Bluma cukrářská



host - 168.81 (?)
20.3.2019 19:38

Se zkušeností pana doktora Vysloužila není v čem nesouhlasit. Ale jeho neznámá růžová bluma „Babče“, kterou nám ukázal na fotce, vypadala fakt moc pěkně. Já bych jí klidně ochutnal. No, on třeba i takový myslivec si z každé vycházky taky nenese kapitálního jelena.
Ale vážně. Myslím si, že vzniká nesprávný pohled na dřívější doby, tím vlastně na naše předky a nás samé. O patriotismu k odrůdám se tu už psalo jinde. Připojuji část pomologické tabulky zrání slivoní. Z ní vzniká také dojem, že před osvícenou implementací cizích odrůd tu vlastně nebylo vůbec nic. Zároveň s tím se vytrácí, že před 100 lety tu byla produkce „švestkovin“ 70 kg na osobu/rok a dnes 0,7 kg. JG

běžné odrůdy slivoní
běžné odrůdy slivoní
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.3.2019 22:22

Určit ze slovního popisu, že tuto odrůdu mám na zahradě, je z praktického hlediska nemožné. Ano, místních odrůd slivoní je mnoho a některé v literatuře nenajdeme. Nicméně moje zkušenosti jsou taky často opačné. Za pár desetiletí jsem získal spoustu štěpovacího materiálu starých lokálních odrůd, podle dárců zcela unikátních. Mnohé z nich - jak zaplodily - se ukázaly jako zcela totožné s těmi známými. Podobně to bylo s odrůdami zaručeně odolnými šarce. 
   Pestrost odrůd slivoní bude dána nejspíš relativní krátkověkostí stromů, sndnějším spontánním množení semeny a slušné prosperitě bez zásahů pěstitele. Neméně pestrá je ovšem lidová tvořivost ve vymýšlení názvů, což platí i pro cukrářské blumy, kozí cecky a podobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 20.3.2019 19:38

Se zkušeností pana doktora Vysloužila není v čem nesouhlasit. Ale jeho neznámá růžová bluma „Babče“, kterou nám ukázal na fotce, vypadala fakt moc pěkně. Já bych jí klidně ochutnal. No, on třeba i takový myslivec si z každé vycházky taky nenese kapitálního jelena.
Ale vážně. Myslím si, že vzniká nesprávný pohled na dřívější doby, tím vlastně na naše předky a nás samé. O patriotismu k odrůdám se tu už psalo jinde. Připojuji část pomologické tabulky zrání slivoní. Z ní vzniká také dojem, že před osvícenou implementací cizích odrůd tu vlastně nebylo vůbec nic. Zároveň s tím se vytrácí, že před 100 lety tu byla produkce „švestkovin“ 70 kg na osobu/rok a dnes 0,7 kg. JG

běžné odrůdy slivoní
běžné odrůdy slivoní
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika