Potkan nebo hryzec?



host - 248.208 (?)
1.9.2017 13:27

Také tipuji hryzce. Rád žije v norách po krtkovi...           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 162.140 (?), 1.9.2017 7:24, zobrazeno: 14358x

Již několik let mám problém. Nějaká hlodavec dělá nory v záhonech a v trávě. Zdá se že nejvíce ve vyvýšeném záhonu a v kompostu. Určitě tam bude i krtek, viděl jsem ho na vl. oči, ale letos na jaře mi před očima něco vtáhlo do země pár minut zasazenou sazenici rajčete a včera jsem našel ohlodané brambory jakoby od myši. Před pár lety se podařilo na karbid do nory chytit jednoho potkana. Hryzec to asi nebude - nezaznamenal jsem okousané kořeny stromků. Mám na zahradě mělkou půdu od 40cm skála, takže se nory objevují často v hlouběji kopaných jámách pro stromy atd..  Co by pomohlo?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.9.2017 7:48

Čelisťová pastička skrz některou noru, levné a velmi spolehlivé řešení. Takto už jsem letos chytil několik krtků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 214.22 (?), 1.9.2017 9:17

Hraboš?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 1.9.2017 12:45

Nepochybně hryzec. Kdo si myslí, že hryže jen kořínky stromků, je na omylu. Hryzec sklidí klidně veškerou zeleninu na záhonech, počínaje kořenovou, košťálovinami, okopaninami, bramborami, hráchem, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.208 (?), 1.9.2017 13:27

Také tipuji hryzce. Rád žije v norách po krtkovi...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.250 (?), 7.9.2017 7:40

Potvrzuji, že hryzec využívá chodeb udělaných krtkem. Nemá takové "hrabací schopnosti". Postupným rozkopáním chodeb se dá přijít k "sídlišti" což jsou 3 komory poblíž sebe (hnízdo, záchod a spižírna). Obvykle mívá hnízdo tak 3 až 5 m od výskytu nor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 162.140 (?), 7.9.2017 7:14

Já právě nevím, jestli to je opravdu hryzec. Nory to dělá o průměru cca 6cm s malou kupičkou zeminy. Ty ale můžou být od krtka. Potom se jednou za čas, vždy ve stejném směru, objeví povrchovější nora jakoby tunel, který je z poloviny vyvýšený nad úroveň terénu (jde krásně vidět směr). Dnes jsem našel ohryzaný jeden pór.

Je to opravdu hryzec? Žere potkan kořeny zeleniny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 7.9.2017 8:05

Ať je to, co je to, škodí to... až se pomnoží, bude škody víc... prostě TO odlovit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.9.2017 9:03

Ano, hryzec žere zeleninu. Samozřejmě ne venku na záhonu, ale z nory, kterou se k zelenině prohrabe. Pak začíná od kořenů. Za léta, co mi způsobil škody, například vyžral hlávky zelí, takovým způsobem, že v místě, kde zelí leží na zemi, se prohryzal dovnitř a vyžral vnitřek, stejným způsobem mi znehodnotil celer, ohryzá brambory, hryže mrkev, řepu nebo petržel a vždy začiná zespodu od kořínků a postupně celý kořen vtáhne do země a sežere nebo odtáhne do své spižírny pod povrchem země, před pár lety mi dokonce sklidil z velkého záhonu celé vědro hrachových lusků a odtahal je v zubech po jednom do spižírny. Narazil jsem na ní pak při rytí záhonů. Když nenarazí v místě na nic chutnějšího, vezme zavděk i kořínky pórku. Bohužel jsem při jeho likvidaci rozryl téměř celou zahradu, což bylo fyzicky dost náročné, ale v podstatě jde o to nenechat ho v klidu, rozbít mu jeho příbytek a zlikvidovat zásoby, případně ho i chytit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.140 (?), 7.9.2017 11:38

Problém je, že sice udržuji na zahradě pořádek, ale na všechno nemám čas a sem tam se něco, co je může lákat objeví. Problémem bude ten vyvýšený záhon - v něm mají určitě nejvíce prostoru. Základnu mají ale pod betonovými dlaždicemi zahradního domku - odkud se pravidelně nory vytváří. Je tam ještě kompost, takže v něm asi taky. Má asi dost potravy - proto zatím nejde na stromky.

Zkusil jsem už hodně - karbid, sirné knoty+kompresor, hodiny pouštění vody do nor, benzín, past atd. Past jsem našel 2x zaklapnutou a naplněmou hlínou - což byl asi krtek. Teď skusím dát tu past do té nory hryzce nebo ještě jednou ten karbid. Nory se snažím každý den zašlapávat, ale oni norují v noci, to opravdu nejde uhlídat..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika