Čačanská rodná, Katinka



host - 234.185 (?)
26.9.2015 15:07

Ako je na tom Čačanská rodná s odolnolnosťou na moniliózu plodov? Ďakujem Jano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 7.8.2013 13:57

Žádný upgrade HW, ani SW v plánu není...ani výhledově.Velmi by mě mrzelo, kdyby Katinka na přezrok vynechala.Hlavně proto, že souběžné odrůdy ještě nejsou v produkčním věku na to, aby hrozící výpadek adekvátně pokryly, a loňské pocity zažívat už nechci!!!...chceš-nechceš stejně to dopadne jak příroda zavelí, jseš hochu malý pánsad.Nu ale povidla i dobrá kořalka z ranného ovoce udělat půjde, jen by mi to ovoce na zpracování přišlo líto.Chodím si každé ráno pro nějaké napadané... když už na zemi není,rozhlídnu se , a když se nikdo nedívá utrhnu i ze stromu.Už se objevují i žluté plody naší Zelené ryngloty, ale tá má ještě deset dní čas.Je zajimavé, a odporuje to některým zásadám "integrované péče" o peckoviny, tak strom ZR nám letos zaplodil v rekordním množství ovoce, i nejhornější patro koruny nevydrželo(bylo bezvětří) pod náporem tíhy plodů-řachlo... a to prosím pěkně bez všelijakých postřiků proti pilatkám, obalečum,mšicím, a nejbližší opylovači jsou vzdálení asi sto metrů!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 208.154 (?), 7.8.2013 22:44

Gratulujem pane Rosťo!yes V tejto sezóne ste Katinková jednotka!laughNa pálenku by bolo Katinky škoda, aj tak byste veľa nenapálil. Skúste dať kúsok dužniny do refraktometra a bude Vám to jasné. Lepšie budú gule dobre poliate maslom a posypané ocukrovaným mletým makom. Najlepší a najzdravší je však priamy konzum.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 20.9.2013 11:09

Jo Katinka, kdeže ty výborné plody jsou.Malé plody Katinky svou chutí, a kvalitním švestkovým aromatem překonávají i zářijové sorty, které by se měly některé studem propadat.Váha plodů Katinky je většinou malá-měřil jsem dva krát.

1.první měření třiceti namátkových plodů-525g.=1/17.5g

2.druhé měření třiceti namátkových plodů o čtrnáct dnů později ukázalo 5.gramový úbytek-520g.

Čačanská rodná je kvalitní sorta i s překvapivě nazelenalou dužinou, které se zatím nepodařilo přidat žluté zabarvení.Slupka je poměrně pevná, ale v těchto vlhkých dnech hodně praská.Plody padají do nastrojené síťky, kterou jsem pro tyto účely roztáhnul po celém obvodu koruny,metr nad zemí, pod stromem.Čekám, že by se aroma ještě mohlo zlepšit.I tak si na těchto harmonických plodech pochutnám zároveň s vosama a sršni.Ve dvou měření jsem zaznamenal průměrnou váhu plodů 31g.















Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 20.9.2013 14:01

Zdá se mi, že Č. rodná se nějak pozastavila v dozrávání - za týden od poslední sklizně jen pár plodů - cca půl kýble zralých, ostatní ještě ne úplně vybarvené, tvrdé. Chuť zralých dosti proměnlivá - "několik stupňů chutí" - od chuťově špičkových až po podprůměrné, občas tam cítím i trochu renklódové nebo slívové chuťové tóny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 20.9.2013 21:34

Asi málokterá odrůda má všechny plody co do chuťi vyrovnané, nevím o žádné, která by dávala plody stejně chutné.Zrovna nyní u Čačanské rodné spatřuju rozdíly v množství cukrů i aromatických látek v plodech.Před tím to byla taky Katinka.Zaznamenal jsem u Katinky, že větší plody paušálně vzato měly plody v lepší kvalitě, byly většinou chutnější.Naproti tomu tvrzení ty menší vykazovaly většinou chuť místy až mdlou.Proto je při hodnocení vhodné vyzkoušet více plodů v delším časovém období.Rozdíly v hodnocení se projeví taky v závislosti rok od roku, jak která odrůda dostala co měla, a zda bylo přeplozeno.Zrovna dnes jsem ochutnal padlý plod Tophitu.Na stromku je jich letos málo, a možná proto se mi zdál chutný, a aromatický.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.120 (?), 21.9.2013 21:01

U Č. rodné tu velkou chuťovou rozdílnost připisuji také (možná hlavně?) šarce. Ta se sice na plodech vizuálně neprojevuje, narozdíl od listů, ale vliv na vnitřní kvalitu plodů asi mít bude.

Koukal jsem, že u některých plodů jsou uvnitř u pecky přítomny bílé krystalky. Tyto plody jsou bez viditelného poškození. Nesetkal jste se s tímto jevem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 7.10.2013 10:29

Bílých krystalků na dužině u pecky jsem nezaznamenal.Částečně připouštím, že dužina Čačanské rodné se může zdát jakoby řídká, ale jestli to tak je, tak bych to přisoudil většímu podílu šťáv v dužině.V průměru je dosti šťavnatá.

Jsem sice o nějakých 60m výše, než je nějakých 360mnm, ale mám polohu pozemku obrácenou k jihu.V tuto dobu jsou všechny plody Čačanské rodné už asi necelý týden snězené.Na stromě se udržet nedaly, protože samy opadly.Odrůda má v sobě vysoký potenciál nabídnout v teplejší poloze velmi kvalitní plody, ale jelikož ji toto nabídnout nemohu, musím se spokojit s tím málem.
















Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 7.10.2013 15:02

Mám ji ve 230 m a stále je tak 1/4 plodů na stromě a nechce se jim dolů.

Jinak ty "bílé krystalky" gelové konzistence jsem zaznamenal i u koupených odrůd Jojo a Haganta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 4.9.2015 7:49

Teď sklízím probírkou Č. rodnou - ač jsou na listech silné projevy šarky (nejsilnější z odrůd co mám), tak plody jsou čisté a chuťově velice dobré. Ale co mě zaujalo - některé zralé plody přirozeně padají, dužnina těch utržených zralých plodů je zelenkavá, ale ty spadlé a třeba 3 dny na zemi ležící mají tmavě žlutou dužninu, ale hlavně chuť je někde úplně jinde - jako kdyby to byly dvě rozdílné odrůdy. Tyhle "ležáky" vykazují chuť, žeby se, při vší úctě, mohla i Hanita červenat. Opravdu zážitek. Zkusím, jestli utržené zralé plody ponechané pár dní venku budou mít stejně lahodné chuťové vlastnosti jako ty přirozeně opadnuvší a ležící pod stromem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.185 (?), 26.9.2015 15:07

Ako je na tom Čačanská rodná s odolnolnosťou na moniliózu plodov? Ďakujem Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika