Výsev Hokaido



host - 1.203 (?)
17.5.2019 9:57
Samozrejme, ze rychleji vzejdou, pokud je predpestujete v teple (doma, ve skleniku), nicmene nyni uz ma byt takove pocasi, ze to ztraci vyznam, nic tim neurychlite. Staci je pichnout do zahonu a udrzovat primerene vlhke (jako kazdou jinou zeleninu). Namazet je je zbytecne, vlhkost nasaji ze zeminy. Takto vyjimecne dosevam mista, kde o sazenici z nejakeho duvodu prijdu. Rostou takto rychleji a po par tydnech neni znat, co jste predpestoval a co je rovnou ze seminka. Tento postup vysevu se dokonce doporucuje, protoze dojde k lepsimu prokoreneni.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.175 (?), 17.5.2019 6:22, zobrazeno: 6335x

Dcera mně koupila tři balíčky semen Hokaido. Obvykle tento typ dýně předpěstovávám doma, ale zdá se mně, že je už na to pozdě. Chtěl bych je vyset přímo na záhon, ale nevím, jestli bych je měl doma namáčet nebo nechat na klíčit a nebo je vyset na záhon přsímo ze sáčku. Zajímají mne vaše zkušenosti, pokud s tím namáčením ev. naklíčením nějaké máte.

           Vladimír

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 249.106 (?), 17.5.2019 7:33
Já nechávám namočená semena ve tmavém substrátu v malém uzavřeném teráriu na plném slunci. Někdy i v tmavé PET lahvi. Přesazuji až pak. Pozdě není. Je fakt, že Hokaida už mám 2 týdny pod kybíkem na záhoně. Jedno mi sežral šnek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.203 (?), 17.5.2019 8:16
Nikdy semena nemacim, neni k tomu zadny duvod. Pokud jsou v zemine/substratu, ktera je udrzovana vlhka, nasaji si potrebnou vlhkost na kliceni z ni. Delam to tak vzdy, s dynemi, cuketami i okurkami. Vse (pokud je semeno vporadku) behem nekolika dni vyklici.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.203 (?), 17.5.2019 9:57
Samozrejme, ze rychleji vzejdou, pokud je predpestujete v teple (doma, ve skleniku), nicmene nyni uz ma byt takove pocasi, ze to ztraci vyznam, nic tim neurychlite. Staci je pichnout do zahonu a udrzovat primerene vlhke (jako kazdou jinou zeleninu). Namazet je je zbytecne, vlhkost nasaji ze zeminy. Takto vyjimecne dosevam mista, kde o sazenici z nejakeho duvodu prijdu. Rostou takto rychleji a po par tydnech neni znat, co jste predpestoval a co je rovnou ze seminka. Tento postup vysevu se dokonce doporucuje, protoze dojde k lepsimu prokoreneni.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 144.38 (?), 17.5.2019 8:31

Dobrý den. Předkličuji téměř vše, mimo drobného osiva. Používám plastovou misku, do ní dám papírovou kuchyňskou utěrku a tu navlhčím. Osivo na ni rozmístím. U Hokkaida rukou, např. papriky a pod. pinzetou. A to vše umístím na elektricky vyhřívanou podložku, jakou používají chovatelé třeba v teráriích. Pokud je osivo v pořádku, klíčí to bezchybně. Jakmile to ukáže malý klíček, jednotlivá zrnka vkládám do buněk vhodného sadbovače, kam používám kvalitní substrát. Za svoji praxi jsem poznal, že v substrátech je opravdu rozdíl. A pak už jen dopěstuji do velikosti, kdy je čas vysadit rostlinky na záhon. Zrovna dnes bych chtěl začít vysazovat ve fóliáku sazenice paprik. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (737) - 59.105 (?), 17.5.2019 9:38

Vladimíre, zem je studená, myslím.že bude lepšie predpestovať doma v kelímkoch v teple, vyklíčia rýchlejšie, môžu sa predtým namočiť na pol dňa v teplej vode. Ja síce už mám asi 2 týždne vysadené z kelimkov na záhone, 1 mi zožral slimák, tak som predvčerom ešte vysievala do kelímkov.. Obyčajne takto vysievam aj v máji a vysádzam na záhon začiatkom júna dozrejú ešte v pohode.

    Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.175 (?), 17.5.2019 17:49

Děkuji všem za zajímavé odpovědi. Šel jsem ještě do literatury a dočetl jsem se, že tykve se máčí 10-20 hodin a nakličují 40-60 hodin. Půjdu cestou něco mezi tím, namočím semena ještě dnes, zítra dopoledne je dám do vlhké hadýrky a v pondělí je vyseji na zahradu. O to, že by měly málo tepla nemám starost, výsevy přikryji copilitovým skleněnými profily ve tvaru U, dlouhými 1,2 m. Těch šest, které jsem si nechal mně bude stačit akorát na dva řádky Hokaido.

           Vladimír

PS.: Pod ty kopilitové profily jsem běžně vyséval v dubnu okurky, letos v tom chladném počasí cukety a také semena 26 odrůd keříčkových rajčat. I přes ty chladna vzcházení cuket i rajčat výborné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.175 (?), 30.5.2019 15:52

Tak v pondělí 20.5. jsem opravdu ta Hokaida vysel. Za týden jsem už měl 18 rostlin Hokaido a 4 rostliny buternut Lyscia.Podařilo se mně do té doby udělat novou konstrukci na vedení těchto dýní do výšky (na jiném místě než byla loni) včetně zavěšení potřebných spirál. Letos počítám s tím, že všechny zálistky budu vyštipovat až do výšky 1 m. Přikládám ilustrační fotografie z loňska (výsev pod copility a tykve na komstrukci).

           Vladimír

Copility
Copility
Vedení zimních tykví
Vedení zimních tykví
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 56.106 (?), 4.6.2019 8:56

Dobrý deň,

no tento rok mojim cuketam, tekviciam a uhorkam nepraje pocasie a stastena vobec. Predpestovane pomerne drahe semienka objednane z HU (1,69 eur za 5 semien) vzisli pekne, ale polamal ich vietor alebo zjedol slimak. Jedna sa o Draggonś egg, West Indian gherkin, červený Sikkim (ten možno prežije, ale rastlinka vetchá), ačokča je polozdochnutá, cucamelon tiež, biele hadovky a nakladačky v zemi priamo nevyklíčili a predpestované skapali. Priamo do zeme nasadené pred 2 týždňami štandardné nakladačky Chantal, Charlota, Sonada, Everest, Admira, Bohdana, Viola nevyšli- ani jedna. Asi skusim ďalší pokus. Asi polovicu som dopredu namočila do lignohuminátu. Minulý rok vysadené na záhon priamo koncom mája vyrástli krásne rastliny prakticky bez starostlivosti bola úroda. Rovnako dopadli moja dvaja spolupestovatelia. Jeden v UK, druhy Stará Ľubovňa- zimné a vlhké to kraje. Rajčiny majú svetlé alebo fialové sfarbenie, nic moc, všetko robilo studené mokré a veterné počasie. Nie pleseň ako som si pôvodne myslela. Inak by už dávno zdochli. Mám dojem, že sa pomaly spamätávajú. Rast je veľmi pomalý.    

Držme si navzájom palce!

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 56.106 (?), 4.6.2019 9:05

Este raz dobry den,

neuvedomila som si v tom zahradkarskom nenadseni, ze sa vyjadrujem prevazne k uhorkam, rajciakom a nie tekviciam. Doplnim komentar k ostatnym zeleninovo ovocnym "uspechom", ak nevadi. Teda priesady cukety a tekvice - boli male rastlinky, ked som dala vonku, cast ich vyschla na horucom Slnku za kratky cas, neustriehla som, cast zlomil vietor. Priamo vysadene na zahon nevysli (sadene pred 1-2 tyzdnami) boli namocene vopred. Zatial prezilo Desi summer 2x, Blue Kari hokaido, Cuketa round je biedna a Spagetova tekvica vysadena priesada uz na zahone preziva, ale s biedou, kruzia okolo nej mravce a slimaky. Metarex a Bros ignoruju, na kavovu sadlinu a sacky od caju kaslu tiez. Co poradite na tie potvory? Mravcov je neurekom, zamorili mi voskami papriky, ktore su skoro kaput napriek postreku. Ziadny prirodny postup nezabral ani Rock effekt, az tvrda chemia, ked mi masivne napadli maliny, nebolo na vyber. Ale z paprik uz nebude asi nic. Drobne rastlinky.

Katka           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika