Vplyv pocasia na pestovanie ovocia na juhu slovenska



aaa9 - (1) - 153.117 (?) 
24.1.2019 17:06, zobrazeno: 1967x

Dobry den,

chcel by som sa poradit s mojim zamerom: naskytla sa mi moznost kupit mensi pozemok v dedine nedaleko Dunajskej stredy, chcel by som ho vyuzit ako zahradu - chcel by som si tam vysadit bezne ovocne stromy. 

Avsak mam pochybnosti - pozeral som archiv pocasia.

Ide o to, ze casto je tam aj v zime dost teplo. Napr. min. tyzden boli skoro cely tyzden teploty nad nulou s maximom takmer 10 stupnov.

Teda moja dilema spociva v tom, ze ci ma vyznam zaoberat sa touto moznostou(pestovania stromov), ked to vyzera, ze to tam takymto pocasim bude vymrzat.

Nie som odtial, takze neviem ako tam funguje ovocinarstvo. Je niekto z tamtej oblasti-ake mate skusenosti?  prip. aky je nazor ostatnych?

Dakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.158 (?), 24.1.2019 18:03
Záhradu mám v podobnej oblasti (okr.Nové Zámky). Neviem čo konkrétne myslíte tým že to "bude vymŕzať". Čo sa týka jabloní a hrušiek, nevidím najmenší problém, môžete dokonca pestovať teplomilné chuťovky ako Boscova fľaška či Abate Fetel. Slivky, čerešne, višne - detto. Riziko teplých zím sa týka najmä broskýň a marhúľ (konkrétna modelová situácia: v januári bude 15°C po dobu viac dní, kvetné puky "narašia" a potom vo februári príde -20 a vymrznú). Toto sa ale stáva raz za mnoho rokov, napríklad priebeh terajšej zimy je úplne štandardný, ako pred desaťročiami. S dopestovávaním marhúľ a broskýň nemám tiež žiadne problémy. Pri nich je kritickým obdobím jar (koniec apríla-začiatok mája), kedy neskoré mrazíky môžu poškodiť kvety/mladé plodíky. Opäť platí - stáva sa to raz za viacero rokov. Súhrn: v danej lokalite máte (z klimatického hľadiska) takmer optimálne podmienky na pestovanie akýchkoľvek ovocných stromov. Môžete dokonca pestovať aj teplomilné "exotinky" ako napr. hurmikaki. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 193.197 (?), 21.11.2019 21:33
V Dunajskej luznej a v Alzbetinom dvore su obrovske jablkove sady, pestuju aj ine ovocie a myslim si ze sa im dari. Jedine co budete urcite potrebovat je dostatok vody na zavlazovanie, lebo inak vam to vsetko uschne. V lete sa krajina bez polievania meni na vyprahnutú step. Z exotickych druhov sa dari napriklad figovníkom. Nesadte orechy, v poslednych rokoch ich zerie novy skodca - vrtivka orechova a nie je ziadna pouzitelna uroda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika