Preočkovanie starého vinohradu



roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.105 (?)
16.11.2017 22:08

ten koren uz mozte naplno zatazit urodou, v podstate skoro tak ako keby nebol preockovany. Teda urcite nechajte aj tazen. To ze narastol 3.5m vyhon znaci, ze koren je vitalny - tak moze hned aj bohate zarodit.   

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 165.96 (?), 19.10.2011 18:52
Na nasledujúcej snímke sú vidieť sprava a zľava oidiom napadnuté listy Veltlínu zeleného (striekané vinohradníkmi 6x) nachystaného na budúcoročné preštepenie, zatiaľčo naočkovaná PIWI odroda má zdravé listy iba spálené mrazom:
PIWI interšpecifická odroda uprostred viniča V.vinifera
PIWI interšpecifická odroda uprostred viniča V.vinifera
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.96 (?), 19.10.2011 19:02
Niečo pre vyznavačov výhradne vrúbľovania viniča: zimné či letné vrúble štepené v júni iba máloktoré stihli vyzrieť. Handycap dvojmesačného oneskorenia cielenej zmeny odrody nevylepšilo ani tohtoročné výnimočne veľmi teplé počasie v závere leta:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.96 (?), 19.10.2011 19:06
Myslím, ža obrazová dokumentácia z tohtoročného očkovania dostatočne jasne ukazuje prednosti pred vrúbľovaním. Kvalitné vyzreté ťažne sú prepokladom solídnej úrody v budúcom roku. Paľo
vpravo a vľavo vyrašené vrúble, ktoré už do zimy nedozrejú
vpravo a vľavo vyrašené vrúble, ktoré už do zimy nedozrejú
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 64.44 (?), 14.11.2017 16:24

Po ockovani na jar sa mi uchytilo ocko (cca 0,3 nad zemou) a narastlo cez rok cca 3,5m. Vedeli by ste mi poradit ako ho na jar ostrihat? Mam ho zastrihnut vo vyske buducej hlavy, alebo nechat vysku do buducej hlavy + dlzku tazna (ohnuty do obluka)?

Dakujem pekne

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.105 (?), 16.11.2017 22:08

ten koren uz mozte naplno zatazit urodou, v podstate skoro tak ako keby nebol preockovany. Teda urcite nechajte aj tazen. To ze narastol 3.5m vyhon znaci, ze koren je vitalny - tak moze hned aj bohate zarodit.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 243.253 (?), 16.11.2017 22:55

Dakujem velmi pekne za radu, takze tam necham aj tazen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 144.15 (?), 29.10.2011 20:49
Zdravím všetkých čitateľov tohto vlákna, ktorých zaujal môj pokus preočkovať starý vinohrad. Prepáčte, že som zabúdol doklepnúť číslo, ktoré malo označiť počet koreňov, na ktorých sa neujalo žiadne očko či vrúbeľ, alebo uschlo počas rašenia. Všimol som si tejto chybičky až dnes. Takže pri októbrovej kontrole vyzretia nových ťažňov a pri súčasnom vyhodnotení úspešnosti zmeny odrody som si do poznámok poznačil: Zo 48 preočkovaných koreňov starého vinohradu sa mi neujali žiadne očká ani vrúble iba na 4 koreňoch. Na 11 koreňoch som neskôr prevrúbľoval výmladky z prízemných babiek zimnými alebo zelenými vrúbľami. Z nich sa neujali vrúble na 4 koreňoch. Keď uvážim, že cca polovica vyrašených vrúbľov nebude mať vyzreté drevo, vychádza mi, že zo 48 preštepených koreňov prinesie na budúci rok plnohodnotnú úrodu cca 36 koreňov (75% ujateľnosť). Ak nechám na každom koreni cca 2 kg hrozna, mal by som mať na budúci rok o tomto čase v pivnici 50-litrový demižónik kvalitného červeného biovína. Rozmýšľal som nad príčinami tých 25% neúspešnosti a prišiel k záveru, že by bolo dobré na jar pri preštepovaní druhej polovice vinohradu trocha vylepšiť systém očkovania podľa p.Řezáča. Odskúšal som si to na starom dvojkmienikovom koreni odrody Rhea v prídomovej záhradke. Namiesto 8-ročného kmeňa som očkami nových odrôd preštepil 2-ročné drevo (na snímke) vyrastajúce zo starej hlavy. Všetky ostatné ťažne pôvodnej sorty som pri očkovaní odstránil.
Rhea preočkovaná novými sortami do mladého dreva vyrastajúceho zo starého kmeňa
Rhea preočkovaná novými sortami do mladého dreva vyrastajúceho zo starého kmeňa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 144.15 (?), 29.10.2011 21:00
Pravý kmeň Rhey som teda kompletne preočkoval novými sortami. Pri Oselle som nechal na rašiacom púčiku signálny strapec, ktorý stihol v septembri parádne dozrieť, pričom vyzretie dreva nebolo ohrozené. Po Solarisu získala Osella sladkosť, ale veľké zrná vnútri bobúľ nesvedčia o typickej stolovej sorte. Ľavý kmeň Rhey ťahám hore na pergolu, kde visia kvalitné bezsemenné strapce tejto vydarenej sorty. Napriek tomu som na hlave tohto koreňa preočkoval niektoré jednoročné ťažne zostrihnuté pred očkovaním na čapíky:
čiastočné preočkovanie druhého kmeňa Rhey
čiastočné preočkovanie druhého kmeňa Rhey
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 144.15 (?), 29.10.2011 21:09
Skúsil som zo srandy preočkovať jednoročné drevo aj vyššie na starom kmeni- takmer pod pergolou a tiež sa podarilo (na snímke). Myslím si, že ujateľnosť očiek na mladom dreve (1-3 ročnom) vyrastajúcom zo starých 10-15ročných kmeňov by mala byť vyššia, ako u očiek zasunutých pod kôru týchto starých kmeňov. Ak je moja úvaha správna, malo by byť percento ujatia očiek na druhej polovici 100-hlavového starého vinohradu podstatne vyššie. Paľo
hlavný ťah miazgy v starom kmeni neprekážal ujatiu očiek na bočných jednoročných čapíkoch
hlavný ťah miazgy v starom kmeni neprekážal ujatiu očiek na bočných jednoročných čapíkoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 124.211 (?), 27.11.2011 19:52

Zaujímavé informácie, na jar sa pokúsim o niečo podobné ak sa mi podarí zohnať očká nejakých rezistentných modrých muštových odrôd. Myslíte že by sa takto dali preočkovať cca 10 -15 ročné kríky "samorodáku"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika