Zalievanie v skleníku - kvapková závlaha



yakkuza - (10) - 253.60 (?) 
31.10.2019 8:30, zobrazeno: 3539x

ahojte a dobrý deň. Nakoľko je obdobie, kedy toho na záhradách až toľko nerobíme, v hlave mi už lieta príprava na budúcu sezónu. Mám skleník, v ktorom pestujem prevažne plodovú zeleninu, preto dávam túto tému sem. 

Chcel by som si v skleníku urobiť kvapkovú závlahu, takú tu čo sa dá kúpiť na Ali (Čína). Neviem však či si môžem dovoliť do nej pustiť vodu priamo zo studne. Ide o to, že táto závlaha potrebuje určitý tlak, a nejaké to vyregulovanie, aby boli všetky trysky správne nastavené a teda samospádom z IBC nádrže, ktorú mám to asi nepôjde, lebo tam je tlak slabý. 

Napadajú ma teda dve riešenia, ako to urobiť, ale každá ma svoje ale...

1. ak budem zalievať vodou zo studne, tam mám tlak nastavneý na 3 bary. Ale tá má cca 12 stupňov celoročne. Obávam sa, že to je na zalievanie málo. Ak by som však zalieval vždy ráno aj v lete, keď nie sú horúčavy, nemuselo by to až tak vadiť. Poprosím o názor skúsenejších. Ešte je tu však jedna vec a to, že niekde som čítal, vraj voda v studni je málo okysličená a potrebuje nejaký čas zotrvať na otvorenom vzduchu, aby sa viac obohatila kyslíkom. Neviem, či to nie je úplná blbosť, tiež ak niekto vie o čom je reč, nech sa prosím vyjadrí.

2. ak by som sa rozhodol použiť IBC nádobu, do ktorej by som si raz za čas načerpal vody doplna, tá sa po pár dňoch ohreje na 22 a viac stupňov. A k tomu za predpokladu, že by som na nádobe nechal otvorené veko, tak by som neduhy z prvej alterantívy odstránil. Musel by som však použiť nejaké čerpadlo, ktorým by som do systému kvapkovej závlahy vodu púšťal, aby sa vytvoril potrebný tlak. Ja počítam že 2 - 3 bary by malo byť dosť. V tomto prípade by som poprosil o odporúčanie na nejaké vhodné, nie však príliš drahé čerpadlo, ktoré by toto zvládlo. Skúčal som vibračné na 230V, ale to robí strašný hluk.

ešte pridám popis závlahy: 4 vetvy z hadičiek 8/12mm dlhé cca po 2,5m, zredukované každá na 5 vetiev do hadičiek 4/7mm dlhých cxca 1m a na každej tejto vetve po 3 trysky. Takže na jednú hadicu 8/12mm by vyšlo cca 15 trysiek. toto všetko by bolo plnené jednou hadicou 1/2 cólkou a na nej rozdelovač do 4 okruhov buď priamo zo spomínanej studne, alebo z čerpadla v IBC nádobe.

Dúfam, že som zorzumiteľný, ak nie doplním ďalšie údaje. Bude rád za každú dobrú radu. Rada typu zalievaj krhlou sem nepatrí :) ďakuje za pochopenie

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 243.19 (?), 31.10.2019 9:05

Su aj beztlakove zavlahy, resp. staci aby ibc bol meter nad zemou a uz to funguje. Kupoval som to niekde v trnave. Len k tomu treba potom aj casovac co je beztlakovy, od gardeny co mam tak nefungoval, otvaral som to manualne ale nasiel som nejaky beztlakovy, skusim dalsi rok. Mam v skleniku dve vetvy -> po kazdej strane stredoveho chodnika, z kazdej vetvy mam kazdych 50cm kvapkovaciu hadicku, cca 10 hadic na kazdej strane. Na konci vetiev to tecie uz trochu pomalsie. myslim ze je to netafim, ale ked som to pozeral som nasiel aj ine riesenia, uz si ich nepamatam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.10 (?), 31.10.2019 12:24

Na jar som riešil podobný problém. Skleník na chate, mimo rozvodu vody a elektriny. Našiel som beztlakový systém, ktorý naviac funguje na 2 tužkové baterky.

Minulý víkend som to zo skleníku demontoval, t.j. jedna sezóna je za nami, a maximálna spokojnosť. Vodu som dolieval do suda, vystupný kohút bol asi 30 cm nad úrovňou zeminy v skleníku.

Automatické zalievanie 2x denne, na celú sezónu mi stačili 2 sady bateriek. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
yakkuza - (10) - 253.60 (?), 4.11.2019 6:36

paráda. A vieš mi sem pripojiť link na takú závlahu? Ak si ju nekupoval na internete tak aspoň ničo podobné, aby som mal inšpiráciu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 4.11.2019 14:17

Ako bolo spomínané vyššie, existujú aj nízkotlakové závlahy, kde stačí mať nádobu na vodu v dostatočnej výške nad zemou. Link na konkrétne typy asi nemá zmysel dávať, keďže by bol príspevok asi odstránený. Ak sa rozhodnete použiť IBC, je dobré ho natrieť čiernou farbou alebo nejak inak zatieniť, aby sa odmedzil rast rias vo vnútri. Tie Vám potom môžu celý zavlažovací systém upchať, hlavne mikrokvapkače a tenké kapiláry. Aj preto je dobré mať v systéme zaradený filter, ktorý z vody odstráni hrubé nečistoty. A dobre si to rozmyslite aj s priemerom prívodných hadíc. Zvolil by som radšej hrubšie hadice (aspoň 1/2") a až koncové odbočky by som zredukoval. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
yakkuza - (10) - 253.60 (?), 5.11.2019 9:59

jasné, beriem na vedomie, s tými riasami máte pravdu. Nakoniec to idem celé urobiť z 1/2" hadice do ktorej len zakomponujem T odbočky a na každé rameno pôjde regulovateľná nízkotlaková tryska, rameno vždy ukončené záslepkou. IBC zdvihnem cca 0,5m nad úroveň pôdy v sklaníku. Bude to asi treba poriadne vyregulovať, ale mysím, že to bude najlepšie riešenie a nie príliš drahé.

Zaujímalo by ma, čo si kto myslí o tej vode zo studne a jej okysličení čo píšem v úvodnom príspevku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 5.11.2019 10:15

Myslím, že okysličenie môžte pustiť z hlavy. Je to úplne zbytočná informácia a podľa mňa aj nepravdivá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika