Malý červ na borovici



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?) 
28.4.2010 7:07

Přiznám se, že lýkožrouta borového neznám. Z kůrovců na borovici znám lýkohuba sosnového a lýkohuba menšího. Vzhledem k místu vývoje larev je jejich padání z větví nepravděpodobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 28.4.2010 7:51

Chápu, není člověka aby znal vše :-). Lýkožrouti, to jsou mí soupeři posledních deset let. Ovšem padání jejich larev ze stromu je více než nepravděpodobné, přímo nemožné. Téma mne však zaujalo právě pro "parašutizmus" larev a v množství tazatelkou popisovaném. Jen doplním, lýkožrout borový - Ips sexdentatus, velice se mi líbí jeho Chorvatský název - šesterozubi borov podkornjak, takže lépe by mělo asi být lýkožrout šestizubý. Ono lýkožroutů a lýkohubů je celkem hodně a ještě k nim patří korohlodi. Například korohlod bukový. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 28.4.2010 14:53
Já jsem cestovala po netu, ale nic podobného jsem nenašla.Kdyby se z nich měli vylíhnout nějací brouci tak bych si jich asi musela všimnout. Pod borovicí mám záhon s kytičkami.Kdyby to byl nějaký dřevokazný, tak by asi borovice chátrala, ale to také nepozoruji. Padají jehličky, ale to si myslím je běžné při její velikosti.Včera jsem tam byla a zatím jsem nic nenašla. Zatím díky za snahu zjištění identity.Přikládám foto našeho krásného slunečníku.
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 28.4.2010 15:24

Zdravím, najděte si třeba na Biolib-u květopase borového a hlídejte dospělce. Lýkožrouti to nebudou na 100%, to by jste již uzřela "nádherně " odkorněný kmen i když jehličí by bylo ještě zelené. Jinak překrásné prostředí, včetně chaty. Škoda, že ta fotka není více ostrá a zaměřená na korunu borovice, zdají se mi tam jakési hnědé fleky, možná šišky, zelené by se neobjevili pokud larvy "paradesanti" jsou opravdu květopase. Pak již přichází do úvahy pouze větrná smršť v jiné části zeměkoule, která je zanesla na Váš strom . Paní Bohuno, jak daleko je nejbližší borový porost? Dospělci mohli, po zjištění že u Vás již není co zničit, přelétnout jinam. Ještě jedno upozornění, prohlédněte opadané jehličí, zda v něm nejsou malé okrouhlé dírky cca 6-8 vedle sebe. Tam dospělci přezimují, z jara pak samičky kladou do prašníkových šištic vajíčka, larvy se zde živí pylem. Květopas je velký 2,5 - 3 mm, červenavý brouček s dlouhým sosákem. Květopas šišticový je mírně větší cca 3,5 - 4 mm .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 29.4.2010 11:41
Pane Radku též Vás zdravím. Les od chaty je asi 200 metrů. Jsou to rozlehlé, velké lesy a borovic je tam možná více něž smrků. Obrázek květopasa šišticového jsem na netu nenašla, ale překvapilo mě jak jsou malí. Opadané jehličí jsem prohlížela, ale nic jsem nenašla. Vezmu si na chatu lepší lupu a ještě to prohlédnu. Posílám Vám ještě několik foto pořízených včera.Na zeleným jehličí jsem našla několik malých broučků, byli jako by přisáté k jehličí na jedné fotce je vidět. Barva byla spíš šedohnědá. Tak na to koukněte okem odborníka a prosím poraďte jak ji pomoci.Přeji příjemný den a děkuji.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.26 (?), 30.4.2010 7:07

Pokud jsou ti broučci jakoby přisátí, nemohly by to být nějaké puklice? Pohybují se, nebo jsou opravdu přisátí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bohuna - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (166) - 186.113 (?), 30.4.2010 10:25
Ty broučci jsem chvíli pozorovala, ale vůbec se nepohybovali. Velikostí mě připadali ještě menší než ty červi, ale už je to rok, možná se mi to jen zdá. Včera jsem si zakoupila kukátko, které 10x zvětšuje, tak je budu o víkendu pozorovat. Po vašem sdělení váhám jestli ten Mospilan na ně bude stačit a neměla bych použít ještě něco jiného. Zatím díky a přeji krásný víkend.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav Burda - (1) - 193.247 (?), 30.4.2010 10:45

Já by jsem ty housenky typnul na Bekyni Mnišku. Je škodlivá a housenky se živí jehličím. Kamarádovi skoro totálně zničili 2metrový stříbrný smrk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Berta - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (127) - 185.153 (?), 30.4.2010 13:17

No, ale Bekyně mniška je motýl a ne brouk.A taky housenka vypadá úplně jinak.Zelenošedá až černavá s chloupky, podélným proužkem a skvrnkami.Pravda je, že je škodlivá, ale je to hezký motýl.Takže ta to podle popisu p.Bohuny určitě nebude.B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 30.4.2010 13:54

Zdravím paní Bohuno, podívám se na fotky zítra večer, něco jsem už prošel, fotka toho broučka mi moc neříká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika