Zhnedlý zakoreňovaný odrezok



kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?)
5.9.2013 22:17

zaujímavý postreh p.Wimpi - niečo na tom môže byť, no ja som zatiaľ nemal takéto problémy so zakorenením zelených odrezkov odobratých normálne v priebehu vegetácie, no ale to boli iné odrody a možno aj kvalitnejšie odrezky... a proces prebiehal rýchlejšie (do mesiaca), a korienky vyrástli hneď a nebol tam tak dlho len ten kalus...

už mám odrezok v hline, môžem ho skúsiť dať prejsť chladom na určitý čas aj s hlinou, ak by to pomohlo...?...skúsim

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 4.9.2013 21:48

po cca 50 dňoch zakoreňovania už mám jemne narašené "korienky", ale očká stále spia. Už mi dochádza trpezlivosťwink, tak to už asi šupnem do hliny v PETke. Uvidím, či sa v hline aj očká konečne prebudia, ak by dokázali tieto mini korienky čerpať nejaké živiny.

korienky
korienky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 73.68 (?), 4.9.2013 23:14

To nejsou korienky, ale kalus. Možná z něj v půdě kořínky vyrostou. Očka by se možná probudily až na jaře, pokud by se řízkům povedlo přezimovat. Co zkusit použít řízek, kde počínají rašit zálistky? Zálistek vždy raší snáze a ještě v téže sezóně, očko na podzim už nevyraší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 5.9.2013 11:28

problém je, že už nemám iný odrezok z tejto odrody, takže nemám inú možnosť, iba ešte počkať, či sa to rozbehne...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 5.9.2013 14:42

Já jsem se v minulosti několikrát snažil zakořenit mladé sazenice, které mi po výsadbě do viničky začaly z neznámého důvodu hynout. Tyto usychající rostlinky jsem tedy vytáhl je z půdy, ostřihal nakrátko uvadající kořínky a ponořil je z větší části do vody, či zasypal celé do vlhkého perlitu. Po tomhle zásahu zasychání rostlin ustalo a vždy se na spodní dřevité části původních řízků v různých prasklinách a obnažených částech postupně a pomalu začaly vytvářet mohutné kalusy. Bohužel, z těchto kalusů se ale nikdy nevytvořily pravé kořínky. Takže rostlinky v tomto zavodněném prostředí dokázaly několik měsíců přežívat a až třeba po půl roce začaly pomalu uhnívat. Nikdy se mi tímto způsobem nepodařilo vadnoucí sazenice zakořenit a zachránit, přestože se na nich vytvořily ony velké a nadějné kalusové "nádory". Vysvětluji si to tím, že réva může mít geneticky danou podmínku, že k vytvoření pravých kořínků je nutné studené přezimování. Tedy, že v podstatě vyžaduje jakousi stratifikaci, o které se shodou okolností bavíme ve vedlejším vláknu. Pokud řízek, či sazenice tímto obdobím chladu neprojde, může být tvorba nových kořínků blokována. Ale je to jen má nepodložená domněnka. Pokud by ale na tom bylo něco pravdy, snaha o zakořenění zelených řízků, o které se snaží p. kamo,  by asi byla asi tímtéž případem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 5.9.2013 22:17

zaujímavý postreh p.Wimpi - niečo na tom môže byť, no ja som zatiaľ nemal takéto problémy so zakorenením zelených odrezkov odobratých normálne v priebehu vegetácie, no ale to boli iné odrody a možno aj kvalitnejšie odrezky... a proces prebiehal rýchlejšie (do mesiaca), a korienky vyrástli hneď a nebol tam tak dlho len ten kalus...

už mám odrezok v hline, môžem ho skúsiť dať prejsť chladom na určitý čas aj s hlinou, ak by to pomohlo...?...skúsim

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 155.221 (?), 2.2.2014 17:48

Zdravím, takže tento popisovaný odrezok po presadení do hliny začal úplne odhnívať a do 2 týždňoch bolo po ňom...

No opäť zakoreňujem nejaké odrezky v PETkách s vodou už od septembra a niektoré sa pekne chytili - vytvorili silné korienky a momentálne už sú v PETkách v hline.

Jeden rozvinul listy, vytvoril kalus, ale žiadne korienky a po cca 3,5 mesiacoch s rozvinutými listami a kalusom stále vo vode za rovnakých tepelných a svetelných podmienok teraz behom týždňa uschol. Čím to môže byť spôsobené, že niektoré odrezky rovnakej odrody hneď zakorenia a iné len vytvoria kalus? Dá sa podľa toho povedať, že ak sa nevytvoria hneď korienky, že už z odrezka sadenica nebude?

Sadenica na obr. 2 je z tých, čo pekne vytvorila korienky, takže už je v hline v PETke, ale akosi sa jej nechce rásť - dokonca vršok nových lístkov teraz akosi zaschol, neviem prečo.

zoschnutý odrezok s kalusom
zoschnutý odrezok s kalusom
Sadenica so zasychajúcim vrškom
Sadenica so zasychajúcim vrškom
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 2.2.2014 18:17

Sadenica na obr. 2 - zkontrolujte kořínky, asi bude po nich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 155.221 (?), 2.2.2014 19:04

pozeral som (mám to v priehľadnej PETke) - niektoré sú hnedé (asi KO) a niektoré vizerajú živé... žeby uhnily? neviem... hlinu som dal miešanku zo zahrady (hlina+rozložená kompostová zemina)

doporučujete presadiť? ale neviem, či sa nepoškodia živé korienky...

Mirek, Vám sa myslím nedarilo zakoreňovať odrodu Vostorg - tiež sa najskôr rozvinuli lístky, vytvoril kalus ale neskôr odrezok zahynul? V hline by sa korienky asi tiež nevytvorili, keď je kalus, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vladis - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 171.178 (?), 2.2.2014 19:20

Nevadí, že uschol rastový vrchol. Na rastlinke onedlho vyrašia zálistky z ktorých vytvoríte nový terminál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 2.2.2014 19:49

Z vlastní zkušenosti vím, že když začne zasychat vrchol výhonu u nezakořeněného řízku, bývá to signál brzkého konce. Pokud se to stane u zakořeněného řízku (v PETce), nekončí to postupnou smrtí vždy, ale velmi často. Řekl bych tak v 50%-tech případů. Zasychání koncového lístku vždy signalizuje nějaký problém. A nejčastěji je to problém v kořenové části, jak píše Mirek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika