Poškozený stromek - má šanci?



Stránky: 1,  2   
lukubata - (6) - 213.123 (?) 
21.10.2023 12:51, zobrazeno: 1431x

Koupili jsme dnes stromek a až doma při rozbalování zjistili, že je na kmínku pod cedulkou poškozený. Rána se zdá starší a již zaschlá. Na šířku zabírá téměř polovinu kmínku. 

Má smysl to takhle zaschlé ještě něčím ošetřit a má stromek šanci? Neradi bychom ho zbytečně vyhazovali, ale ani na jaře nechceme zjistit, že to nezvládl a čekat další rok.

Předem moc děkuji za názor či radu.

Poškození stromku
Poškození stromku
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 21.10.2023 15:08

No, je to škoda, ale pokud je druhá polovina kůry zdravá, mohl by přežít. A co zvážit reklamaci. Každopádně ránu zatřít štěpařským voskem nebo balzámem, nebo klasickou vodovou latexovou barvou. Stromky jsou roubovány (očkovány) kousek nad kořeny. Je to vidět. Takže pokud se to nepovede a korunka odumře, tak stromek vyžene sám letorosty nad roubováním a z nich lze zapěstovat nový kmínek. Ale ztratíte aspoň dva roky. Já bych stromek nevyhazoval, zkusil bych ho zachránit. Pokud koupíte nový stromek, tak tento nevyhazujte. Vysaďte ho někam bokem a zkuste ho léčit a později vysadit na trvalé stanoviště. Před pár lety bych ho vyhodil a koupil nový, ale jak člověk stárne, tak asi blbnewink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.123 (?), 21.10.2023 20:07

Moc děkuji. Na reklamaci to je bohužel daleko, kupovali jsme cestou z výletu. Určitě ale nevyhodíme, šanci dostane, ale raději asi opravdu pořídíme ještě jeden, Nějaké místo se najde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 21.10.2023 19:14

Nedávno jsem viděl video pana Urbánka, který doporučuje jak takové rány léčit. Prodávám, jak jsem koupil, nezkoušel jsem. Jde o to, že se rána ováže a zatáhne něčím pružným a nepropustným. Bez jakéhokoliv zamazávání, nebo zatírání balzámem. P. Urbánek doporučuje rozstřiženou duši z kola. Musí se to udělat tak, aby tam nezatékala voda. Obvaz se nechá delší dobu (roky). Kontroluje se stav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 247.76 (?), 21.10.2023 19:23

Ránu zatřete řídkým latexem, ne voskem. Jestli to zatřete voskem, nebo nějakou hustou barvou, rána se přes vrstvu vosku nezavalí. Anebo nechte tak. 

Mnohdy rány po seříznutí čípku bývají dost velké a stromek si s tím poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 21.10.2023 19:28

Tahle rada se doporučuje už celá desetiletí a určitě význam má. Ale v tom, jak to udělat, aby tam nezatékala voda, je problém. Jak ovázat duší kmínek, aby se dovnitř nedostala voda, jak zabránit, aby ve vzduchové kapse pod duší nekondenzovala vlhkost. Od toho je stromový balzám, který zatře poškození a zabrání pronikání vody a vlhkosti do rány. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 247.76 (?), 21.10.2023 19:36

Léčení poškozených stromků pomocí nějaké duše atd. je dobré pro starší stromky. Takto mladý stromek bez problémů toto poškození přežije i bez nějakých zásahů a za rok nebudete ani vědět, že tam nějaká rána byla. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.123 (?), 21.10.2023 20:09

Přesně tohle jsem doufala, že někdo napíše! :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 141.131 (?), 22.10.2023 19:04

Pozor na balzámy, cokoliv jsem ošetřila balzámem, tak odumřela kůra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 22.10.2023 19:23

 Prosím, sdělte nám, s jakou značkou balzámu máte takovou negativní zkušenost. To samozřejmě ale neznamená, že všechny stromové balzámy, které jsou v prodeji, jsou takto nebezpečné. Já naopak musím říci, že desítky let užívám stromový balzám v naprosté spokojenosti při roubování, očkování, zatírání dřeva a kambia po řezu a poškození kůry a nesetkal jsem se s tím, že by mi v důsledku použití balzámu odumřela kůra. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika