A co vaše švestky 2020



host - 212.49 (?)
10.9.2020 19:26

No aby to zas nevyznívalo tak negativně, tak je možná tím, že mám asi vysoké požadavky na chuť a sladkost, u peckovin tedy s málo plody a velké přírustky dřeva, ale letos opravdu je to mizérie největší úplně se vším. Na to kalamita červů a to prý že je to suchem a teplem no a letos se potvrdilo, že počasí nehraje roli, nebo právě naopak.

Ještě u těch švestek jak jsou plody v hroznu tak nelze očekávat nic extra, to by pak odpovídalo té mdlé i když sladké chuti, ale kde jsou jednotlivé plody od sebe s řídkým prosvětleným dřevem, tak ty musí být nejlepší. Třeba čačanská lapotica letos taková byla, ve shlucích mdlá, jednotlivé plody chutné, kyselinky i aroma, ta by vlastně taky letos zasloužila body jako každoroční jistota raných švestek yes

Fairhaven broskev umí být taky vynikající, když se hodně seřeže a nepřetěžuje, jenže jak se ukazuje, kvalita plodů je nepřímoúměrná množstvím spadlé vody, výměnou za Halehaven nevím co by to vyřešilo, Halehaven je prý ještě náročnější na teplo, loni i letos západ = sucho a teplo, východ a obzvláště severovýchod zima a mokro. Holt máte v Pardubicích lepší podmínky, já obdivuji i letošní meruňky na vysočině, tam dozrály, u mě ne. MH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 212.49 (?), 9.9.2020 19:08

Právě zraje Durancie, pominu-li že nejméně 50% je červivých, denodenně hnijí, a z posledních dešťů některé plody rozpraskaly, tak ty nadějné místo nabírání cukru a měknutí dělají na slunci to co je na fotce - scvrkávání a měknutí u stopky, plody jsou kyselé, dužina tuhá křupavá ještě nezralá. Prostě strom plody asi odstavuje a nevyživuje. To samé se stalo letos s meruňkou VP, násada tak 50kg, ani jeden plod dobrý, namísto zrání jen scvrkávání jinak zdálky na pohled velkých plodů, bez cukru, jen nakyslá voda, vše skončilo v kompostu no

Z ostatního ovoce rané třešně, v deštích rozpraskaly a shnily, jinak bez chuti. Leskora ani jeden plod nezůstal, klasika vše rozpraskalo a shnilo v deštích. Bergeron taky rozpraskal, shnilo tak 50%, zbytek chuť pouze dobrá, s nepříjemně kyselou a trpkou slupkou na konci, takže nedozrálé i když jsem je nechal,,přezrát". Broskve, red haven letos poprvé v historii nedozrál, dužina planá, od pecky neodlučitelná, přezrálé i moučnatá, na to kalamita včel, tisíce much, mšice miliardy že jsou broskve zdálky našedlé místo zelených listů. No Sunhaven 70% červivost a hniloba, chuť průměr - díky aspoň za to, fairhaven chuť podprůměrná až špatná, velký propad a extrémní hniloba - červivost 90%. Jabka 90% propad - červivost, hniloba, a co zbylo pihovitost, zakrslé jablíčka, nic na stůl. Hrušky zatím sklizeno pár přiroubovaných wiliamsek chuť dobrá - průměr,  50% červivost, dost strupovité, nějaké vyžírky od mravenců a vos, hrušky co spadnou vyžerou slimáci.  Jo i rybízy se letos během zrání scvrkly, ač je nejím, tak jsem vůbec netušil, že i tak spurné ovoce nemusí dozrát, kyselá voda. Opravdu ale z těch švestek jsem zklamán, letos jsem trefil postřikem pilatku, tak jsem se obzvláště těšil na pozdní durancie a valjevky, no a Valjevka taky velká červivost a hniloba, a chuť je zatím podprůměrná, šťávu má, ale chybí cukry, a už začínají scvrkávat i když méně než Durancie.

Letos tady na severovýchodě 240mnm je zpoždění tak 2-3 týdny oproti minulým rokům, a za léto od května doteď tu napadlo přes 600mm srážek, což je normálně za 12 měsíců, jestli ono nezrání je zůsobeno přemokřením, země je tu ale dobře propustná, no zatím nejhorší rok, nějaké to břitké hrozno je taky, lepší odrůdy zlikvidovala plíseň, už není ani chuť stříkat při tom tlaku chorob a škůdců úplně na všem, to už je chemická válka, ne pěstování ovoce. Já to nechápu jak dneska může ještě někdo naplnit plné bečky přezráloých kadlátek. MH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 10.9.2020 16:42

...wiliamsek chuť dobrá - průměr,

V minulém roce bylo williamsek příliš a nebyly vůbec sladké, letos jsou špičkové, jedna z nejlepších hrušek.

Bergeron taky rozpraskal, shnilo tak 50%, zbytek chuť pouze dobrá, s nepříjemně kyselou a trpkou slupkou na konci

To už je hodně let, co jsem si pochutnal na Bergeronu, letos nic.

fairhaven chuť podprůměrná až špatná,

Fairhaven bych vyměnil za Halehaven

Valjevka taky velká červivost a hniloba, a chuť je zatím podprůměrná, šťávu má, ale chybí cukry. 

Nadějná Valjavka je hodně šťavnatá i sladká, ale mdlá. Lepší je nakonec i ten Stanley. Tomu se musím omluvit. Jinak, hniloba švestek je letos příšerná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 10.9.2020 19:26

No aby to zas nevyznívalo tak negativně, tak je možná tím, že mám asi vysoké požadavky na chuť a sladkost, u peckovin tedy s málo plody a velké přírustky dřeva, ale letos opravdu je to mizérie největší úplně se vším. Na to kalamita červů a to prý že je to suchem a teplem no a letos se potvrdilo, že počasí nehraje roli, nebo právě naopak.

Ještě u těch švestek jak jsou plody v hroznu tak nelze očekávat nic extra, to by pak odpovídalo té mdlé i když sladké chuti, ale kde jsou jednotlivé plody od sebe s řídkým prosvětleným dřevem, tak ty musí být nejlepší. Třeba čačanská lapotica letos taková byla, ve shlucích mdlá, jednotlivé plody chutné, kyselinky i aroma, ta by vlastně taky letos zasloužila body jako každoroční jistota raných švestek yes

Fairhaven broskev umí být taky vynikající, když se hodně seřeže a nepřetěžuje, jenže jak se ukazuje, kvalita plodů je nepřímoúměrná množstvím spadlé vody, výměnou za Halehaven nevím co by to vyřešilo, Halehaven je prý ještě náročnější na teplo, loni i letos západ = sucho a teplo, východ a obzvláště severovýchod zima a mokro. Holt máte v Pardubicích lepší podmínky, já obdivuji i letošní meruňky na vysočině, tam dozrály, u mě ne. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 25.216 (?), 10.9.2020 20:45
Ja si tedy nestěžuju. Letos pršelo, tak co si více přát. Teplo bylo přiměřeně, středoevropsky. Všeho je až až. Jen meruněk bylo málo. Vše zdravé, krásné. Kdybych našel jediný červivý plod, tak bych to považoval za naprosté osobní selhání😊.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 13.9.2020 19:35

S TULEU GRAS jsem neobjevil žádnou Ameriku, nejedná se o žádnou novinku, jen se mi konečně podařilo dopěstovat na druhém stromku nějaké ty plody. Anna Späth i Gabrovská mají svoje vlastní vlákna, tak se můžete dočíst něco v nich. Proti obalečům všeho druhu jsem letos nestříkal. Co se týče HAGANTY, tak je velmi chutná - tato sorta nezklamavá. Kvalitní je i Těchobuzická při většém změknutí je chuť renglódová, předtím nikoliv. Presenta má konečně po letech standartně velké plody, všechno ovšem neskutečně napadá moniliová hniloba. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
EvaV. - (9) - 86.101 (?), 15.9.2020 19:46
Tak letos obří plody záhadné neznámé. Domnívám se, že jde o Čačanskou najboliu nebo Valor. Plody mají až 100 gr. Chuťově však žádný zázrak, ale dohání to plodností a spolehlivostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.9.2020 21:04

Takhle pěkné švestky, jako na fotce paní Evy, lze vidět ve vyšších polohách. Málo monilie, málo poškození. Jinak stále platí, že Domácí švestka je nepřekonaná, i přes všechny ty německé křížence. Osobně bych pro letošní rok vyhlásil za nejchutnější odrůdy - Bystrickou muškátovou a Tuleu Gras. Kritika se snášela opětovně na Hagantu, ale to je poměrně spolehlivá pozdnější odrůda, nemůžu si pomoct. Na rozdíl třeba od Tophitu, který je stále neskutečně kyselý. Těchobuzická je každý pes jiná ves. Tento plod na fotce byl ale lahodně sladce švestko-renglódový. Nakonec nebyla zase tak nejhorší ani ta Valjevka. Hodně toho spolkla moniliová hniloba, celou Elenu a klasicky Prezident. Gabrovská měla jen minimum plodů, Anna Späth hodně padá. Na rozdíl od Tuleu Gras musí Anna Späth pořádně vyzrát, aby dostala správnou chuť, jinak je jalová. 

Domácí švestka
Domácí švestka
Domácí švestka
Domácí švestka
Domácí švestka
Domácí švestka
Domácí švestka a Bystrická muškátová
Domácí švestka a Bystrická muškátová
Domácí švestka (dole) a Bystrická muškátová (nahoře)
Domácí švestka (dole) a Bystrická muškátová (nahoře)
Těchobuzická a Tuleu Gras
Těchobuzická a Tuleu Gras
Těchobuzická a Tuleu Gras
Těchobuzická a Tuleu Gras
Těchobuzická a Tuleu Gras
Těchobuzická a Tuleu Gras
Těchobuzická (dole) a Tuleu Gras (nahoře)
Těchobuzická (dole) a Tuleu Gras (nahoře)
President
President
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
EvaV. - (9) - 86.101 (?), 21.9.2020 21:42
No jsme 165 m.n.m takže nížina. Dnes jsem posbírala poslední Čačanské najbolije, Vajlevky a Top Tasty a upekla z nich výborná povidla. Škoda, že nic pozdějšího už nemám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 22.9.2020 12:57

Když tak člověk ochutnává Domácí švestky, poválí sousto po patře a přemýšlí v čem vlastně spočíná ta nedostižná chuť této odrůdy. To mám pouze strom Domácí velkoplodé, koupený v běžném prodeji. Zřejmě v naprosto dokonalé harmonii cukrů a kyselin. Když pár plodů Domácí švestky "proložím" Vajjevkou, tak ta je chutná, ale spíše jen sladká. Zpočátku to vypadalo, že díky šarce nebude možno dosáhnout dobré kvality, ale v letošním roce nic takového nepozoruji.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.228 (?), 22.9.2020 9:18

Jinak stále platí, že Domácí švestka je nepřekonaná, i přes všechny ty německé křížence. Osobně bych pro letošní rok vyhlásil za nejchutnější odrůdy - Bystrickou muškátovou a Tuleu Gras.

Změnil jste názor a Hanita už není jasná chuťová jednička mezi švestkami?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika