Zahrada bez chemie - tipy a triky



Velvetina - (44) - 242.216 (?)
20.7.2011 13:54

Já jsem několik let byla taky odpůrkyní jakékoliv chemie, ale po dobu čtyř let jsem měla pouze jedno nebo dvě jablka na každé z mých tří jabloní (ostatní byla systematicky ničena už od doby květu), což mě nakonec letos dohnalo k používání postřiků a ejhle - jablek plný strom   Co se týče rybízu a angreštu, tak jsem přesvědčená, že záleží na tom, jaký je rok. Drobné ovoce nestříkám. Například vloni to byla bída a utrpení, angrešt napaden americkým padlím, vypadal, že odejde do ovocného ráje. No a letos - pohoda! Všechno celkem zdravé, angrešty pěkné. Takže můj závěr: rajčata, papriky atd. lze bez chemie, pouze s přihnojením slepičinci a kompostem. Ovocné stromy se bez chemie neobejdou, pokud je nemáte na zahradě jenom kvůli stínu

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
Kejklířka - (16) - 141.225 (?), 16.10.2009 9:40

Dobrý den,

mám velkou radost, že tato diskuse přeci jen pokračuje.

Co se týče vytrvalé zeleniny, oblíbila jsem si například fenykl hlíznatý. Dříve jsem ho pěstovala jako jednoletku a až pak jsem se dočetla, že je vytrvalý a při zklizni zkrátka uřízla bulvu kus nad kořenem. A znovu obrostl a dokonce přezimoval. Přezimovává mi i mangold. Co se týče vytrvalé rokety, nedávno jsem ji také objevila - pod názvem Křez tenkolistý, v zahraničí pravděpodobně Wild rocket. Ale zasetý ho ještě nemám. Z jedlých květů máme nejoblíbenější tradičně lichořeřišnici (používám hlavně při nachlazení) a brutnák. Červenolistou Lebedu máme také rádi a vypadá opravdu dekorativně.

Jinak se snažím sázet i různé drobné ovoce, aby bylo na zahrádce stále co "ozobávat" - jedlý živý plot z rakytníku a muchovníků, rybízy, josta, aktinidie (tzv. minikiwi), angrešty, maliny, ostružiny...

Co se týče slimáků, letos se jejich populace rapidně snížila díky sbírání (osvědčil se zejména noční sběr) a zabydlení ježka na zahradě (já věděla, že ho tou hromadou větví v rohu zahrady nalákám :-). Velkou práci udělali i střevlíci, několikrít jsem viděla, jak se slimákem, který byl větší než oni, zápasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.2 (?), 20.7.2011 10:36

Dobrý den,

možná že tak trochu odbočuji, ale mám dotaz.

     Mám na zahradě tři stromkové angrešty, dva žluté, už asi pátým rokem, nerezistentní, vloni jsem přidala ještě červený, rezistentní vůči padlí. Letos v květnu, když přišel mráz, měly všechny zrovna ohromně nasazeno, ale přišla jsem možná o dobrou polovinu plodů. Ráda bych se na zahradě obešla bez chemie, takže proti padlí zkrátka nestříkám, z plodů to vždycky oškrábu a napadené větvičky ostříhám. Jenže světe div se - letos jsem neměla napaden ani jeden plod!

     Takže teď si marně lámu hlavu - bylo to tím přímrazkem? Nebo tím, že stromek nemusel dávat tolik síly do úrody a měl jí tudíž dost na obranu? Plody jsou krásné, mnohem větší a sladší než jiné roky.

     Udělal někdo z Vás podobnou zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Velvetina - (44) - 242.216 (?), 20.7.2011 13:54

Já jsem několik let byla taky odpůrkyní jakékoliv chemie, ale po dobu čtyř let jsem měla pouze jedno nebo dvě jablka na každé z mých tří jabloní (ostatní byla systematicky ničena už od doby květu), což mě nakonec letos dohnalo k používání postřiků a ejhle - jablek plný strom   Co se týče rybízu a angreštu, tak jsem přesvědčená, že záleží na tom, jaký je rok. Drobné ovoce nestříkám. Například vloni to byla bída a utrpení, angrešt napaden americkým padlím, vypadal, že odejde do ovocného ráje. No a letos - pohoda! Všechno celkem zdravé, angrešty pěkné. Takže můj závěr: rajčata, papriky atd. lze bez chemie, pouze s přihnojením slepičinci a kompostem. Ovocné stromy se bez chemie neobejdou, pokud je nemáte na zahradě jenom kvůli stínu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 176.1 (?), 20.7.2011 14:12

My máme stromy i s ovocem. :-)

A rajčata kupodivu též bez plísně, ani nevím, jak je to možný, když to tu tak pročítám.

Ale my pěstujem jen tak pro zábavu, žádné lány, rajčat máme 2 rostliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.80 (?), 30.7.2011 14:58
Moji rodice maji u domu zahradu se spoustou starych jabloni, byli vzrostle uz pred 27 lety, kdy jsem se tam prestehovali. Jablone plodi porad, zadnou chemii nevideli. Problem je, ze je prakticky taky nikdo min.25 let nestrihal, takze pomaly ale jiste se meni na drobna jablicka nekde 12m nad hlavou, kde se blbe sklizeji. Novejsi stromy hlavne visen, svestka i nekolik jabloni jsou v panu. Zimy jsou tam dost tuhe, takze orech a merunka vymrzly. Hrusky jsou letni maslovky, takze kdyz opadaji, je z nich na travniku kase plna vos. Svestky i pres stari, zanedbane strihani jeste docela nedavno urodily na slusnou zasobu domacich povidel. Zelenina se pestovala takova beznejsi - mrkev, cervena repa, brambory, petrzel, hrach, fazole, jahody. Vynosy nemam jak porovnavat s chemicky udrzovanou zahradou, vzdy bylo na zimu do sklepa dost mrkve, repy, petrzel, kdyz se nasadilo primerene i brambory, jinak se snedli uz v lete. V jedne casti jsou vysazeny topnambury, jsou opravdu neznicitelne. Hnojeni jen domacim kompostem. Takze souhlasim, ze plodiny je potreba vybirat odolnejsi a prizpusobene podnebi a podminkam. My bydlime v byte a chystame se pristi sezonu neco osazet na nove ziskane zahrade za mestem. Je tam zanedbany porost, takze jsme zacali pripravou mista na zeleninu pokrytim kartonem, koprivami a posecenou travou, aby se odstranila pokryvka plevele. Vedle zkusime hrobeckovy vysoky zahon. Na suchych terasach planujeme tak min.2 roky zelene hnojeni, neco jsme vyseli uz ted jako podzimni vysev, na jare pridame jetel, lupinu komonici, aby navazaly do pudy dusik a vytvorily vrstvu pudy, ktere je tam poskrovnu. Taky jsme ve meste zalozili vermikomposter. Domaci zbytky tak nehniji v kyblu, kdyz se nedostaneme delsi cas na zahradu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.2 (?), 14.6.2012 15:37

Na divoká rajčata čtu na netu jen samou chválu, děkuji za tip. Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.105 (?), 30.7.2012 21:02

Zdravím.

Já teda nechci divoká rajčata nějak hanět, mám je taky doma, ale takový zázrak to zase teda není. Ano, rostou sama, bez péče, bez postřiků, ale jedna rostlina taky umí zabrat pěkný kus místa a ten výnos je hmotnostně dost slabý. A rajčátka sice velice chutná, ráda si jich jdu hrst nasbírat k chlebu na snídani, ale velikosti třešní a míň. Moje počáteční nadšení proto poněkud ochladlo. Ano, mám je každý rok, ale taky mám i další drobnoplodé odrůdy jako Ildi, Perun, Venus, Vilma, Bejbino. Vilma je vyloženě hrnková záležitos, neroste moc a přitom plodí slušně. Když je v produkci jedna odrůda slabší, druhá je třeba ok. Taky nižší násadu kompenzuji vyšším počtem rostlin. Všechna rajčata se snažím mít pokud možno u zdí, aby na ně nepršelo, ničím nestříkám, spíš z lenosti, jednou dvakrát za sezonu dostanou dávku Kristalonu dle pokynů na obale.

Hodně zdaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 150.114 (?), 30.7.2012 21:29

no, asi som vynimka potvrdzujuca pravidlo, ale minuly rok som ich mala - plody, ako uvadza host nizsie faktvcelmi male, mensie ako ceresnicky, chut klasika (myslim klasika ako domace, nie klasika ako supermarket :)) a hlavne - skolila mi ich PLIESEN. pravda je, ze som ich nestriekala ako ostatne, ale ved preto som ich minuly rok skusala. normalne mi odisli na pliesen. tak som sa na ne vykaslala. a aj ma prekvapilo, ze napriek tomu, ze som tych plodov moc neobrala a desiatky, ak nie stovky ostali na rastlinkach, tak mi "samovysevom" vyrastla tento rok len jedna rastlina... myslela som si, ze je to invazivnejsie pri tom pocte semien, co sa dostali do pody... adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika