Žloutnutí sazenic rajčat odspodu



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?)
15.5.2019 16:08

Jen několik poznámek:

Podle fotek a popisu bych tipoval, že během výsevu nebo přesazování jste odrůdy zaměnil. To co píšete že je Bajaja vůbec na Bajaju nevypadá, spíše je to tyčkové Blumko. Aztek a Bajaja jsou malé rostliny rajčat, někdy se jim říká trpaslíci (u nás balkónová rajčata). Rostou velmi pomalu, nevyhazoval bych je, stačí počkat tři čtyři dny a pak byste je mohl dát ven. Možná by bylo lepší všechny ty rostlinky přesadit do něčeho lepšího než je to v čem je teď máte. Překatrovaná zemina ze zahrady jistě v těch květináčích stačit nebude. Častým zalíváním s následný vysoušením sluncem a teplem se z té zeminy stane takový beton, kořeny nebudou přijímat potřebné prvky (třeba na těch Vašich Blumko je vidět fialové listy- nedostatek fosforu). Buď to chce koupit nějaký substrát nebo něcoi si namíchat s kompostem třeba i rašelinou aby půda byla kypřejší a víc vázala vodu. Poradil bych, ale sám to namíchat neumím.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 15.5.2019 9:32, zobrazeno: 8088x

Letos poprvé zkouším předpěstovat rajčata, jsem tedy úplný amatér. Výsev jsem provedl 25.3. do výsevního substrátu. Od narození doposud jsou rajčata na parapetu u jižního a západního okna, v místnosti je stabilní teplota cca 22-24 st. C, jiné místo není k dispozici.

Vysel jsem tyto odrůdy:

- Bajaja - nyní mají sazenice 25-40cm, odspodu ale začínají zloutnout listy, ty nejvyšší už nasazují květy

- Blumko - vypadají velmi podivně a za měsíc povyrostly asi tak o 5 cm, celkovÁ výška do 10cm

- Aztek - pouhé 4cm, sice vypadají zdravěji než blumko, mají být zakrsklé, ale předpokládám, že ne až tolik

Celkově nějak nechápu ten růstový rozdíl mezi odrůdami. Je možné, že některá odrůda potřebuje méně vláhy? Aztek a Bajaja vzešli za 3 dny, Blumko za 9. Blumko a Aztek jsou tak malé, že jsem je ještě ani nerozsazoval. Bajaja a Aztek jsem plánoval pěstovat v květináčích a tyčkové Blumko v zemi. 

Jinak včera u nás byli ještě sněhové přeháňky a dnešních max 5 st. C taky není zrovna na výsadbu rajčat ven. Mám počkat na další dny na oteplení a pak postupně sazenice otužovat (Bajaja, zbytek je asi na vyhození a místo nich něco koupím) a až po několika dnech vysadit ven?

Květináče plánuji vyplnit obyčejnou katrovanou zahradní zeminou + zálivka krystalonem anebo bude lepší variata dospod ovčí/oslí hnůj (na výběr z různých vrstev/věku hromady hnoje - 0-7 let), který můžu sehnat a až pak zeminu?

Děkuji za případné rady.

AZTEK BLUMKO BAJAJA
AZTEK BLUMKO BAJAJA
BLUMKO
BLUMKO
AZTEK
AZTEK
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 15.5.2019 16:08

Jen několik poznámek:

Podle fotek a popisu bych tipoval, že během výsevu nebo přesazování jste odrůdy zaměnil. To co píšete že je Bajaja vůbec na Bajaju nevypadá, spíše je to tyčkové Blumko. Aztek a Bajaja jsou malé rostliny rajčat, někdy se jim říká trpaslíci (u nás balkónová rajčata). Rostou velmi pomalu, nevyhazoval bych je, stačí počkat tři čtyři dny a pak byste je mohl dát ven. Možná by bylo lepší všechny ty rostlinky přesadit do něčeho lepšího než je to v čem je teď máte. Překatrovaná zemina ze zahrady jistě v těch květináčích stačit nebude. Častým zalíváním s následný vysoušením sluncem a teplem se z té zeminy stane takový beton, kořeny nebudou přijímat potřebné prvky (třeba na těch Vašich Blumko je vidět fialové listy- nedostatek fosforu). Buď to chce koupit nějaký substrát nebo něcoi si namíchat s kompostem třeba i rašelinou aby půda byla kypřejší a víc vázala vodu. Poradil bych, ale sám to namíchat neumím.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 15.5.2019 19:20

Děkuji moc za reakci. Záměna mi taky prijde jako nejrozumnější vysvětlení. Znamenalo by to potom, že ty nejvyšší jsou pravdu Blumko, ty podivně vypadající (málo listů, divná barva) jsou Aztek a Bajaja jsou ty nejmenší trpaslíci.

Není mi ale jasné, proč je ten Bajaja po 7 týdnech pouze 4 centimetrový, když má růst údajně bujně a zde v diskuzi jsem četl, že na jakési výstavě měli jednu rostlinu ve 20L květináči. Jaký byste doporučoval postup s těmi zakrslíky? Pořídit nějaký truhlík a všechny (13ks Bajaja a 8ks Aztek) do jednoho dát a případně při vylepšení růstu je rozsadit do něčeho většího?

Mohl byste se ještě vyjádřit ke žloutnutí spodních listů u Blumka? Ještě doplním, že sazenice doposud žily pouze z živin obsažených ve výsevním substrátu. Teprve včera jsem jim dal zálivkou trochu krystalonu (50% verze).

S tím betonem ze zahradní zeminy máte určitě pravdu. Nechtěl jsem jenom utratit majlant při naplnění 15ks 20L květináčů kupovaným substrátem. A šla by případně verze: dolní 1/3 hnůj (z toho by se beton stát neměl) a navrch mix např. 40% písek a 60% zahradní zemina?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 15.5.2019 19:44

Po osmi týdnech ve výs.substr. mají hlad jako vlčata-dejte jim fofrem dávku a o víkendu šup venčit! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 16.5.2019 7:56

OK, měl jsem za to, že v substrátu nějaké ty živiny na pár týdnů jsou. Jdu to napravit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 16.5.2019 9:14

Taky bych je nejdřív rozesadila po jedné rostlině do malých květináčků cca 9 cm průměr do zahradnického substrátu a nechala je stále doma v teple dokud neprokoření kelímek. Bajaju pěstuju také, mám 2 rostliny ve skleníku, nejsou velké, teplota je tam nižší než u Vás, ale jsou větší. Zajdu Vám je vyfotit. Kupte opravdu pro začátek ten zahradnický substrát, ta částka za jeden pytel Vás nezruinuje, pozděj ho můžete přimíchat do větších květináčů se zeminou ze zahrady. Bajaja jsou moc dobrá rajčátka, těch se nezbavujtewink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 16.5.2019 9:40

Rajčata Bajaja výsev 10. března, po přesazení ve skleníku od 5. dubna.

Bajaja
Bajaja

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kubais - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 242.213 (?), 16.5.2019 10:53

Zkusím je rozsadit a uvidím, co z nich vyleze. Vyhodit jsem je chtěl spíš kvůil tomu, že jsou velmi zabržděné v růstu a nestihnout do prvního mrazu řádně zaplodit. Ty vaše vypadají velmi pěkně a asi tak 7x vyšší :) Nějaký substrát koupím a namixuju to se zahradní zeminou a hnojem a děj se vůle boží :) Provedl jsem zálivku na list, tak snad se to vzpamatuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 59.105 (?), 16.5.2019 19:30

Radím síce neskoro, ale pre budúcnosť-  výsevný substrát má málo živín, preto to žltnutie a pomalý rast trpaslíkov Bajaja. Po vzídení asi za týždeň ich treba presadiť do lepšieho, výživnejšieho substrátu zmiešaného s preparenou záhradnou zeminou do asi 2 dl kelímkov až po klíčne listy. mať čo najviac na svetle, príp. neskôr po asi 4 týždňoch ešte raz presadiť do ešte väčších, postupne vonku otužovať. Už teraz ich vysaďte von! Tí malí trpalíci Bajaja budú vďační aj na parapete, alebo balkóne, prípadne terase v hrantíku alebo väčšom 8-15 l kvetináči.Pri sadení von pozor, aby ten hnoj bol dobre rozložený a aj tak treba opatrne, aby korene rastlín s ním neprišli do priameho styku.Ja radšej používam trojkombináciu granulovaného(slepačí, koňský, kravský) trocha zapracujem dospodu väčšej jamky,  na to ešte substrát alebo kompost zmiešaný so zeminou- zalejem hodne vlažnou vodou- rajčiny sadím akoby do blata, prisypem znova zeminu s kompostom a navrch dám opatrne ešte pár granúl. možno ešte namulčovať slamou. Potom už netreba vôbec prihnojovať a aby si rajčiny čo najviac pustili korene do hĺbky ani tak skoro nepolievať, v prípade sucha a vetra tak najskôr za týždeň, ak by aj vršok cez deň z prudkého slnka trocha zavädol, radšej pritieniť, v noci sa spamätá, ak má dobrý koreňový bal.Rajčinky nevyhadzujte, učite vám ešte zaplodia a budete z nich mať radosť. 

                                      Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika