Čím to, že je letos málo vos?



vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 0.22 (?)
5.9.2016 9:00

Frýdecko-místecko totéž, velmi málo vos, což je příjemné.Horší by bylo, kdyby jich bylo moc.Znám lidi, kterým vosí píchnutí způsobilo anafylaktický šok, Jedna doktorka na to zemřela, a jedna paní to přežila jen tak tak.
Sršni mi nevadí, pokud se nemusím pohybovat v blízkosti jejich hnízda.Ti sežerou mnoho vos a much. Bylo by fjn zjistit proč.Ale vědci se nedávno dohadovali proč je málo vrtabců, nevědí. S vosami to může být důsledek lonského sucha, to byl drastický zásah na přírodní dění.
Kdysi jsem byl na zahradnické výstavě v Erfurtu, tam byly přemnožené babočky kopřivové, jindy nikdy jsem jich tolik neviděl.Vzhledem k tomu, že 5 druhů baboček žere kopřivy jsou užitečné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 102.11 (?), 5.9.2016 3:40, zobrazeno: 7705x

Oproti minulému roku (2015) je zde v západních čechách podstatně méně vos. Sice jsem již sousedy naučil zjara dávat návnady na vosí matky, aby nemohly založit hnízda, přesto nevěřím, že by to mělo zásadní vliv. Navíc i v okolí cca 20 km jsem si všiml, že pod neudržovanými stromy hrušní téměř žádné vosy nejsou. Tu a tam sršni, ale ty mám rád.

Jaká je situace u Vás a jaké vidíte možné příčiny?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 5.9.2016 5:28

Je to tak. U nás v Hradci Králové také skoro nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 226.65 (?), 5.9.2016 6:26

Všechny se odstěhovaly ke mně do poštovní schránky.  Čtou si tam letáky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 3.155 (?), 5.9.2016 8:16

A k nám do plechové krabice s elektroměrem. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.15 (?), 5.9.2016 9:52

Kuky, jestli vám chybí, přijeďte si na Pražské Předměstí, tady jich je hodně, lezou i kočkám do žrádla  indecision.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 5.9.2016 8:45

U nás taky a jsem tomu rád. Příčinu nezkoumám, stejně není možnost to ovlivnit. V přírodě to bývá tak, že přemnožení jednoho druhu vede k posílení populace predátora, který v následné sezóně ten "žraný" druh zdecimuje. Ale jestli je to tenhle případ nevím. Sršně rád nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 0.22 (?), 5.9.2016 9:00

Frýdecko-místecko totéž, velmi málo vos, což je příjemné.Horší by bylo, kdyby jich bylo moc.Znám lidi, kterým vosí píchnutí způsobilo anafylaktický šok, Jedna doktorka na to zemřela, a jedna paní to přežila jen tak tak.
Sršni mi nevadí, pokud se nemusím pohybovat v blízkosti jejich hnízda.Ti sežerou mnoho vos a much. Bylo by fjn zjistit proč.Ale vědci se nedávno dohadovali proč je málo vrtabců, nevědí. S vosami to může být důsledek lonského sucha, to byl drastický zásah na přírodní dění.
Kdysi jsem byl na zahradnické výstavě v Erfurtu, tam byly přemnožené babočky kopřivové, jindy nikdy jsem jich tolik neviděl.Vzhledem k tomu, že 5 druhů baboček žere kopřivy jsou užitečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 5.9.2016 9:11

Paradoxně m být příčinou extrémně teplá zima, během níž se přezimující vosy-budoucí zakladatelky vosího hnízda v následujícím roce, probudily, vylétly z úkrytu, ale při následném ochlazení už zimní úkryt nenašly a zahynuly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.2 (?), 5.9.2016 9:56

Vos méně, sršně žádná, vrabců mraky. Brno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.168 (?), 5.9.2016 11:15

Vos je méně, sršňů stejně, včel na ovoci víc. Když se podívám, kolik plodů hnije kolem napíchnutého místa, vidím, že ty vosy někdo úspěšně nahradil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika