Preočkovanie starého vinohradu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 195.22 (?) 
26.4.2014 20:46

Dobrý den. Měl bych dotaz - máme u jižní zdi 2 asi 20 leté hlavy pravokořenné Chrupky bílé a já bych rád na jejch místo dosadil dvě nové lepší odrůdy. Sazenice už mám připravené, ale ted je mi líto těch starých silných keřů a přemýšlím, jestli bych to spíš neměl někde dole přeroubovat?...frown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 28.4.2014 7:34

Rozhodně přeroubovat. Zahodil by jste léta budovaný kořenový systém. Mrkněte sem pro inspiraci

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.22 (?), 28.4.2014 18:04

Díky za reakci. Ten kořenový systém je bezpochyby velké plus, jen že to není roubované no. Ale ono v mých 420 m se doufám nemusím révokaza bát, takže je to jedno. Hlavy tlačí nějáké výhony kousek nad zemí, tak to tentokrát nechám a zkusím  to teda zeleným do zeleného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 19.7.2011 18:05

Rizika vymrznutí nedostatečně vyzrálých roubů jsem si vědom, platí totiž obecně. Ale v mém případě toto riziko hrozit nebude, i když pěstuji v klimaticky náročných podmínkách. Připravuji se pomalu na budoucí sezony, kdy hodlám roubovat zelené rouby na zelené půlroční (jarní) podnožové sazenice umístěné v kontejnerech. Do volné půdy je po naroubování budu vysazovat až následující rok. Zimu přečkají v bezpečí, ve sklepě. Ve svých skromných "zahradnických" podmínkách si takový opatrný postup mohu dovolit. Já jako hobík dělám všechno poněkud složitěji, než bývá zvykem.

PS: zálistky, které lze pro zelené roubování použít, jsou odpadový materiál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.82 (?), 19.7.2011 23:13
Mám dojem, že sa zbytočne preceňuje úloha podpníka. Skúšal som očkovať do rôznych odrôd V.vinifera aj do frankoamerikánov a významný rozdiel v ujateľnosti očiek či rastu naštepenej odrody som nezbadal. Samozrejme ak máte dosť času na hranie sa a netúžite mať čo najskôr prvé strapce novej sorty na koreni, dá sa experimentovať s kontajnermi. Iba si neviem predstaviť, že by Vám niekto poslal napr z USA zelený "odpad"- zálistky a v akom stave by Vám tento materiál doručili. Z toho tudíž vyplýva, že ste vo výbere nových odrôd odkázaný na najbližšie okolie a to bohužiaľ nepovažujem za výhodu. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 20.7.2011 21:19

Já mám takový zvláštní pocit, jako kdybych měl snad svými "vinařskými experimenty" s někým, či s něčím v něčem soutěžit. Ale mně je úplně jedno, jestli je nějaká metoda v něčem lepší, než ta, pro kterou jsem se rozhodl a kterou jsem použil. Já si to dělám po svém, třeba blbě, ale mám z toho radost a dobrý pocit. Mně to tak baví.  A nikomu své názory nevnucuji, pouze zde o nich informuji proto, abych mohl využívat zkušeností ostatních účastníků diskuse. A s nikým v ničem nesoutěžím. Věřte pane Paľo, že ambice, aby mi někdo z USA posílal nějaký biologický materiál mám nulové. Já se spokojím s dostupnými tuzemskými zdroji, které jsou pro mé omezené možnosti a schopnosti přebohaté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.86 (?), 20.7.2011 21:46
Včera ste tu Wimpi porovnával a vypisoval klady a zápory vrúbľovania zeleného do zeleného. Ja som sa o to tiež v určitom zmysle pokusil. A takisto z čistej radosti a snahy experimentovať. Ak Vám nepripadá prirodzené, že chcem výsledky preštepenia ochutnať čo najskôr, alebo Vám pripadajú moje informácie pre všetkých čitateľov- záujemcov o zmenu odrody ako vnucovanie, potom je mi to ľúto, ale verte mi, že tomu tak nie je. USA som uviedol ako príklad. Interšpecifické hybridy sa šľachtia napr. aj v Lotyšsku, Rusku, na Ukrajine, v Maďarsku apod. V ČR a SR je ponuka odolných a chutných hybridov bohužiaľ stále nedostatočná. Takže chápem snahu mnohých zadovážiť si očka v zahraničí, aj keď sa Vám to možno nepáči. Fandím všetkým, ktorí pochopili, že očkovanie či vrúbľovanie "odpadom" zo zímneho rezu je jediná cesta, ako obohatiť svoj sortiment o kvalitné perspektívne odrody. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 20.7.2011 23:30

Mně je snaha o obstarání si kvalitních perspektivních odrůd ze zahraničí velmi sympatická a všechny vinařské přátele, kteří jdou touto náročnou cestou velmi obdivuji a držím jim palce. Osobně jsem s některými z nich v zájmovém kontaktu a díky tomu mám rovněž příležitost si tento cenný materiál také opatřit. Nechápu, na základě jakých indicií jste dospěl k názoru, že se mi toto jednání "nepáči". Avšak sám přímé dovozní ambice nemám, neboť se stále považuji za amatérského začátečníka.  Vaše metody štěpování jsem nikdy nekritizoval ani neodsuzoval a plně je respektuji. Zrovna tak plně respektuji vaše osobní zdůvodnění, proč je používáte. Pokud jsem se kdy o nich zmínil, bylo to v rámci slušné diskuse a snahy dovědět se něco nového. Očkování, jehož jste zastáncem a s prominutím si dovolím i říci, že i propagátorem, považuji za jeden ze standardních způsobů, jak rozmnožit, případně pozměnit vlastní odrůdovou kolekci. Nikdy jsem se proti metodě očkování nevymezoval, nemělo by to žádnou logiku. Každá metoda má své klady a zápory, žádná není naprosto ideální.  Já osobně očkování v mých vlastních podmínkách momentálně nepreferuji, neboť nepotřebuji přeštěpovávat staré keře, ale hodlám postupně přeštěpovat stávající pravokořenné odrůdy na mladé sazeničky odolných podnoží. Mám pro tento čin vážný důvod. Tolik na vysvětlenou. Prosím, aby mi napříště nebyla do úst, vkládána slova a názory, které jsou mi cizí. Je mi to nepříjemné. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.86 (?), 21.7.2011 0:02
Nevidím na tom nič pohoršujúce, keď sa niekto pochváli a prípadne pripojí foto. Do určité miery je to vždy propagácia. A o to predsa v rámci verejnej diskúsie ide! Vzájomne si vymieňať skúsenosti. Že sa to niektorým "bubákom" nepáči, to je prirodzené. Každý sme z iného cesta. Zabúdol som v minulom príspevku na ďalší spôsob množenia zímnymi rezkami- zakoreňovaním. Táto cesta je pomalšia, prvý strapec vidíte najskôr o 2 roky. Preštepovať sa nemusia iba staré kmene, ale aj jednoročné ťažne. Myslím, že som zverejnil dostatok fotografií z minulého a najmä z tohto roku. Ďalšia výhoda je v tom, že z jednoho rezku, ktorý má spravidla 3 očka, môžete preštepiť až 3 korene, zatialčo rezok v perlitu či vode sa Vám buď zakorení alebo nezakorení. V druhom prípade strácate všetky očka. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 19.7.2011 16:15

To vypadá velmi dobře, gratuluji k úspěchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika