Čačanská rodná, Katinka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.56 (?) 
7.6.2013 7:56

Z posledných príspevkov sa dozvedáme, že o kultivaru Stanley a jeho vzťahu k vírusu šarky ale ani o samotnom patogénu zďaleka nevieme všetko. Zatiaľčo niektorí z pestovateľov si chvália, že stromy Stanley v susedstve šarkových sliviek  (ak sú napadnuté ozajstnou šarkou?) sú zdravé a bez príznakov ochorenia, iní majú opačné skúsenosti a úrodu plodov každoročne zničenú. Kultivar Stanley s typickým tvarom a chuťou plodov, časom dozrievania, tvarom koruny... sa nedá pomýliť s inou poloslivkou. Pred 20 rokmi sa predsa nemecké novinky ešte nepredávali. Veril by som, že exixtuje viac typov či mutácií vírusu šarky- jedny agresívne, iné menej škodlivé, ale tomu, že by škôlky produkovali viacero klonov či mutácií stromkov kultivaru Stanley- jedny tolerantné a druhé nie, prepáčte, tomu neverím. Neprejavuje sa náhodou tolerancia tým, že na listoch sú slabé príznaky, ale plody ostávajú nepoškodené? Toť otázka do diskúzie! wink P.S. Pokračujem po víkendu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 7.6.2013 9:53

...ale tomu, že by škôlky produkovali viacero klonov či mutácií stromkov kultivaru Stanley- jedny tolerantné a druhé nie, prepáčte, tomu neverím.

Co my vímefrown?Když někteří mají odlučitelný Toptaste, a někteří neodlučitelný-to pak je lepší si vypýtať ten odlučitelný od těch co ho majíwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rastislav - (17) - 195.36 (?), 8.6.2013 12:50

Je veľmi pravdepodobné, že rovnaká odroda sa na rôznych miestach výsadby správa rôzne. Určite bude mať vplyv nadmorská výška, či je strom nasadený v mieste chránenom zo severu, kvality pôdy a podobne.

My napríklad máme dve čačanské lepotice a stromy sa správajú dosť rozdielne, ten čo máme vedľa domu a je chránený zo severu pravidelne rodí aj pri výskyte jarných mrazov, ten druhý v záhrade napríklad minulý rok nemal ani jednen plod, všetky zamrzli. Takže tieto okolniosti hrajú významnú úlohu.

Tento rok mi prvý raz zarodila slivka Katinka. Nasadenie plodov je obrovské - prikladám fotky. Už sa teším na úrodu.

slivka Katinka
slivka Katinka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.6.2013 7:41

Je nepochybné, že místo výsadby má vliv na růst, plodnost, kvalitu i velikost plodů. Těžko si ale představit, že v určité lokalitrě bude jedna slivoň trpět šarkou a druhá ne, zatímco v jiné lokalitě tomu bude naopak.
   U mě se Wangheimova a Stanley chovají tak, jak píše Kutina a kol. ve své dvoudílné pomologii z 90. let - Stanley tolerantní, Wang. k ochoření náchylná.  To mi ale nebrání v pěstováním, protože projevy nejsou každoročbní a tak výrazné jako u Domác, plodnost vysoká í a nároky na teplo skutečně skromné.
    Letošní rok se ale tváří netypicky. Násada plodů Wangheimovy je slabší než jindy a Stanley má na listech kruhové flíčky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 231.144 (?), 9.6.2013 23:30

Prvá úroda u Katinky je u mňa tiež prekvapivá, pán Rastislav, moc sa na ňu tiež teším, najmä na jej údajne typickú slivkovú chuť. Zverejnil som zatiaľ Katinku v kvete, v útorok nafotím aj plody. Výborný zdravý rast, bezproblémové ujímanie v ťažkej pôde na podložke MB, snadná tvarovateľnosť korunky do plochého tvaru...

Pokiaľ ide o skúsenosti s netoleranciou Stanley k vírusu šarky, máme ich so svokrom nezávisle na sebe rovnaké. Nekupovali sme stromčeky v rovnakej škôlke ani v rovnakom čase. Nepestovali sme je na rovnakom mieste. Každým rokom listy typicky fľakaté, plody z 95% znetvorené. Diagnóza neodškriepiteľná. Prognóza: Prečo taký chorý strom udržiavať pri živorení v susedstve iných, zatiaľ zdravých kôstkovín? Terapia: krumpáč a píla.

Sojí za zmienku, že slivky postihujú aj iné vírusy, ktoré vyvolávajú príznaky podobné šarke: listy majú svetlé škvrny pripomínajúce šarku, plody nie sú až tak znetvorené. Prenášajú sa napr. vrúbľovaním. Takýmto spôsobom som si odpísal Hanitu "v rozpuku života", ktorá začínala rodiť. Naštepil som do koruny Čačanskú ranú zo starej áleje, kde som šarku nikedy nespozoroval. Moja Hanita s príznakmi pseudošarky do 2 rokov odišla následkom prasknutia kmeňa a obrovského glejotoku. Teraz mám takmer na rovnakom mieste vlani vysadenú novú Hanitu. Jej korunky sa okrem nožníc žiadny vrúbľovací nožík nedotkne. To sľubujem! wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 9.89 (?), 10.6.2013 23:24

Dnes som pri západe slnka počas práce vo vinohrade vytiahol z vrecka montériek pleskatú Nokiu a nafotil z obidvoch strán utešenú korunku Katinky. Zapojil som ju do radu viniča, preto tvarujem zavčasu korunku do dvojrozmerného tvaru. Kultivar má nielen sympatický zdravý rast, sympatický čas dozrievania údajne chutných plodov ale má aj sympatické meno. Dúfam, že ma nesklame. wink

Katinka pri západe slnka
Katinka pri západe slnka
Prvá úroda je naozaj sľubná
Prvá úroda je naozaj sľubná
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.6.2013 9:14

Katinka je odrůda, která jakoby do léta přišla z jiného ročního období - z podzimu. Mezi těmi všemi Hermany, Opály, Obilnými, s nasládle vodovými plody nabízí typickou švestkovou chuť i konzistenci. Pravda, plody nejsou extra veliké ani přehnaně sladké, zato vykazují ideální zpracovatelské vlastnosti. Dobře se suší - s ohledem na dobu zrání i v solární sušičce, výborně chutnají na koláčích - nevytékají při pečení na plech. Povidla jsem zatím nezkoušel, ale předpokládám vhodnost i pro ně.
   Zajímavé je, že i když květlů se každoročně zdá málo a jsou nenápadné, plodnost je dostatečná, byť nikdy extrémní

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 11.6.2013 10:46

Jaj to stě řekl s tou Katinkou moc krásně pán Vysloužil, moc se mi to líbí.I když možná ta Vaše trocha zlýňa, nebo se ji nechce, protože ta moje je po roční pauze celá natěšená.Jak jak splašená z řetězu, řekla si -co mi loni vzal mrazík, tak to odrodím letos, spolu s letošní násadou.Větve jsou plně obaleny plody-jen aby pak na rok nevynechala.Presenta se mi splašila uplně takytak.Obě mají stejného rodiče-Ortenauer.

Je dobře pane Palo, že jste vytáhl svoji "pleskatů Nokiu"smiley,abychom viděli Vaší první úrodu Katinky-však proto Vás máme tak rádi.Vůbec nám nevadí o něco horší snímky,a komu se to nelíbí,tak...Asi nebude na myrobalánu, protože té moji na myrobalánu tvalo asi pět let, aby dala první ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10102) - 70.240 (?), 11.6.2013 11:13

Mluvte laskavě za sebe, pane rosti&slavíku. Byla to dobře míněná rada a už se k tomu nehodlám dále vracet a někomu to stále vysvětlovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.20 (?), 11.6.2013 19:21

Stručná a výstižná charakteristika Katinky sa mi tiež veľmi páčila. Napriek tomu, že som ju ešte nekoštoval, dám na skúsenosti druhých. A som rád, že ju mám. Vďačím za ňu aj p.Petrovi z P., ktorý mi ako skvelý degustátor poradil s výberom stromčekov sliviek.

Pánovi Rostislavovi ďakujem za úprimné sympatie. Škoda, že som v minulosti nemal vždy rovnaký pocit. Hovorí sa, že nevďak vládne svetom. Píšeme však do fóra nie pre to, abysme "zožali úspech". O to komickejšie vyznieva, keď za svôj (opačný) názor či skúsenosť zlíznete od fanúšikov a fanyniek pána oponenta na fóre spŕšku ponižujúcich urážok a nadávok. Bez akceptovania názoru druhých sa fórum stáva nezáživným a surovým... Nečudujem sa, keď sa v posledných mesiacoch prestalo ozývať množstvo kvalitných a skúsených ovocinárov, ktorých príspevky som v minulých rokoch rád čítaval...

Katinka, Hanita aj Gabrovská, ktoré som pred rokom vysadil, sú naozaj na podložke MB. Hlinitá pôda pod Katinkou je tvrdá ako betón. Keď som do nej pred 5 rokmi vysádzal sadenice révy Dunaj, miestami nepomohol ani krumpáč. Uvidíme, ako sa s týmto typom pôdy vysporiada myrobalán. Zatiaľ sa mu darí.

Dnes som vložil SIMku do novšieho typu Nokie s lepším foto- čipom. Tak dúfam budú s kvalitou snímok spokojní aj tí náročnejší. Ukázať na fóre detail plodu aj s chĺpkami nafotený full HD digitálom je síce príjemná frajerina, ale keď robíte napr. celý deň vo vinohrade pod premenlivou oblohou, je tento citlivý prístroj na účely zdokumentovania kúsočka prírody trocha drahá hračka. Zábery z dovolenky prehrávané vo vysokom rozlíšení cez telku sú však ceľkom iné kafé! cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika