou JOJO rovnaku skusenost - postihnute letorasty na 2/3 stromu 2-hy rok po sebe rasia oneskorene, su mensie, slabcie, zasychaju na koncoch, kvety na nich su v porovnani s este zdravymi castami su tretinove. Postreky na jesen Kuprikol, na jar sirnaty, v kvete Horizon... nezabrali. Tak neviem ci ma vyznam ju drasticky zmladit - do zdraveho dreva, alebo vykopat?

Hanita, Katina, Topend v okoli su bez priznakov, aj ked Hanita mala pred 2 rokmi silne postihnute plody M. Laxa. To bol zrejme cas ked sa JOJO nakazilo...

Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika