Výběr stolních odolných odrůd



KarelJM - (33) - 142.2 (?)
22.11.2017 23:00

Podle mých zkušeností musím souhlasit s tím, že rezistentní odrůdy jsou odolné spíše proti plísni-perenospoře a proti padlí-oidiu méně. například PRIM - Palatina u mě vůbec netrpí plísní ale padlí docela dost. To o oidiu ostatně tvrdí i na svých stránkách i Bredik. nejdůležitější je provést postřik na oidium včas (tedy v době květu a po odkvětu), pozdější ochrana již nic neřeší.

S popisovanými odrůdami zkušenosti bohužel nemám, musím si vystačit se starší generací cca 58 hlav a 12 odrůd - Kodrjanka, Prim, Bianca, Isabela, Mramornyj, jalovenskyj, Kendy, Aivaz atd... Letošní jarní mrazíky a následné sucho mě bohužel zdecimovali novou výsadbu další staršígenerace resistentů (Suvenýr, Talisman, Muškát Modrý, Kavkazký)

Z mnou pěstovaných má zdaleka nejvyšší odolnost (jak proti perenospoře tak proti oidiu) a nejbujnější růst Bianca, obejde se většinu let bez postřiku, ale je to moštová odrůda, má menší bobule, burčák je z ní dobrý. Jinak pro mě zatím asi nejlepší odrůda Kodrjanka, raná, velké bobule, bujný růst ale pouze střední odolnost proti plísni, nejhorší odrůda PRIM, slabý růst, trpí padlím, malé bobule při slabém růstu i slabší chuť hroznů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 149.212 (?), 21.11.2017 10:08, zobrazeno: 11431x

Zdravíčko, vím že diskuzí na toto téma je tu již mnoho a zakládám možná zbytečně další, ale diskuzí je tak nepřeberné množství, asi jako odrůd, že se tím nedá rozumně prokousat... Chtěl bych požádat o inspiraci, s jakýma odrůdama stoláků jste spokojeni, kdybyste sadili, po kterých šáhnete...

Plánuji vysadit cca 5 hlav na jídlo, má představa:

- postupné dozrávání

- bílé/modré/růžové - na barvě nezáleží, ale když to bude pestré tím líp

- semínka v bobulích nevadí, ale čím míň tím líp, nějakou bych chtěl bezsemenou

- ideálně aby měly volnější střapce

- odolnost "rezistentní" - chemická ochrana se nepředpokládá, maximálně jen minimální

- lokalita pěstování vinařská oblast, 219 m.n.m., srážek spíš míň jak víc 

- pěstování normálně na drátěnce

- aby byly běžně u nás k sehnání 

Po jakých odrůdách se mám dívat?

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.131 (?), 22.11.2017 14:48

Pokud bude mít bredík letos sazenice, tak to nastudujte odrůdy na jeho webu. Má to pěkně řazené a nemá smysl to přepisovat do této diskuze.

Z dalších dodavatelů bych doporučil pana Plačka nebo Krause.

Mě se osvědčily odrůdy Talisman, Vostrorg, Best Early Sedless, Alden, Ajvaz... Vše má pan Plaček a zasílá na dobírku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 190.155 (?), 22.11.2017 18:15

Talisman pěstuji asi 8 let v n.v. 220m a nikdy nedozrál. V zimě si nařežu rouby odrůdy Aladin a přeroubuji ho. Jinak sazenice od Bredika doporučuji, asi polovinu odůd mám od něj a jsem spokojený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 101.32 (?), 22.11.2017 21:18

Odrůdy běžně k sehnání bych nedoporučil, podle mého názoru jsou už překonané. U Bredíka (i jinde, ale mnoho seriózních dodavatelů není) jsou k dispozici zřejmě aktuálně nejlepší odrůdy. Když pominu úplné novinky, které jsou spíše pro fanoušky, tak bych pro praktické pěstování ve Vašich podmínkách doporučil tyto již několik sezón vyzkoušené odrůdy:

Garold - žluté bobule sice jen střední velikosti, ale velmi chutné a s muškátem. Hlavně patří k nejranějším odrůdám vůbec. Zraje počátkem srpna.

Valjok - žlutý výrazný muškát, bobule přes 10 g, hrozny i přes kilogram. Zraje v druhé polovině srpna. Má spíše hustší hrozen, ale jeho kvalita stojí za trochu práce s nůžkami u největších střapců.

Rozmus - růžová lahůdka, bobule přes 10 g, hrozny střední, kolem 500 g. Také muškát, ale jiný než u odrůdy Valjok. Zraje v druhé polovině srpna, teoreticky dlouho vydrží na keři, prakticky je brzy zkonzumován.

Polanka, Světlana nebo Vanjuša - o drůdy podobné Talismanu, ovšem nemají ženský květ a dobře se obvykle opylují. Žluté bobule kolem 15 g s harmonickou chutí, případně s lehkým muškátem Zrají kolem poloviny září, týden až dva před Talismanem.

Dolgoždanyj - uváděn často jako bezsemenný, ovšem měkké rudimenty semen má. Žluté podlouhlé bobule kolem 10 g, harmonické chuti. Zraje na přelomu srpna a září.

Pokud se týká ekologie, úplné rezistenty to nejsou, ty ovšem ještě neexistují. Za normálního počasí a průměrné péče by výše uvedené odrůdy neměly vyžadovat ochranu proti plísní. Horší chorobou je padlí. Na tuto chorobu je odolnost odrůd obecně slabší, mnoho záleží na tlaku choroby z okolí a na udržení vzdušné vinice (tedy zelené práce). V optimální situaci (Vaše vinice o samotě, kvalitní zelené práce) byste se možná také obešel bez postřiku proti padlí, ale doporučuji preventivně alespoň nějakou ochranu provést. Mně se osvědčilo střídání síry (2x Kumulus) a AQ-10 (také 2x), tedy celkem ekologická ochrana. Stříkal jsem naposledy v červenci. Padlí pak nastoupilo až v září, kdy už mu bobule "utekly".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KarelJM - (33) - 142.2 (?), 22.11.2017 23:00

Podle mých zkušeností musím souhlasit s tím, že rezistentní odrůdy jsou odolné spíše proti plísni-perenospoře a proti padlí-oidiu méně. například PRIM - Palatina u mě vůbec netrpí plísní ale padlí docela dost. To o oidiu ostatně tvrdí i na svých stránkách i Bredik. nejdůležitější je provést postřik na oidium včas (tedy v době květu a po odkvětu), pozdější ochrana již nic neřeší.

S popisovanými odrůdami zkušenosti bohužel nemám, musím si vystačit se starší generací cca 58 hlav a 12 odrůd - Kodrjanka, Prim, Bianca, Isabela, Mramornyj, jalovenskyj, Kendy, Aivaz atd... Letošní jarní mrazíky a následné sucho mě bohužel zdecimovali novou výsadbu další staršígenerace resistentů (Suvenýr, Talisman, Muškát Modrý, Kavkazký)

Z mnou pěstovaných má zdaleka nejvyšší odolnost (jak proti perenospoře tak proti oidiu) a nejbujnější růst Bianca, obejde se většinu let bez postřiku, ale je to moštová odrůda, má menší bobule, burčák je z ní dobrý. Jinak pro mě zatím asi nejlepší odrůda Kodrjanka, raná, velké bobule, bujný růst ale pouze střední odolnost proti plísni, nejhorší odrůda PRIM, slabý růst, trpí padlím, malé bobule při slabém růstu i slabší chuť hroznů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.98 (?), 22.11.2017 23:45

V prvom rade si rozmyslite ci ste ochotny striekat.  Od toho sa odvija vyber odrod. Je len velmi malo odrod, ktore sa daju spolahlivo pestovat bez postrekov.
Ja som bol odhodlany nestriekat a vydrzal som 3 roky. Tento rok som to vzdal a zacal som striekat – bio postreky. To hlavne preto, lebo nema zmysel riskovat – ochorenie a tym skody na urode. Ale ja mam cca 140 hlav a 60 odrod. Pocet odrod uz znizujem – prestepujem horsie odrody lepsimi. A pri takom pocte sa mi oplati babrat sa s postrekom a dosiahnut kvalitnu a spolahlivu urodu.
Pri 5 hlavach by som radsej volil odrody, ktore netreba striekat vobec a nestriekal by som.

Odrody, ktore vydrzia SPOLAHLIVO aj bez postrekov (dlhodobe skusenosti, rozne polohy):
Bianka – male bobule 2g, vyborna chut, spolahliva odolnost voci chorobam, praskaniu – je lahko dostupna.
Izabela, Otello – a ine labruskove odrody= samorodaky. Mnohym nechutia, mne ano a aj viacerym v mojom okoli velmi chutia – aj detom.

Najodolnejsie velkoplode stolove odrody, ktore sa daju bez postrekov, ale s istym poskodenim bobul mucnatkou treba ratat: podla polohy, tlaku choroby:
- Galahad
- Aladdin
- Rosfor

Carli – nebyva poskodzovany mucnatkou ani vo velmi zlych rokoch, ale v zlych rokoch sa objavuje perenospora na listoch.

Avsak Aladdin, Rosfor, Carli – mozno nahradit Galahadom – teda radsej by som volil viac hlav Galahadu, ako viac odrod.
----------------
Ak ste ochotny cca 2x striekat, tak vhodnych odrod je vela.

Ale aj v tomto pripade by som z 5hlav dal minimalne 3 Galahad – velmi dlho vydrzi na koreni alebo skladovanie. Dozrieva zaciatok augusta (niekde koniec jula) – vydrzi neposkodeny chutny az do oktobra/novembra – ku koncu sa uz scvrkava -susi sa, este stale mam 1 strapec v pivnici – testujem dokedy vydrzi.

Odrody ako Garold, Super-Extra su o par dni (cca 7?) skorsie ako Galahad, zvazte ci to ma pre vas zmysel.

Z neskorsich odrod sa mi pacia Svetlana, Monarch, Alexa. (ale tento rok bola len 1. uroda)

Ja by som bezsemenne odrody pri 5 hlavach nesadil, oni v mnohych parametroch nedosahuju kvalitu tych semennych a aj vsetky “bezsemenne” odrody, ktore mam vlastne maju tiez semena. Keby ste mali 30 a viac hlav, potom by sadit aj bezsemenne odrody mohlo mat zmysel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 80.23 (?), 23.11.2017 18:15

Zdravím, to Ste si dal ťažkú a temer nesplniteľnú úlohu, vysadiť 5 hlav. Stavím sa, že ich budete mať nakoniec aspoň 10. Tiež som začínal s pár odrodami na jedenie. Už ich mám vyše 20 a stále sú také, ktoré by som strašne, ale strašne chcel. Kvalitných a odolných odrôd je veľmi veľa, hlavne z ukrajiny a ruska. Treba si len vybrať a samozrejme dostupnosť bude hrať asi dôležitú rolu. Za mňa nejaké typy:

super skoré: Atos, Veles, Galachad, Garold, Podarok nesvetaja

veľmi skoré: Daria, Beloje čudo, Alladin, Dolgoždannyj, Preobraženie

skoré: Jubilej novočerkasskij, Bažena, Livija, Sofia, Lora

zo stredných a neskorších: Svetlana, Talizman, Ataman, Bogatjanovskij

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.131 (?), 13.12.2017 16:52

Ještě jsem chtěl zdůraznit, že Alden má kromě velké odolnosti proti houbovým chorobám také zajímavou chuť. Není to dříve zatracovaná liščina typická pro labrusky, ale velmi příjemná jahodová chuť.

Druhá věc u této odrůdy je pomalejší start do plodnosti, také typický pro původem labruskové odrůdy. Do ale bohatě dožene v dalších letech. Takže se hodí i na pergoly. Při dobré ochraně proti ptactvu vydrží do pozdního podzimu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika