Odstranění pařezu



host - 184.28 (?)
21.4.2009 9:57

Dobrý den všem diskutujícím.  Kdo má zájem, zkuste mrknout na můj příspěvek v diskuzi "jak se zbavit pařezu". Na každých 10 cm průměru pařezu vyvrtat minimálně 1 díru o průměru 10 - 12 cm, do hloubky 10 - 15 cm (záleží i na délce vrtáků), nasypat dusičnan amonný nebo ledek amonný, díry natěsno zaslepit třeba dřevěnými kolíky, počkat 1 - 1,5 roku (dle tvrdosti dřeva ap.) a pak zkusit vypálit. Kořeny v zemi hoří několik dnů, pozor na dřevěné stavby v dosahu kořenů. Ještě dříve, než jsem objevil tyto stránky, jsem mnohokrát o této metodě slyšel i četl a je prý zaručená. Sám osobně jsem to nikdy nezkoušel, pařezy vždy vydopluji ze země i s kmenem, za čerstva rozštípu pomocí klínů a pak se při nich v zimě ohřeju, případně s nimi něco vyudím (dle druhu dřeva).

Ať se vám dílo podaří. FR

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
host - 128.44 (?), 8.3.2009 7:55

Naočkoval jsem hlívou pařez jasanu průměr asi 60 cm. Dvakrát. Nic se nestalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 146.31 (?), 17.4.2009 22:41

DOcela důležité jsou dvě tři věci naočkovaný kmen zabalit do igelitu(vlhkost), přikrýt (proti přímému slunci) a zamezit přístupu mravenců:) Už několikrát se mi stalo že mravenci mi sadbu zlikvidovali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.250 (?), 1.4.2009 18:18

Odstranění pařezu je jednoduché.Stačí vzít vrtačku, provrtat co nejvíce děr v pařezu o do těch děr nasypat NPK nebo Cererit.Po 1 roce vezmete krumpáč a pařez lehce vykopnete ven.Já jsem během 20 minut stači takto zlikvidovat 3 pařezy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 1.4.2009 19:39

jak jsem začal číst předchozí příspěvek "... a navrtat co nejvíc děr do pařezu...", tak jsem očekával, že tam budete strkat rozbušky. To by byla ukázková likvidace!

Ale tím hnojivem to jde jistě taky.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 221.214 (?), 6.4.2009 12:41

Ještě k tomu kácení a dobývání pařezů. Opravdu je nejednodušší osekat kůru až na čisté dřevo starší sekyrkou cca 10 cm pod úroveň terénu a já to ořezávám dokolola motorovkou tak, že ve středu vznikne prohlubeň (tvar trychtýře). Tam se drží voda a po zasypání to rychleji zetlí.

Dobývat i s pařezem (není to "klučení"?) je skutečně nejlepší v celku, s dlouhou pákou - pozůstatkem kmenu. Malé vylepšení: k patě stromu položím větší špalek přes něj ten strom vyvracím.Tím se vytrnou i ty kořeny, které na straně pádu stromu zůstávají v zemi a musíte je pracěně přesekávat. Strom mám samozřejmě obkopaný a kořeny přesekané. S odkopáním to bývá tak, že nejdříve odkopeme málo a pak to s povzdechem odkopeme pořádně.

Dindik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.28 (?), 21.4.2009 9:57

Dobrý den všem diskutujícím.  Kdo má zájem, zkuste mrknout na můj příspěvek v diskuzi "jak se zbavit pařezu". Na každých 10 cm průměru pařezu vyvrtat minimálně 1 díru o průměru 10 - 12 cm, do hloubky 10 - 15 cm (záleží i na délce vrtáků), nasypat dusičnan amonný nebo ledek amonný, díry natěsno zaslepit třeba dřevěnými kolíky, počkat 1 - 1,5 roku (dle tvrdosti dřeva ap.) a pak zkusit vypálit. Kořeny v zemi hoří několik dnů, pozor na dřevěné stavby v dosahu kořenů. Ještě dříve, než jsem objevil tyto stránky, jsem mnohokrát o této metodě slyšel i četl a je prý zaručená. Sám osobně jsem to nikdy nezkoušel, pařezy vždy vydopluji ze země i s kmenem, za čerstva rozštípu pomocí klínů a pak se při nich v zimě ohřeju, případně s nimi něco vyudím (dle druhu dřeva).

Ať se vám dílo podaří. FR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Baca - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (106) - 40.230 (?), 14.7.2010 22:20
A co tak ho namiesto likvidacie vyuzit??? Vydlabat znutra nasypat hlinu a pestovat v tom napriklad pazitku, alebo kvety ci rastliny, ktore su pekne ale maju snahu v normalnom zahone sa rozliezat oodenkami, alebo korenmi. :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
salora - (4) - 215.190 (?), 7.3.2011 11:38

Poslední příspěvek asi nejlepší z mého pohledu, zůstalo mi po poražení cca 5 smrkových stromů pařezy ve svahu před chalupou, už jsem o možností využití /nebo spíše zakrytí/pařezů uvažoval rovněž už dříve s tím že bych na povrch položil velké květináč, po zjistění ceny jednoho cca 500,.Kč v OBI apod. jsem to ovšem vzdal, myšlenka použít pařez současně i jako květináč mi připadá velmi originální nicméně s tím vydlabáním dosti pracné a to především u zmíněných rozměrů cca 500mm nicméně mě tato myšlenka posunula dál i v tomto ohledu a sice nasazením /obepnutím plast. pásu apod. případně nějaké betonové zkruže vytvořit prostor improvizovaného květináče a nasazením nějaké vhodné okrasné rostliny či keře vytvořit docela zajímavou aranžaci, kterou to ještě nevím a rád bych si nechal poradit od některého odborníka přes plazivé a jiné okrasné rostliny které by pařez dokonale přikryli.

Pohled pozemku
Pohled pozemku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 241.251 (?), 7.3.2011 14:20
To je hezké, ale jak zabráníte zničení toho pařezu použitého jako podstavec pod kytky? Máme na chalupě pařez po listnatém stromě (asi 30cm průměr) a už hodně starý. nemáme na něm kytky ale píko pro ptáky - už si tam navykli. No ale tenhle pařez se nám pomalu ale jistě začíná rozpadat - co s tím?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 107.237 (?), 7.3.2011 19:28

Jestli potřebujete nový pařez, tak tu jeden mám - daruji za vykopání a odvoz 

Ale vážně, jestli se starý rozpadá tak ho zlikvidujte, a pokud chcete dřevěné pítko tak udělejte falešný pařez = strčte tam nějaký špalek (nejlíp asi dub).

Ještě je třetí možnost: honem zasaďte strom, nechte ho rychle vyrůst a pak pokácejte    Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika