Začátečník - rajčata



host - 167.137 (?)
1.2.2018 10:37
S jiffy jsem nikdy zadnou diru do sveta neudelal s nicim ale asi to s nimi neumim.Proc vymyslet jiffy a podobne vynalezy kdyz to jde prirozene v substratu ale vyroste to i v kvalitni zahradni zemine? Pestovat je potom budete taky v zemine, jak je zde psano, tak at si zvykaji.do foliaku bych klidne do tydne vysel s tim, ze tam podle pocasi pujdou kolem 20.4.a budu mit pripravene netkane textilie na pripadne ranni mraziky.honza
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 1.2.2018 8:52

Stando, jen bych chtěl upřesnit. Indeterminantní (tyčková) rajčata nasazují květy až za devátým některé za desátým listem. Dříve ne.

                              Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 1.2.2018 10:12

Vladimíre, nemám tolik odrůd jako Vy, tak nemohu posoudit. Start S F1 považuji za tyčkové a běžně mi některá z nich nasazují první vian někde kolem pátého listu a když je listů 9 mívají první květy už opylené. Pak pěstuji Strilo a tam je to asi tak jak říkáte, nakvétá později.

Jde spíše o praktickou věc - pokud má sazenice první vian poupat, víte jak hluboko můžete celý neplodný spodek utopit pod povrch země, aby zakořenil adventivními/rosnými kořínky a rostlina tak získala náskok pro výživu a hospodaření s vláhou. Samozřejmě, že lze sázet sazenice jak starší tak mladší. Jen u starších je delší pracná "péče-kelímková" a u mladších se oddálí úroda.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.17 (?), 1.2.2018 11:49

Rajče Start F1 není žádnou výjimkou mezi rajčaty. Je to normální indeterminantní rajče, které pěstuji více jak dvacet let. Nikdy jsem u něho listy nepočítal, ale předloni jsem vysel na podzim dvacet Stupických polních raných (vlastně předek Startu) a každý z těchto dvaceti mělo nasazený první květ za desátým případně jedenáctým listem. Tenkrát jsem si ověřoval informaci z Tomatoville o tom kdy začnou tyčková rajčata kvést. Loni jsem tuto problematiku zkoušel na cherry rajčatech s tímto výsledkem:

Philovita za 12. listem

Tomatoberry za 10.listem

Goldkrone za 11.listem

Charmant za 11. listem

Na to, že za pátým listem žádné rajče nekvete jsem jen upozornil. Nakonec každý si to může spočítat na svých sazenicích.

                                                Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 1.2.2018 13:06

Vladimíre, mám dva dotazy

1) Otec od Start S je Stupické to si pamatuji z nějakého historického pytlíčku semínek, kde do bylo ručně dopsáno tchánem. Ale protože pytlíček se vyhodil a tchán mi to už nepoví, tak by mne zajímalo, která odrůda je matkou. Co si pamatuji, začíná na "M". Následně pak jsou oba rodiče plně indeterminální?

2) můžete u Vašich pozorování vyloučit vliv délky dne? tj. že při výsevu v druhé dekádě března může být počet jalových listů jiný než při výsevech únorových?

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 173.17 (?), 1.2.2018 15:15

No ono to as tím Startem je to tak, že jeho otcem je Ostravské rané, které je přímým potomkem Stupického, jenže má normální listy. Použít přímo Stupické nebylo možno, protože by Starty nebyly jednotné- část s normálním listem, část s bramborovým. Jako matka byl použit nějaký klon bulharského rajčete mám dojem že M21. Každý kříž dvou indeterminantních rajčat je rajče indeterminantní.

Založení květu znamená, že rostlina je dospělá a že je schopná se rozmnožovat. A kdy je dospělá je dána genetikou. Třeba takový Sarayev Shtambovyi nastaví květenství za sedmým listem. Ale to není tyčkové rajče, ale keříčkové (determinantní). Na růst nemá délka dne až tak velký vliv, jen rostliny rostou pomaleji. Ale s kvetením to bude asi složitější, tam to chce aby délka dne byla přibližně stejná jako délka noci. Ale jsou i odrůdy, které jsou vyšlechtěny pro pěstování ve vyšších zeměpisných šířkách (Švédsko, Norsko, atd.). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 134.41 (?), 1.2.2018 9:01

Pani Jiřinko, vítam vás medzi pestovateľmi rajčín. Jiffy tablety nie sú až tak dobré na rajčinky, nechajte si ich na predpestovanie uhoriek, príp dyní, keď už ich máte, aby nevyšli nazmar. Ja vysievam do plytších,  kelímkov, (zmestí sa tam viac druhov a lepšie sa sleduje klíčivosť- viď. obr.) substrát na výsevy supresívny od Forestiny na vlhký povrch, nadokryjem fóliou a v teple-22-30 st. sa zvyčajne do 3 dní objavia klíčky, potom zasypem asi pol cm substrátom a najneskôr do 5- 6 dní sú vonku. Premiestnim na svetlé okno, čo najbližšie k sklu.(Dobrá je aj odrazová alobalová fólia za rastlinkami- zvýši až o 30% svetelnosť) Po asi 10- 14 dňoch prepikýrovávam do väčších kelímkov (presádzanie podporuje lepšiu tvorbu koreňového systému) Substrát už používam výživnejší zmiešaný s preparenou zeminou zo záhrady, príp. aj s vlastným kompostom.Vysievať vám stačí na pestovanie vonku na záhone začiatkom marca, ale ak máte sklenník, alebo chcete aj do kontajnerov na balkóne či vo dvore, môžete pár kusov vysiať aj teraz. Prajem veľa úspechov pri pestovaní Eva T.

Vysiate pred 8 dňami
Vysiate pred 8 dňami
Pripravené
Pripravené
Na ležato, mierne ohnúť
Na ležato, mierne ohnúť
Prisypať až po klíčne listy.
Prisypať až po klíčne listy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ginaupitty - (3) - 28.93 (?), 1.2.2018 10:19

Děkuji moc za milé a srozumitelně vysvětlené komentáře!:) Každopádně nikde jsem nenašla vysvětlení proč by jiffy tabletky nebyly to pravé ořechové na rajčata :) pokusím se jeste nejake info dohledat.

Inu, objednala jsem si dle mě pro začátečníka težší odrůdy na vypěstování.Např jsem objednala: Black from Tula, Gigantomo, Summer cider...

Tyto bych ráda dala do fóliovníku.Pokud rajčata půjdou tam mám tedy začít s výsevem dříve?:)

Omlouvám se, ale jsem opravdu začátečník a nerada bych něco pokazila. :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 167.137 (?), 1.2.2018 10:37
S jiffy jsem nikdy zadnou diru do sveta neudelal s nicim ale asi to s nimi neumim.Proc vymyslet jiffy a podobne vynalezy kdyz to jde prirozene v substratu ale vyroste to i v kvalitni zahradni zemine? Pestovat je potom budete taky v zemine, jak je zde psano, tak at si zvykaji.do foliaku bych klidne do tydne vysel s tim, ze tam podle pocasi pujdou kolem 20.4.a budu mit pripravene netkane textilie na pripadne ranni mraziky.honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 1.2.2018 10:49

ale vyroste to i v kvalitni zahradni zemine

S tím bych si dovolil polemizovat. V zahradní zemině smíchané s kompostem jsem zkoušel předpěstovávat, ale sem tam mi některé vyklíčené rajče či paprika padlo. Zřejmě tam nějaké zárodky hub jsou. V substrátu se mi to ještě nestalo. Extrémně jsem to zaznamenal u pokusu o klíčení borovic a pinií, kde mi v 90% sazenice po měsíci padla.

Zřejmě jsou rostlinky se slabými kořeny v prvních týdnech náchylnější k chorobám, takže jiffy a kvalitní substráty rozhodně své opodstatnění mají.

Pravda, pak později na záhonech a ve skleníku mi vyklíčí kde co, ale tam panují úplně jiné podmínky než při předpěstování za oknem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 1.2.2018 12:00

Jsou v Jiffy vůbec nějaké živiny? Není to jen hladová odkyselená rašelina?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika