Vyčerpání vinné révy časnými výnosy



zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 114.159 (?)
26.3.2010 17:27

Budete-li zastřihávat u révu u země, kořenovém systému tím nepomůžete, spíš naopak - čím víc hmoty bude nad zemí, tím víc bude réva nucena kořenit - rozhodně to však nepřehánějte - dlouhé letorosty hůře dozrávají na zimu. Po výsadbě je lépe nechat 2-3 očka, po jejich rozpuku vylámat a nechat pouze nejsilnější 1 očko-výhon. Ponecháním pouze 1 výhonu docílíte dřívější plodnosti. První květy je správné vylámat, já to však nedělám - když, tak nechám část květenství (třeba na jednu bobuli), abych zjistil, jde-li o odrůdu, o kterou jsem měl zájem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 147.207 (?), 25.3.2010 20:55, zobrazeno: 9587x

Dobrý den, zajímalo by mě, co je pravdy na tom, že by se měla vinná réva po výsadbě nejprve první 3 roky zastřihávat u země, aby se vytvořil především silný kořenový systém a nedocházelo k přetížení rostliny, a poté zapěstovat hlava révy, na které se ponechávají tažné pruty, které by pak měly zajistit kvalitní úrodu. Logicky, když jsem nad tím popřemýšlel, je to pravděpodobné, ale nedalo mě to, abych se nezeptal nějakého odborníka a pak nelitoval toho, že jsem vlastní vinou révu zahubil vyčerpáním... Díkas za příspěvky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 147.108 (?), 25.3.2010 21:08

Po výsadbě ponecháte dva výhony, vylamujete zálistky. Druhý rok ponecháte ten lepší jako kmínek a naříznete si tvar. Např.ponecháte kmínek 50cm, nad tím 4-5 oček, ostatní vyslepíte.Druhý výhon zkrátíte na jedno očko. Na hlavním výhonu necháte jeden, dva  hrozny. Třetí rok řežete a pěstujete tvar podle metodiky,  spodní náhradní výhon opět zkrátíte na jedno očko, nebo celý odstřihnete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 114.159 (?), 26.3.2010 17:37

K příspěvku pana PP bych chtěl podotknout, že podle mých zkušeností je lepší letorost na kmínek nevyslepovat (vylámat až rozpuklé nechtěné očko-výhony), protože se mi párkrát stalo, že ač se zdál být letorost dostatečně zdravý a silný, řez živě zelený, keř mízu do předpokládané výšky prostě nevytáhl a vyslepenými očky neměl kudy. Musel jsem pak čekat na probuzení podoček.

Navíc i z oček budoucího kmínku může vyjít květ a můžete se přesvědčit o jakou odrůdu ve skutečnosti jde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 147.108 (?), 26.3.2010 17:58

Máte recht.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.249 (?), 25.3.2010 21:19

Tak kořenovému systému moc nepomůžete, místo kořenů bude muset znovu růst vršek. Jen odstraňujte květy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 114.159 (?), 26.3.2010 17:27

Budete-li zastřihávat u révu u země, kořenovém systému tím nepomůžete, spíš naopak - čím víc hmoty bude nad zemí, tím víc bude réva nucena kořenit - rozhodně to však nepřehánějte - dlouhé letorosty hůře dozrávají na zimu. Po výsadbě je lépe nechat 2-3 očka, po jejich rozpuku vylámat a nechat pouze nejsilnější 1 očko-výhon. Ponecháním pouze 1 výhonu docílíte dřívější plodnosti. První květy je správné vylámat, já to však nedělám - když, tak nechám část květenství (třeba na jednu bobuli), abych zjistil, jde-li o odrůdu, o kterou jsem měl zájem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.132 (?), 9.4.2010 10:40

Rostlina musí být v rovnováze. Při výsadbě jí poškodíte (zakrátíte) kořeny = úměrně musíte zakrátit letorosty. Navíc chcete kmínek = optimálně jeden letorost (+ jeden malý jako záloha).

Později je třeba řídit se růstem. Když je slabý (jsou i malé kořeny), je třeba zakracovat víc, když je silný, méně. Na jednu sazenici se lepila smůla (spadla na ni cihla...) a tak 3 roku byla zakracovaná na 2 očka a 4 už normálně dorostla a zaplodila. Ostatní obvykle v prvním roce udělají 2 m, zakrátí se na kmínek + pár oček tažně a zaplodí.

Vyčerpat rostlinu nadměrnou úrodou lze i později. Některé odrůdy jsou plodnější než u nás mohou utáhnout. Ale nejsnáz to udělají ti, co ve skleníku zakracují letorosty hned za hroznem. Rostlina pak málo oroste, dřevo nevyzraje a v zimě zmrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 114.159 (?), 9.4.2010 18:08

Souhlas

....navíc přeplozením se snižuje kvalita hroznů a zhoršuje se jejich chuť. Jsem z těch, kterým probírka hroznů rve srdce, ale z minulého roku jsem se dostatečně poučil a letos do toho jdu nemilosrdně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.168 (?), 10.4.2010 19:02

Vemte si ze ZYJANA příklad.  Olšava, Arkádia, Chrupky... atd.  - výborné odrůdy, ale člověk musí být nemilosrdný.  1 velký hrozen potřebuje alespoň dva silné letorosty.  Staří zahradníci ještě hrozny cizelovali - odstraňovali špatné bobulky nebo části hroznu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika