Preočkovanie starého vinohradu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?) 
18.7.2011 12:19

Zkušebně jsem si v červnu také otestoval "zelené" roubování a úspěšnost byla rovněž 100 % (provedeno u dvou roubů! ). Ale bylo to jenom tréninkově, z legrace. Roub byl Vostorg, naštěpován na ponož VČR. Vyhodnocení experimentu :

Klady : (asi) velmi dobrá ujímatelnost, bezproblémová dostupnost roubovacího materiálu (rouboval jsem zálistky, které bych jinak vyhodil), odpadá nutnost skladování roubů
Zápory : potřeba brýlí na blízko a nechvějících se roukou, nelze skladovat rouby a tudíž je omezena možnost jejich transportu na delší vzdálenost.

Je to metoda ideální pro rozmnožení vlastního materiálu.

Dotaz pro p. VJK : prosím, co jste použil pro fixaci roubu v podnoži a utěsnění spoje? Já jsem záměrně rouboval na hodně tenkou podnož (asi tak 3 ÷4 mm) a proto jsem na upevnění a utěsnění roubu použil teflonovou instalační páskou. Je velmi jemná a do jisté míry i elastická.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 18.7.2011 17:17
Použil jsem potravinářskou folii, takovou tu samolepící. Uřízl jsem cca 1,5cm široký kus z celé role a tu použil jako roubovací pásku. Šlo to s tím dobře. Pokud se přetrhne, nic se neděje, kousek se přesadí a točí se znovu, folie sama k sobě lepí výborně. S brýlemi na blízko problém nemám, mám skla trvalá :-) Také jsem rouboval na tenkou podnož, 4mm. Teď jenom, aby stačil do zimy letorost vyzrát. VJK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 19.7.2011 16:13

Ta potravinářská strečová fóle, kterou jste použil, vyžaduje "chirurgické prsty", neboť se vlivem statické elekřiny "lepí" na všecko, a hlavně tam, kam nemá. Když si k tomu ještě připočtu ty drobné, křehké a ohebné rostlinky, které je nutno omotat, tak je to doslova hodinářská práce. Myslím, že s tou teflonkou je práce o něco snazší, i když tato páska zase není tak elastická...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.82 (?), 19.7.2011 23:29
Teflonová páska na vrúbľovanie nie je zlý nápad, aj keď sa rada roztrepí a pri silnejšom ťahu pretrhne. Neviem ako to vyzerá cenovo v porovnaní s PVC-páskou? Strečovou fóliu použili ako prví zrejme na Ukraine či v Rusku. Videl som to na inštruktážnom videu S.I.Krasochiny. Skúsil som tiež odrezať takúto pásku z roličky kuchynskej fólie a použiť pri vrúbľovaní. Nesmie sa moc ťahať, lebo sa trhá. Pri očkovaní viniča by ste s ňou nemali šancu a očka by sa mizerne ujímali. Preto používam podobne ako pri vrúbľovaní jadrovín pevnú a pružnú záhradkársku PVC-pásku, aby narezaná kôra kmeňa dobre prilnula k očku. Podobné materiály vidíte aj na stránke vinetumrezac.info. Okuliare Vám stačia normálne, ktoré bežne nosíte na verejnosti. Pri práci netreba mať hlavu tesne nad nožíkom, aj z hľadiska prevencie proti úrazu... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.82 (?), 19.7.2011 16:01
Po viac ako 2-týždňovej neprítomnosti vo vinohrade som zistil príjemné skutočnosti: vyrašili ďalšie očká, nad ktorými som koncom júna urobil krížik. Navyše začínajú rásť zímne vrúble, ktoré som koncom júna navrúbľoval do zelených výhonov u koreňov, kde sa žiadne očko na kmeni neujalo. Prikladám foto:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.82 (?), 19.7.2011 16:02
A ešte ďalšie foto dva týždne po navrúbľovaní:
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.82 (?), 19.7.2011 16:04
Tu je:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.82 (?), 19.7.2011 16:06
Dovolím si ešte 1 snímku:

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 151.82 (?), 19.7.2011 16:14
Takisto som do týchto zelených výhonov pred týždňom dával zelené rezky (Cabernet Cortis a Jura). Prikladám foto. Vrúbľovanie zimnými alebo zelenými rezkami do zeleného podpníka na konci júna či v júli má jednu obrovskú nevýhodu: Ťažne vyrastnuté z očka vrúbľa či pazuchy listu zeleného odrezku nemusia do jesene stihnúť dostatočne vyzrieť a na jar pravdepodobne veľká časť výhonu, ktorý by mal prinášať úrodu, je po zime zmrznutá. Preto napr. p.Glos v Mor.Novej Vsi praktikuje zelené vrúbľovanie čo najskôr-už v máji. Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.82 (?), 19.7.2011 16:44
Pri apríľovom očkovaní kmeňov problémy s nedozretosťou dreva vyrastnutých ťažňov odpadajú. Otestoval som si to na odrodách Nero a KarMaKod očkovaných vlani začiatkom apríľa. Oblúky sú v celej dĺžke ovešané strapcami hrozna. Neviem, či Vám niekto ochotne odstrihne kus zeleného ťažňa na zavrúbľovanie. Ak je majiteľ novej odrody ďaleko, hrozí, že zelený rezok do času vrúbľovania zvädne. To sa nestane pri rezkoch posielaných cez zimu napr. zo zámoria či z Ruska. Uskladnenie v chladničke nerobí problémy a je už dávno zvládnuté. Vrúbľoval som ešte 13.7. materiál z chladničky, ktorý bol na reze stále zelený. Takisto nevidím súvislosť medzi nevhodnosťou očkovania a chladnejšími oblasťami pestovania viniča. Práve naopak- v týchto oblastiach má apríľové očkovanie väčšiu šancu na vyzretie dreva ako júnové či júlové vrúbľovanie. Na snímke si všimnite, že žiadny kalus nevzniká. Robiť štatistické závery na niekoľkych pokusoch vrúbľovania je prinajmenšom úsmevné. Na 48 koreňoch starého viniča V.vinifera sa mi ujalo 38 očiek V.interspecifica. Na ostatných koreňoch sa ujímajú vrúble. Ak ponechám na budúci rok na každom koreni v priemere 1,5 kg rezistentného hrozna, potom by sme mali, keď neprídu krúpy, na začiatku zimy koštovať z 50-litrového demižóna prvé panenské nestriekané biovíno. Poznáte iný spôsob, ako si takéto víno v priebehu 17 mesiacov (od apríľa 2011do októbra 2012) vyrobiť? Ak áno, napíšte! Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika