Výsev rajčat



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
bukowski79 - (38) - 48.211 (?) 
5.3.2012 21:07

Oběma díky za odpověď - v našich podmínkách je asi opravdu moc brzo, nechal jsem se unést únorovými výsevy ve vláknech, která jsem si o rajčatech našel :) 

  Mr. Big - myslíte, když teď rostliny vystavuji venkovním teplotám kolem 5-10 stupňů, že se to negativně podepíše na jejich budoucím kvetení a plození, nebo prostě jen zaratím jejich růst případně hrozí jejich úhyn?   Je to jediná možnost, jak trochu zbrzdit růst, v domě máme radiátory pod okny a není moc reálné je vypínat. Mám koupený jeden mini foliovník a jak venku svítí sluníčko, dám ho na 2m vysokou střechu z černého šindele, která trochu "hřeje" - po víkendu mi sadba lehce zežloutla, ale včera opět zezelenala a vypadá to, že neuhyne. Večer vždy uklízím domů.

  Naproti tomu levandule, která je stále doma, tak se tahá za sluncem celkem rychle.  Sazeničky rajčat zatím vypadají docela dobře. Ale vidím to tak, že do budoucna v případě většího množství výsevů se bez skleníku neobejdeme.

  Co mi vadí na výsevním substrátu, který jsme si koupili, tak udělal někde takovou krustu a když je pohromadě víc semen, tak zvedají celou vrchní část substrátu. Nezalíváme odspodu, zatím jen rosíme zvrchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 6.3.2012 8:25

1.Doporučuji dát si ve vyhledávači Seznam dotaz  "působení stresu na rajčata" a přečíst si o tom na webu. Já pochopitelně nemám vlastní zkušenosti s takovým experimentem.

2.Souhlasím s PP, že velkým problémem je to, že Váš teplotní režim je právě opačný, ve dne kdy by měly rostliny růst, tak mají teploty pod hranicí růstu, v noci zase mají teplo a nemají světlo. V květnu rajčata často mají ve dne teploty až nad dvacet stupňů a v noci krátkodobě klesají až k pěti stupňům, ale jsou to starší rostliny a z domoviny (mám dojem, že někde z Peru) jsou na to geneticky připraveny.

3.Pochopitelně, každý má radiátory u okna. Funguje to tak, že studený vzduch z okenních skel klesá na radiátory a tam se ohřívá a dále stoupá a cirkuluje v místnosti. Doporučil bych Vám vytvořit na parapetu takovou kapsu (na kraji parapetu dát cca 30 cm i vyšší přepážku), která zabrání, aby teplý vzduch z radiátoru šel přímo na sazeničky. Studený vzuduch z okna bude stékat do této kapsy (takové studené kotliny). Je to třeba odzkoušet- pochopitelně na okně, kde nesvítí v průběhu dne slunce.

               Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bukowski79 - (38) - 48.211 (?), 6.3.2012 15:27

Díky za odkaz, zatím jsem si vystačil s vlákny tady.

"Jako opti-mální teploty pro růst rajčat je uváděno 19 – 21 °C ve dne a 16 – 18 °C v noci, jako kritická teplota 8 °C. Při teplotě pod 6 °C dochází k nevratnému zničení apikálních meristémů."

Měli je tam vystavené i mrazu -1 a rychlost fotosyntézy se s nevystresovanými rajčaty srovnala za 4-15dnů dle typu odrůdy - o dlouhodobějším vlivu např. při plození za těch 130 dnů se nezmiňují - takže uvidím v létě, jestli tahle sadba vydrží + druhý výsev stejných odrůd přidám 20.3.

 Jinak myslím rajčata nevypadají zle a nějak neduživě - 7 dní od výsevu.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 6.3.2012 6:30

Rajče je teplomilná zelenina. Obecně pro sadby platí zpočátku v teple, až po přepíchání a uchycení je možno postupně otužovat. Teplota 5 st je pro rajčata málo. Alespoň 10 a to jen v noci. Přes den 18-23. Teplota se musí řídit podle příkonu světla. Pokud pro to nemáte podmínky, např. nesmíte dát sadbu ve vytápěné místnosti k oknu, nemůžete to dělat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 53.133 (?), 7.3.2012 14:38

Výsev do skleníku :

prosím o radu - jsem nový majitel skleníku a už se vidím jak v létě trhám rajčata, papriky,ředvičky třeba i meloun. Nakoupil jsem semena a plánoval si jak o víkendu vše vyseju, ale ´jak tak čtu ono to není tak jednoduché :-(Otázka tedy zní : vysít semena do půdy v nezatepleném skleníku (polykarbonát) již teď a nebo je doma předpěstovat?

A v jakém pořadí? Nakoupil jsem rajčata, okurky,papriky, ředvičky,meloun a nějaké bylinky. Lokalita Mladá Boleslav

Díky všem za rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 38.136 (?), 7.3.2012 16:32

Do skleníku můžete naset tak akorát ředkvičku. Doma papriky už, za 14 dnů rajčata. Okurky koncem dubna do skleníku, bylinky taky. Meloun bych tam nedával, zabere spoustu místa. Pamatujte, že v noci je ve skleníku skoro stejná zima jako venku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 40.38 (?), 7.3.2012 17:35

Díky za radu :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 7.3.2012 18:08

Máte pravdu že meloun zabere místo, ale jak je dobrý cheeky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 68.13 (?), 9.3.2012 14:11

Když se podíváte na sazeničky, není něco špatně?

Zdá se mi, že papriky nedrží stabilitu, naklání se vždy ke světlu a nejsou vzpřímené, je to normální?

Mám je přesazené týden..Moc nerostou :(


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 9.3.2012 17:39

Je to normální, rostlinky jdou za světlem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika