Odstranění pařezu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 245.29 (?) 
14.2.2012 9:31

To je škoda, že se asi vyplašil a už nám nic nového nenapíše.Škoda aspoň jsem se zasmál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
host - 182.227 (?), 14.2.2012 10:32

Reklamami na skvělé výrobky, které ve skutečnosti nestojí za nic, jsme bombardováni dnes a denně. A ani se nad tím nezamyslíme cože to zase melou za nesmysly.Buďme trochu velkorysí, pán může opravdu dobře kopat pařezy, jen to přehání s reklamou.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.192 (?), 12.6.2013 15:38

Nas parez v pergole, 3 hodiny prace.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 26.4.2008 11:04

Presne touto metódou - ako píše pán Stanislaw - som sa snažil odstrániť zbytok čerešne. Dusičnan som doplňoval 24 mesiacov. Spravil som táborák, spálil asi 0,5 m3 starých dosiek, prilial asi 3L starého fritovacieho oleja. Všetko dohorelo, pařez zostal. Trochu poškodený, ale stále hrdo sa týčiaci.

Takže idem objednať technické služby, aby nabehli s pařezovou frézou. To je asi najrozumnejšie riešenie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.28 (?), 27.4.2008 9:56

Na pařezy lze použít také sadbu hlívy ústřičné nebo prodávají likvydátor pařezů Toro ale nemám vyskoušený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 27.4.2008 10:58

To máte pravdu - prodávají likvidátor pařezů, ale taková malinká plechovčička stojí asi 350,- Kč.  Takže lepší je vzít ho u země - co nejníž a zahrnout. Příroda si poradí.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 27.4.2008 11:29

Tie likvidátory (ROOT a pod.), to je najčastejšie šialene predražená obyčajná sanitra z drogérie s trochou dusičnanu amónneho. A stále je to o tom istom, ako "starý recept" na vyžehnutie. Pri cene týchto prípravkov mi príde objednanie frézy výhodnejšie. Čerešňa mi nechytila asi preto, že je to predsa len dosť tvrdé drevo.

Sú aj iné možnosti, nielen vyžehnutie. Spomenula sa hliva, tam je ale dobré urezať z pařezu asi 5 cm hrubé "kolečko" - ako vrchnák. Sadbu dať na pařez a zakryť týmto deklom.

Pár receptov je aj na iReceptár.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 24.9.2008 10:27

Já to vidím asi takhle: Když už jednou pařez je, pak s ním mohu bojovat, nebo se s ním sžít. To druhé je snazší, už jsem dokonce hned při porážení stromu vytvaroval "židli" i s opěrátkem. Více než deset dospělých třešní jsem vykopal i s kořeny a nadřel se při tom jako... no víte co. Ale mezitím mi přibylo několik desítek let a už nepospíchám a přemýšlím.

Strom je nejlépe porážet (vykopat) v době hodně provlhlé půdy - nebo ji předem hodně prolít. U silnějšího kmenného tvaru bude výkop asi do 1m od kmenu, tj. průměr dva metry, postupně obnažováním a odstraňováním kořenůNa prodloužený termínál - kvůli páce co nejvýše - uvážu delší lano a, pokud to jde, druhý konec uvážu u zemi k sousednímu stromu či kuně od plotu. Lano pak napínám zátěží - vlastní vahou i iza pomoci dalších a tam, kde se ukazuje pnutí dosud pevných kořenů - na druhé straně od lana - kopu a odstraňuji kořeny. Pomůže i rozdělení práce na víc dnů - u napůl okopaného stromu pomáhá ke změknutí půdy i déšť a mráz.

Stromy na podnožích (jabloně) jdou relativně snadno, staré kmenné tvary o hodně hůř - takže možná i to sedátko či špalek na sekání - to záleží na každém. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.168 (?), 26.9.2008 23:28

Díky za radu - odkopat, přesekat kořeny a vyvrátit, to bych sám nevymyslel. Strom bych pokácel a pak přemýšlel co s pařezem :-)

Šlo to líp než jsem čekal (nejdřív švestka cca 25cm, pak třešeň cca 30 cm průměr na pařezu) - vylézt nahoru, zkrátit vršek (čím výš tím líp - pokud je okolo dost místa na pád stromu), nahoru uvázat lano. Cestou dolu ořezat větve, tenké ruční pilkou, silné motorovkou (z lana - nic pro ty co s tím nemají zkušenosti, nebezpečné!!!). Pak strom odkopat - začít na obvodu cca ten metr od kmene, přesekávat objevené kořeny (starou sekyrou ;-), postupně se prokopat ke kmeni a víc do hloubky. Při kymácení se stromem je vidět kde je ještě další kořen, a další, a další ;-).. Nakonec pořádně zatáhnout za lano, nejlíp někam uvázat a použít kladkostroj (bez kladkostroje se musí přesekat prakticky všechny kořeny, i ty co vedou do hloubky. Já zatáhnul "trošku víc" a přetrhal je ;-) Celkem dvě hodiny práce na jeden strom, a to kopání je docela zábava ;-)   Pokud je okolo dost místa, tak bude jednodušší strom složit i s korunou a odvětvit až na zemi...

Ještě jednou díky za nápad.   Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 131.15 (?), 27.9.2008 0:11

Po pokácení stromu větších rozměrů doporučuji u pařezu:

a) smířit se s jeho existencí,

b) objednat bagr a nechat vyrýpnout.

Ruční vykopávání pařezů a kořenů čehokoliv většího než rybíz ze země je činnost, která mi připadá sysifovská.

Řešení s ledkem jistě vyzkouším - děkuji za nápad!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika