Malý červ na borovici



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?) 
1.5.2010 22:21

Takže, prošel jsem fotky z hora dolů a zpět. Vzhledem k tomu, že jsou nejspíše ze spodní části koruny, mnoho nevypovídají. Nicméně, nenašel jsem žádné znaky většího rozšíření jednoho, nebo více škůdců, tak aby to mohlo být příčinou "útoku paradesantní brigády " larev. Některé jehlice jsou poškozeny listopasem borovým, někde jsou vidět poškození štítenkou, nějaké to mycelium zanesené korohlodem, ale nic tak velkého rozsahu, prostě normální vesnice se skladbou běžných obyvatel. Žádné "kalamitní " stavy! Stále mi vychází nejpravděpodobněji květopas, uvidíte letos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 3.5.2010 13:22
Při víkendovém zkoumání jsem na jehličí borovice našla spoustu šedočerných broučků. Nevím jestli mají s těmi loňskými červi něco společného. Brouci jsou menší a červi se zatím neobjevili. Jsou asi 1-2 mm velcí, ovální a žijí v jakých si koloniích. Na jedné jehlici jsou 2-5 ks větších a 3-8 ks menší až po uplně drobounké. Jsou dost blízko u sebe. Začnou se hýbat až když se jich něco dotkne. V menším množství jsem našla ještě jiné brouky, Tvarovně si jsou podobní jsou kulatější, jako hlavička houby, více kulatí. Rozměry 1-2 mm. Jední černí a druzí hnědožlutí. Ti jsou po jednom. Jelikož jsem byla na štaflích tak jsem fotila až dole. Spousta jehličí je okousáno a jsou na nich černé skvrny. Nevím, ale ten mospilan zabral asi jen trochu. Tam co jsme stříkali nejsou takové kolonie, ale jsou tam po jednom.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 3.5.2010 15:23

Tvorové na obrázcích vypadají jako mšice - pokud jsou měkké a jdou dobře zozmáznout. Brouci této velikosti jsou více tvrdí. 
   Mšice s larvami výše popsanými nejspíš nemají nic společného. Pokud se tedy nejednalo o nějaké predátory, které se mšicemi živí. Třeba larvy pestřenek či zlatooček. Ale to jen tak hádám.
  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 3.5.2010 22:41

Zdravím paní Bohuno. Práci jste si dala s focením ohromnou, ale stále se budeme pohybovat v oblasti dohadů. Jehličí na 1.,2. a 4. obrázku zcela jasně vykazuje požerek některého z Nosatců, Listopase borového, L. všežravého, nebo Nosatce borového. Brouci ve sklenici jsou bez použití tzv. makra na focení malí, ale podle lomených tykadel a "baňatého" těla jim vše nasvědčuje. Larvy  "paradesantní " brigády také mohla být mládež Hřebenule ryšavé. Jak jsem již napsal dříve, není možné přesně určit vzhledem k blízkosti borového porostu a často rozdílného obsazení částí koruny u takto velkého stromu jednoznačně druh. Jehlice posledních fotek již cosi vypovídají, minimálně alespoň o broucích na nich. Stejně tak je velice obtížné určit toto bez osobní prohlídky, jen pomocí fotek, či popisu. Použití tak širokospektrálního insekticidu jakým je Mospilan, s jistotou minimálně omezí přítomnost velkého množství mšic, štítenek, krytonosců, ale i pilatek a mnoha dalších druhů hmyzu. Myslím, že bych nyní počkal zda opět nastane "bombardovací " akce larev, zjistil např. pomocí dalekohledu místo v koruně s jejich výskytem a je samotné se pokusil nafotit pomocí makra. Pak by se účinná látka dala určit přesněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 4.5.2010 16:04
Vážení pánové, Radku i Miloši, děkuji vám moc za snahu zjistit toho parazita. Vloni touto dobou již padali, letos zatím nic. Jestli se objeví, tak se s tím focením budu muset ještě polepšit. Radku, mohu se Vás zeptat odkud jste? Ještě jednou všem díky a přeji příjemný den
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 24.5.2010 14:49
Vážený pane Radku, obracím se na vás znovu s prosbou o radu. Červi už začali padat a je jich zase velké množství. Po dlouhém pozorování jsem objevila i brouka, nevím ale zda je to ten, co hledáme. Přikládám několik fotek. V těch dvou truhlikách je toto množství za necelé 4 dny. Ve 20litrovém beliku je to asi za 5 hodin. Do truhlíků i beliku vše jen napadalo. Nic jsem tam nepřihazovala. Byly pod borovicí. Mrkněte na to a poraďte prosím, jak na ty parašutisty. Předem vám mockrát děkuji.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.26 (?), 24.5.2010 21:42

Bohužel s těmi housenkami Vám neporadím, ale ta poslední fotka mě fakt pobavila. Housenky a pod nimi nápis Dobrou chuť. Kouzlo nechtěného... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 24.5.2010 22:04

Dobrý večer paní Bohuno, naštěstí jsem si všiml opakované prosby! Stále to je jen o dohadech, fotky jsou tak málo vypovídající a na jehličí je několik příznaků najednou. Na obou prvních obrázcích, nad šišticemi, je "cosi" brouku podobného, lesklého, ale tak nezřetelné, že nevím. Krovky jako slunéčko, štít podobný kůrovcům, velikost menšího chrousta. 

V mém nicku najdete e spojení, ozvěte se tam, jsem z Podkrkonoší. Možná máte lepší fotky, jen o tom nevíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 4.6.2010 11:06
Vážený pane Radku, obracím se na vás znovu s prosbou. Přikládám snad již lepší foto těch parašutistů. Poslala jsem to i na váš email. Podívejte se na ně a zkuste mi poradit, co by na ně zabralo. V tomto počasí jsem na chatě moc nebyla. O víkendu se pokusím zase hledat a zkusím to i v noci. Jestli i někdo z diskutujících máte nějakou radu, tak napište. Budu ráda a předem všem děkuji.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.240 (?), 20.5.2016 21:52

Dobrý den, prosím Vás mám úplně stejný problém s červy na borovici. Strom je u domu, je velká cca 14 metru a při větru padají stovky zde uvedených červů. Co s tím?? Děkuji předem za radu, postřik by v tomto případě asi nic neřešil vzhledem k velikosti.

Standa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika