Svícení při pěstování sadby



host - 135.233 (?)
3.3.2018 12:02

Len poznamka... Biele svetlo ako ho vnimame je vzdy zmes RGB a vsetkeho mozneho medzitym. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11   
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 28.2.2018 22:06

Pepé, už jsem měl strach, že jste nemocný. Dlouho jste se mi tady neozval.

Ne, nemyslím si, že wattáž je pro kočku: alespoň u bílého světla dokážu odhadnout svítivost, i když ji výrobce neudává. Prostým porovnáním. Ale ono to není až tak důležité, podstatné je vyzkoušet, zda rostliny porostou úspěšně či ne. Myslím, že v tomhle je pole dost neorané. Nikdo vám neřekne, že taková a taková svítivost je dostatečná či naopak. Navíc je to odvislé od podmínek. No a já to zkouším. Už teď můžu říct, že jsem to přepísk s těmi kolem 50W. Do 30W by bylo stačilo. A taky jsem to zveřejnil.

No a i ta nejmizernější LEDka vyprodukuje mnohonásobně víc světla z 1W než žárovky. A i víc než úsporky či zářivky. Takže plakat za žárovkami se mi fakt nechce. Navíc nemají tu správnou teplotu světla.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 1.3.2018 0:25

Na ledkách jsou údaje o svítivosti v lumenech i příkonu ve Watech. Nejnovější cca 6.tá generace má světelnou účinnost až 120 lm/W (tj. A++) ale jsou na trhu i klumpy s účiností jen cca 65 lm/W (na hranici B a A jako u lumiforových zářivek).

Protože klasické čiré 100 W žárovce odpovídá svítivost 1500 lm (1200 lm mléčná 100W), pak při koupi nejlepších LEDek potřebujete jen příkon 12 W ale u čínských výprodejů předloňských modelů potřebujete dvě 12 W Ledky.

Když máte lumeny a víte na jak velkou plochu to dokážete nasměrovat, dostanete luxy. Pokud zimní počasí dá při denním osvětlení jen 20 000 lx, pak pro dosažení letního polojasného dne potřebujete dosvítit nad 60_000_lx... dopočítejte si sami. Horské bezmračné jasno je pak fantastických 0,1_Mlux (tj. osvětlení pro Chilské vysokohorské kaktusy donedávna dosažitelné pouze HMI výbojkami).

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.122 (?), 1.3.2018 3:16

Přestaň tady šířit nesmysly.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 2.3.2018 19:53

Citace z Wiki:

Z principu funkce LED vyplývá, že nelze přímo emitovat bílé světlo – starší bíle zářící diody většinou obsahují trojici čipů vybíraných tak, aby bylo aditivním míšením v rozptylném materiálu vrchlíku obalu diody dosaženo vjemu bílého světla.

Protože není možné přímo emitovat bílé světlo, novější bílé LED využívají luminoforu. Některé průhledné LED emitují modré světlo, část tohoto světla je přímo na čipu luminoforem transformována na žluté světlo a díky mísení těchto barev vzniká bílá. Jiné typy bílých LED emitují ultrafialové záření, to je přímo na čipu luminoforem transformováno na bílé světlo.

ČAU.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 135.233 (?), 3.3.2018 12:02

Len poznamka... Biele svetlo ako ho vnimame je vzdy zmes RGB a vsetkeho mozneho medzitym. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.3.2018 13:08

Přesně. Pokud ale chceme z LED dostat plnospektrální světlo, je luminofor nezbytný. A naše vnímání bílého světla není úplně závislé na jeho plnospektrálnosti. Pokud připustíme, že rostliny potřebují plné spektrum, což ale mnozí vyvrací, pak je v těch lampách luminofor. Myslím, že největší roli hraje FAR. Nedokážu ale říci, jak jsou na tom mé zdroje (výrobci se nenamáhají udat ani svítivost, natož FAR). Vím jen z pozorování svého pokusu, jak rostliny na ně reagují.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  11   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika