Preočkovanie starého vinohradu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 151.82 (?) 
19.7.2011 17:09
Dúfam Wimpi, že si s Vami na budúcu jeseň aspoň na dialku štrnknem s pohárkom tohto "vydretého" cuvée. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 178.235 (?), 16.9.2011 20:27

Letošní pokusy s roubováním  " zelené na zelené" dopadly na 50%,Ujaly se především vzrůstnější odrůdy, Isabella dokonce vykvetla na nové podnoži a panenský střapec už dozrává.Zelené roubování je dost odvislé na počasí, bez igelitového sáčku je ujetí roubu vyloučené.Přeroubování staré hlavy předpokládá přeroubovat (neodstraňovat!)všechny nové zelené výhony. Roubování (očkování)vína uchovanými zdřevnatělými rouby (očky) pro ranější provedení upřednostňuji.Neujaté rouby je pak možné přeroubovat za zelena.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.4 (?), 16.9.2011 18:58

Dobrý den. Mám vin. révu na pergole asi 5let starou, neznámé odrůdy. Roste výborně, ale nedozraje. /42Om nad moř./ Přečetl jsem si Váš článek a chtěl bych přeroubovat odrůdou Nero, která by ůdajně dozrála i v této poloze.Prosím o radu zda je možné v mém okolí získat potřebný materiál. Jde o Vyškov na Moravě. Moc děkuji za radu. jkomarek@vyskov.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 167.99 (?), 16.9.2011 23:30
Dobrý deň! 5-ročný kmeň na preočkovanie je ideálny vek. Čím je totiž kmeň starší, tým je aj mrazuodolnejší. Písal som na jar do fóra, že som preočkoval jeden z mohutných kmeňov bujnej veľkoplodej bezsemennej révy Rhea (Jupiter). Tentoraz som zvolil iný systém očkovania ako u muštových odrôd vo vinohrade. Nedával som očká priamo na starý kmeň, ale odstrihol som na čapíky všetky jednoročné ťažne vyrastajúce z hlavy starého kmeňa. Do čapíkov som vložil zimné očká (z chladničky)-odrody Elegant sverchrannyj, Vostorg muskatnyj, Liepsna a Osella. Takmer všetky očká vyrašili a dnes mohutné ťažne z nových odrôd vyzrievajú v dreve. Na Oselle sa dokonce objavil kvet, nechal som strapec dozrieť. Pri zelenom vrúbľovaní u mňa funguje Murphyho zákon: ak mi veľmi záleží na zrastnutí, tak sa nedarí, inokedy zo srandy napichám vrúbliky do polodrevnatých čapíkov a všetky sa ujmú. Čo keď to býva zvyčajne v záveru leta a nové vrúble cez zimu zmrznú... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 17.109 (?), 29.9.2011 14:39

Pekný deň.

Som veľmi rád, že som narazil na túto diskusiu. Tiež mám záhradu s viničom v Bratislave na Ahoji pri starých viniciach, ktoré sú už zanedbané alebo likvidované. Tiež som sa začal pohrávať s myšlienkou vysadenia nových rezistentných odrôd, pretože tieto staré (cca 30-ročné) i napriek postrekom vždy výdu na zmar. Zaujala ma myšlienka naočkovania do starých kmeňov. Prosím Vás, poraďte mi, kde by som zohnal takýto materiál.

Vďaka.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.96 (?), 19.10.2011 18:36
Prvý jesenný mrazík popálil listy aj vo vinohrade na Záhorí. Bol najvyšší čas pozrieť sa na vyzretie ťažňov vyrastnutých z očiek na starých kmeňoch. Zo 48 preštepených koreňov v starom vinohrade neprinesie budúci rok úrodu. Dôvod: buď sa neujali očká, alebo vrúble po dodatočnom peštepení nedostatočne vyzreli. Uprostred leta a ešte aj v pondelok so tieto "neplodné" korene podsadil pravokorennými sadenicami. Ostatné očkovance sú OK. Najlepšie sa ujímali očká odrody Pinotin, horšie Cabernet Jura a najhoršie Cabernet Cortis. Ako vyzerajú ťažne dnes, ukazuje séria nasledujúcich snímok. Na niektorých kmeňoch vyrašil z očka iba 1 ťažeň:
Veltlín zelený preočkovaný Pinotinom-Záhorie 2011
Veltlín zelený preočkovaný Pinotinom-Záhorie 2011
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.74 (?), 1.9.2013 23:08

V tomto roku budem oberať úrodu z prvých bielych rezistentov naočkovaných do starého vinohradu Vitis vinifera. Keď sa pozriem na celý rad preočkovaného viniča bez jediného chorého strapca (a bez postrekov) a na vedľajší rad mullerky s bielo čiernymi múčnatkovými strapcami, mám z toho veľmi príjemný pocit, že námaha s očkovaním nebola zbytočná. Pritom úrodu v plnej miere ako na starých kmeňoch som oberal už na druhý rok po očkovaní. Mullerke v tomto roku nepomohli ani 3 kombi- systémové postreky. U múčnatky rozhodujú doslova hodiny. Za omeškanie s postrekom sa platí draho... Koncom zimy pôjde mullerka pod nôž a do kmienov vsadím očká Marquette, Pinotin, Cabernet Cortis, Frontenac Blanc a Gris, Citronnyj Magarača, Dubljanskyj. Skvelý Traminette v tunajších podmienkach dozrieva bohužiaľ dosť neskoro. Výsledky merania cukornatosti hrozna rezistentov som zverejnil včera.

Pinotin 2013
Pinotin 2013
Frontenac Blanc- prvá úroda
Frontenac Blanc- prvá úroda
Livadijskyj čornyj- prvá úroda
Livadijskyj čornyj- prvá úroda
Cayuga White- prvá úroda
Cayuga White- prvá úroda
Frontenac Gris- prvá úroda
Frontenac Gris- prvá úroda
Pinotin je neskutočne úrodný a vitálny. Hlinitá pôda mu zapasovala. Väčšie bobule sú veľmi chutné, víno má úžasnú vôňu a sýtu farbu.
Pinotin je neskutočne úrodný a vitálny. Hlinitá pôda mu zapasovala. Väčšie bobule sú veľmi chutné, víno má úžasnú vôňu a sýtu farbu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.96 (?), 19.10.2011 18:39
Inde zasa z 1 očka na 1 kmeni vyrástli 2 ťažne:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 165.96 (?), 19.10.2011 18:42
Ani som nečakal, že sa v mieste očkovania vytvoria tak pekné kalusy:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 165.96 (?), 19.10.2011 18:44
Na niektorých kmeňoch sa ujalo všetko, takže na jar sa budem rozhodovať, čo ohnem a čo odstrihnem:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika