Odstranění pařezu



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
host - 213.209 (?) 
5.12.2015 22:02

Jakpak e asi uřízne pařez cm pod úrovní země indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
kajtman - (12) - 102.191 (?), 28.9.2008 19:37

nič jednoduchšie-na peň dáte kopu sena asi 10kg, zapálite a zhoria aj korene dlhé niekoľko metrov-kajtman@centrum.sk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.228 (?), 28.9.2008 22:34

Navod:

Popis situacie: 7.00 rano, okolo vas idu chlapi do lesa, nadupane LKT si to "vali", vy ich zastavajute s tym, ze ci s takou hrkalkou idu tahat stromy, ked urcite si to neporadi s pnikom... spomeniete medzi recou, ze mate uz naliate po pol deci domacej slivovice a je takaaaaaa zima... chlapci zarezu do pnika, daju retaz okolo a potom chvilka napatia: povoli pnik alebo lano? ked vyhra LKT, tak vam sa naskytne pohlad na na korenovy system stromu, budu prevladat zmiesane pocity, polovica zahrady znicena, ale pnik je vonku

este so slovami vdaky podate chlapcom po pohariku domacej slivky, traktorista zamrle nieco v tom zmysle, ze dufa, ze policajti nedaju fukat, pilcici naskakuju do LKT spokojni a zohriati a vy mate o zabavu postarane : ide sa likvidovat pnik, ktory majestatne lezi na travniku a zakladate temu ako zasypat a opravit ten korenmi vytrhany a zniceny travnik, v duchu nadavate na riesenie, ktore ste nasli na diskusii a predstavujete si, ci ten pnik bol skutocne az tak neesteticky

Zaver: do pnika urobit dieru, nasypat hlinu, zasadit tam nieco pekne, pnik niecim ekologickym napustit a tesit sa z toho, ze tam je a nenicit ho...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 143.205 (?), 29.9.2008 7:32

Pane, mate moje sympatie, zase jeden normálně myslící člověk, díky. JITa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.34 (?), 29.9.2008 8:09

Odstranit zeminu a pak odstranit všechny kořeny, nebát se fyzické práce. 100% úspěch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 174.166 (?), 28.10.2008 12:17

Metoda s s odsekáním kořenů a vyvrácením kmene je nejlepší (zdarma a ihned) a může být i ještě méně namáhavá, bez nutnosti nějaké zvláštní techniky (není potřeba nejen ten kladkostroj), s menšími nároky na prostor k padnutí stromu a především nemusí být tak nebezpečná, jako u výše uvedených popisů při vyvracení celého stromu uvázáním lana někam do koruny . Tedy: Strom nejprve postupně ořezat tak, aby nakonec zůstal jen kmen o výšce 1,5 - 2 metry. Poté obkopat a odsekat kořeny těsně u kmene, vůbec tedy není nutné dělat jámu o průměru 2 metry, stačí aby se tam vešel krumpáč a rýč, případně ještě užší když namísto něho použijeme jen malou "jednoruční" lopatku. Páka na zkoušení přítomnosti zbývajících kořenů i k finálnímu vyvrácení je u uvedené výšky dostatečná, a to i bez použití lana (které ale jistě nemusí být na škodu), mám to vyzkoušené asi na desítce různě hluboko kořenících stromů.

Trochu horší situace nastává, pokud už někdo strom uřízl a pařez má. Dále jej seříznout pod úrovní terénu moc neřeší, i kdyby neobrážel, bude v každém případě i jako "neviditelný" ve skutečnosti stejně zabírat místo pro pěstování čehokoliv. Také chemické prostředky bych na zahrádce používal co nejméně, přece co je platná nějaká úroda, když bude jedovatá. Zbývá tedy buď opět použít obkopávácí a odsekávací metodu, která ale v tomto případě přece jen bude trochu namáhavější, nebo použít také již zmíněnou hlívu ústřičnou - tedy bez námahy, ale s tím, že na výsledek si budete muset delší čas počkat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 28.10.2008 13:32

Takto jsem vykopával několik stromů tak do průměru 25 cm. Časem jsem v tom získal dost velkou zručnost, takže se mi nyní takto daří vykopat strom během půl hodiny. Stačí opravdu obrýt strom jen na šířku jednoho či dvou rýčů, přitom pantokem přesekávat kořeny, na ktreré narazíte, pak zkusit hýbat tím dvoumetrovým kmenem, přitom uvidíte, kde se hýbou další kořeny, ty zase trochu obrýt a přesekat pantokem. Když se podaří uvolnit strom z jedné strany tak už se pak většinou podaří zbývající kořeny přelomit páčením za ten kmen. Nebo je aspoň při tom páčení vidět pohyb těch zbývajících kořenů a dají se pak už přesekat pantokem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 28.10.2008 14:42

Vážený pane, dělám to přesně tak, právě dopoledne jsem položil 2 staré duranzie. Někdy a to už tuším předem a ponechám kmen až někam k terminálu a naváži provaz abych lépe kýval se stromem. Kořeny ve vrchní vrstvě někdy sekám dvojmo aby mne vypadl kousek na šířku rýče a abych se dostal o patro níže, kde tuším další kořeny. Jen tak pro zajímavost u 80-leté Jaderničky Moravské jsem se musel dostat hlouběji než 1 metr. To je práce více než na půlden. Pařezy odstraňuji takto asi 30 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 28.10.2008 15:42

Před chvílí jsem tzv. "live" udělal jeden menší pařez, takový ten půhodinový a přidal snímky duranzie, to je tak "hodinový", ten jsem dělal dopoledne.

Konec
Konec
Duranzie
Duranzie
pařez příprava
pařez příprava
Přeseknutí kořenů
Přeseknutí kořenů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 28.10.2008 18:06

VYkopání pařezů a přeříznutí kořenů a použití kmene jako páky je nesmírně účinné a definitivní řešení. Je jistě důležité v jakém terénu se strom likviduje. Na mém pozemku je relativně těžká zemina, vykopával jsem zde něco okolo 20 stromů, přesné číslo jsem věděl, ale raději jsem jej aktivně zapoměl. Ač jsem míval pomocníka a dobré nářadí a vybavení byla to opravdu rasovina.Jen obkopat kořeny trvalo vždy déle, než zmiňovanou půlhodinku. Věřím, ale, že v lehké zemině může být výsledek mnohem rychlejší.

Nyní bych chtěl zlikvidovat dva staré stromy, abych na jejich místo mohl vysadit jiné, a stále to odkládám, skutečně se mi dotoho ale vůbec nechce.:-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika