Spadlý strom - právní odpovědnost za škodu



host - 61.118 (?)
20.11.2009 21:05

Řešil jsem nedávno něco podobného 2x u mého rodinného domu, kde stály 2m od mého plotu 2 vysoké lípy. Jelikož je pozemek města, zažádal jsem sám o pokácení prvního stromu, stojícího uprostřed vjezdu na pozemek. Důvodem byl vjezd na pozemek, ohrožení majetku a hlavně osob při pádu. I přes stavební povolení, které město schválilo, stála lípa uprostřed již zhotoveného a odsouhlaseného 5 m širokého vjezdu na pozemek. Plot a zděné pilíře již byly při podání žádosti o kácení hotové, takže s tím nešlo nic dělat... Konečný ortel po několika měsících dopisování zněl, ať to objížím, že to ještě vyjde, pokud si dobře nadjedu.   :-). Že to zelení nepovolili.  Myslel jsem že nabiju a půjdu na radnici střílet.   :-) Nastalo bádání co s tím a nakonec to vyřešilo pozvání dendrologa a sepsání znaleckého posudku s doporučením pokácet, jelikož první strom byl dole lehce chycený.   Velmi rychle poté byl strom dole. Stálo mě to 1000Kc.  U druhého stromu, který byl 1m nad zemí roztrojený a stál kousek dál od vjezdu, hrozilo, že začne odehnívat ve středu a dříve či později spadne na barák také. Pokud by seto stalo, tak by mi zdemoloval v nejlepším pouze barák, pokud by na někoho nespadl přímo. Následoval telefonát dendrologovi, znalecký posudek (už pouze za 600Kč) a strom byl bez kecání za chvíli dole. Myslím, že se radní po některých medializovaných problémech v TV s pády stromů na lidi, již chovají poněkud zodpovědněji než dříve a bojí se pozdějšího tahání po soudech. Teď mi stojí u plotu ještě jeden strom, který také začal jevit slabé známky napadení, takže budu opět volat dendrologa. Sice to něco stojí, ale ne zase tolik, kolik by mě stály nervy... Myslím, že každý dendrolog, pokud je jen trochu rozumný a strom není ve 100% stavu, doporučení napíše...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
host - 4.138 (?), 20.11.2009 18:59

byl jsem kdysi přizván na opravu střechy kde po padu smrku na ni byl hodně zničeny hřeben a štěstí že to nebylo horší.jelikž to byl soukromy les a majitel rozbite chalupy nechtěl riskovat další spadeny strom na chalupe nebo ješte huř nejaky uraz tak nechal stromy bez povolení vykácet, zkončilo to tak že měl letaní po uřadech opletačky s policajtama a myslím že dokonce platil pokutu.ale težko říct co bych udělal ja když jde o majetek a především o zdraví ale taky o čas

mira

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 3.83 (?), 20.11.2009 19:12

  Lepší sedět, nežli ležet!!! 

Ale vážně, ochranné pásmo lesa (většinou 50m) od okraje lesa slouží v této zemi spíš k tomu, že pokud dnes hodláte např.žádat o stavební povolení na cokoliv jako majitel sousedního pozemku, potřebujete pro úřady vyjádření majitele lesa. Prostě les má přednost.

Nad ničím nepřemýšlejte a jednejte. Napiště doporučený dopis majiteli lesa se žádostí o vykácení smrků do vzdálenosti pádové výšky dospělého stromu na okraj Vašeho pozemku. Pokud neodpoví nebo nebude ochotný věc řešit, obraťe se opět písemně na místně příslušný MÚ-stavební odbor/ životní prostředí a zcela jasně situaci popište a požadujte řešení stávajícího stavu. Uvidíte, kdo jak zareaguje a pak se dá řešit věc dál.(a výš) :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 61.118 (?), 20.11.2009 21:05

Řešil jsem nedávno něco podobného 2x u mého rodinného domu, kde stály 2m od mého plotu 2 vysoké lípy. Jelikož je pozemek města, zažádal jsem sám o pokácení prvního stromu, stojícího uprostřed vjezdu na pozemek. Důvodem byl vjezd na pozemek, ohrožení majetku a hlavně osob při pádu. I přes stavební povolení, které město schválilo, stála lípa uprostřed již zhotoveného a odsouhlaseného 5 m širokého vjezdu na pozemek. Plot a zděné pilíře již byly při podání žádosti o kácení hotové, takže s tím nešlo nic dělat... Konečný ortel po několika měsících dopisování zněl, ať to objížím, že to ještě vyjde, pokud si dobře nadjedu.   :-). Že to zelení nepovolili.  Myslel jsem že nabiju a půjdu na radnici střílet.   :-) Nastalo bádání co s tím a nakonec to vyřešilo pozvání dendrologa a sepsání znaleckého posudku s doporučením pokácet, jelikož první strom byl dole lehce chycený.   Velmi rychle poté byl strom dole. Stálo mě to 1000Kc.  U druhého stromu, který byl 1m nad zemí roztrojený a stál kousek dál od vjezdu, hrozilo, že začne odehnívat ve středu a dříve či později spadne na barák také. Pokud by seto stalo, tak by mi zdemoloval v nejlepším pouze barák, pokud by na někoho nespadl přímo. Následoval telefonát dendrologovi, znalecký posudek (už pouze za 600Kč) a strom byl bez kecání za chvíli dole. Myslím, že se radní po některých medializovaných problémech v TV s pády stromů na lidi, již chovají poněkud zodpovědněji než dříve a bojí se pozdějšího tahání po soudech. Teď mi stojí u plotu ještě jeden strom, který také začal jevit slabé známky napadení, takže budu opět volat dendrologa. Sice to něco stojí, ale ne zase tolik, kolik by mě stály nervy... Myslím, že každý dendrolog, pokud je jen trochu rozumný a strom není ve 100% stavu, doporučení napíše...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.83 (?), 20.11.2009 21:22

Velmi elegantní řešení, ale tazatelův problém spočívá v tom, že stromy nejsou ani na jeho pozemku ale ani na pozemku města či státu.Jsou na pozemku třetí osoby a tam to nemusí být jednoduché, úředník se v jeho případě nemá čeho obávat.Odpovědnost nese pouze majitel stromů a jednání s ním může být zapeklitá lapálie.

Nezbývá než si začít dopisovat jak je uvedeno výše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ramon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 180.85 (?), 20.11.2009 21:33

Viděl jste někdy strom ve 100% zdravotním stavu?

Já teda ne.

A dendrolog který napíše doporučení k pokácení stromu, protože není ve stoprocentním zdravotním stavu, je pěkný hlupák.  Takhle nám tady nezbydou žádné staré stromy. Všechno se vykácí a budem tu mít všude mladé stromky se třemi kůly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.83 (?), 20.11.2009 22:01

A je to tady!

Ne pane Špačku, bez urážky a hlavně bez emocí - předpokládám, že jste reagoval na příspěvek p.61.118. Problém je jinde. Bavíme se o stromech, které stojí v těsné blízkosti obydlí, může Vám tam třeba spát malé dítě v domě a po jedné takové noční bouřce...

K rodinnému domu patří jabloň,hrušeň,třešeň,ořešák... a při sázení musím myslet na velikost stromu za cca 50 let.Ano, strom tam mohl být již dávno a dům mohl někdo postavit později-snižme tedy odborně výšku a košatost stromu na rozumný kompromis. V případě smrku ale rychle a nemilosrdně pryč!!!

  Bezvýhradně s Vámi ovšem budu souhlasit proti kácení stromů podél silnic(stín v létě, větrolam a sněholam v zimě),případné oběti dopravních nehod jsou v tomto případě -promiňte mi - zcela nepatrná daň,musí ale procházet pravidelnou údržbou. Zodpovědní lidé by měli napřít pozornost do lesů, harvestory slyším hučet od rána do noci a ty paseky jsou fakt zoufalé.Kšeft je kšeft.Těžební věk je těžební věk- ani o minutu déle. Všechno vytěžit a prodat, kdo ví, co tu bude zítra!!! Ovšem ve městech je to na velkou diskuzi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 20.11.2009 22:08

Ve městech to vypadá tak, že místo toho, aby pozvali arboristu, aby mírně poškozený starý strom ošetřil, pošlou partu s motorovkou, která ho "ošetří" tak, že ze stromu zůstanou pahýly... pak ho pokácí a zasadí malý stromek, který polámou vandalové. A pak už raději nevysadí nic...                       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.226 (?), 20.11.2009 22:03

Pane Špaček, prosil jsem o rozumné a objektivní posouzení moji situace co se vzrostlými stromy -smrky v těsné blízkosti našeho pozemku na kterém se několikrát denně pohybuje moje rodina a může být ohrožena na zdraví, nebo dokonce přímo na životě. Nechci se Vás nijako dotknout, ale Vy dávate přednost stromům před lidmi.  Zdá se Vám to normální? Anebo Vám snad lidé někdy natolik ublížili, že je Vám jejich život lhostejněnší než stromů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ramon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 180.85 (?), 20.11.2009 23:12

Odpovídal jsem na příspěvek od: 61.118

Když k domu patří jabloň, hrušeň, třešeň a další, tak co u domu najednou dělá les? Buď ho tam někdo vysázel, a k tomu potřeboval povolení člověka co měl vedle dům, a nebo tam někdo postavl dům a viděl že vedle stojí les.. ;-)

Zrovna smrky mi moc neimponují, ale kdyby se měly vykácet všechny stromy v blízkosti lidských obydlý, už jenom proto, že by mohli spadnout, tak nám tu zbydou snad jen národní parky.

Stejně jako na jakémkoli sídlišti, někdo má alergii na břízu a když už se mu nepodaří dohnat někoho aby ji shodil, tak ji alespon navrtá...

pro: 225.226

Rozhodně nedávám přednost stromům před lidmi ;-)  Sromy většinou nepadají, kdy se jim zlíbí, potřebují k tomu nějaký impulz. Alespoň velký vítr, nebo napadení dřevokaznou houbou, které když objevíte, tak pak už máte důvod, proč chtít strom kácet.  A pokud zrovna směrem od lesa nevanou větry směrem na váš pozemek tak Vás neohrožuje ani vítr. Dále pak pochybuji, že někdo z vaši rodiny se pohybuje po zahradě, když venku řádí bouřka nebo vichřice ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.64 (?), 21.11.2009 9:47

Taky pro 61.118:

Z vašeho příspěvku vyplývá, (pokud se mýlím, tak promiňte), že jste si postavil vjezd za velkým stromem a pak následně žádal o pokácení stromu, protože vám vadil. To jste při žádosti o stavební povolení o těch stromech nevěděl, nebo vám tehdy nevadily a pak ano?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika