Potkan nebo hryzec?



Stránky: 1,  2   
host - 162.140 (?) 
1.9.2017 7:24, zobrazeno: 14460x

Již několik let mám problém. Nějaká hlodavec dělá nory v záhonech a v trávě. Zdá se že nejvíce ve vyvýšeném záhonu a v kompostu. Určitě tam bude i krtek, viděl jsem ho na vl. oči, ale letos na jaře mi před očima něco vtáhlo do země pár minut zasazenou sazenici rajčete a včera jsem našel ohlodané brambory jakoby od myši. Před pár lety se podařilo na karbid do nory chytit jednoho potkana. Hryzec to asi nebude - nezaznamenal jsem okousané kořeny stromků. Mám na zahradě mělkou půdu od 40cm skála, takže se nory objevují často v hlouběji kopaných jámách pro stromy atd..  Co by pomohlo?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.9.2017 7:48

Čelisťová pastička skrz některou noru, levné a velmi spolehlivé řešení. Takto už jsem letos chytil několik krtků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 214.22 (?), 1.9.2017 9:17

Hraboš?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 1.9.2017 12:45

Nepochybně hryzec. Kdo si myslí, že hryže jen kořínky stromků, je na omylu. Hryzec sklidí klidně veškerou zeleninu na záhonech, počínaje kořenovou, košťálovinami, okopaninami, bramborami, hráchem, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.208 (?), 1.9.2017 13:27

Také tipuji hryzce. Rád žije v norách po krtkovi...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.250 (?), 7.9.2017 7:40

Potvrzuji, že hryzec využívá chodeb udělaných krtkem. Nemá takové "hrabací schopnosti". Postupným rozkopáním chodeb se dá přijít k "sídlišti" což jsou 3 komory poblíž sebe (hnízdo, záchod a spižírna). Obvykle mívá hnízdo tak 3 až 5 m od výskytu nor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.140 (?), 7.9.2017 7:14

Já právě nevím, jestli to je opravdu hryzec. Nory to dělá o průměru cca 6cm s malou kupičkou zeminy. Ty ale můžou být od krtka. Potom se jednou za čas, vždy ve stejném směru, objeví povrchovější nora jakoby tunel, který je z poloviny vyvýšený nad úroveň terénu (jde krásně vidět směr). Dnes jsem našel ohryzaný jeden pór.

Je to opravdu hryzec? Žere potkan kořeny zeleniny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 7.9.2017 8:05

Ať je to, co je to, škodí to... až se pomnoží, bude škody víc... prostě TO odlovit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.9.2017 9:03

Ano, hryzec žere zeleninu. Samozřejmě ne venku na záhonu, ale z nory, kterou se k zelenině prohrabe. Pak začíná od kořenů. Za léta, co mi způsobil škody, například vyžral hlávky zelí, takovým způsobem, že v místě, kde zelí leží na zemi, se prohryzal dovnitř a vyžral vnitřek, stejným způsobem mi znehodnotil celer, ohryzá brambory, hryže mrkev, řepu nebo petržel a vždy začiná zespodu od kořínků a postupně celý kořen vtáhne do země a sežere nebo odtáhne do své spižírny pod povrchem země, před pár lety mi dokonce sklidil z velkého záhonu celé vědro hrachových lusků a odtahal je v zubech po jednom do spižírny. Narazil jsem na ní pak při rytí záhonů. Když nenarazí v místě na nic chutnějšího, vezme zavděk i kořínky pórku. Bohužel jsem při jeho likvidaci rozryl téměř celou zahradu, což bylo fyzicky dost náročné, ale v podstatě jde o to nenechat ho v klidu, rozbít mu jeho příbytek a zlikvidovat zásoby, případně ho i chytit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.140 (?), 7.9.2017 11:38

Problém je, že sice udržuji na zahradě pořádek, ale na všechno nemám čas a sem tam se něco, co je může lákat objeví. Problémem bude ten vyvýšený záhon - v něm mají určitě nejvíce prostoru. Základnu mají ale pod betonovými dlaždicemi zahradního domku - odkud se pravidelně nory vytváří. Je tam ještě kompost, takže v něm asi taky. Má asi dost potravy - proto zatím nejde na stromky.

Zkusil jsem už hodně - karbid, sirné knoty+kompresor, hodiny pouštění vody do nor, benzín, past atd. Past jsem našel 2x zaklapnutou a naplněmou hlínou - což byl asi krtek. Teď skusím dát tu past do té nory hryzce nebo ještě jednou ten karbid. Nory se snažím každý den zašlapávat, ale oni norují v noci, to opravdu nejde uhlídat..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika