Rýchlenie rajčín pre rok 2020



Alex46 - (14) - 6.180 (?)
26.1.2020 9:33

Dobrý den, všem držím palce - především ale sobě. Jelikož nemám podmínky k tomu, abych se zúčastnil závodů ve vypěstování co nejrannějších rajčat, tak jen se závistí čtu o vašich úspěších. Vždyť konzumovat někdy v březnu vlastní rajčata - to je fantastické. Takže se zrovna chystám zasít plodovou zeleninu. Ale napadlo mne, že po mé úspěšné loňské sezoně při předpěstovávání sazenic s pomocí umělého osvětlení by mohlo leckoho zajímat to umělé osvětlování. Dle přiložené fotky použité žárovky si každý, kdo bude mít zájem vše najde. Podotýkám jen co není napsáno na žárovce - cena jedné žárovky je 28Kč. To daleko předčí všechny specielní drahé zdroje, určené k přisvětlování.  Alex

Led žárovka
Led žárovka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 24.1.2020 6:59

Děkuji za reakci, paní Evo.

Odrazovou fólii sazeničky měly a zas brzo mít budou, jen teď hledáme řešení jak ji nemuset mít přes celé okno, ty větší chci totiž brzy přendat k francouzskému oknu, kde ji pak budou mít dostatečně vysokou, dám pak fotky, co jsme vymysleli. Snížení teploty bohužel možné není, máme pasivní dům, radiátor pod oknem není a v tom pokoji se vlastně vůbec netopí. Loni jsem sela začátkem února a sazeničky byly hezké i bez jakéhokoliv přisvětlování, tak snad to zvládnou i letos.

Vilmu a Aztéka jsem zařadila do brzkých výsevů hlavně proto, že jsou keříčkové a bude s nimi v květináči jednodušší manipulace při otužování. Dám vědět jak si povedou.

Také už jsem objevila miniaturní poupátka, tak jsem u nich změnila žárovku na 3000 K. Zkouším zatím jen s LED žárovkami, je to levnější než zářivky, ale nikdo u nich o "full grow" nepíše, tak těžko říct... Původně jsem chtěla pěstovat pár rostlinek bez přisvětlení, abych to mohla porovnat, ale nestíhám...

Na podzimní dozrávání jsem četla dobré recenze na odrůdu Zlatava, pan Ivan Dvořák v Zahrádkáři před pár lety psal, že mu vydrží krásně do vánoc. Plánuju ji na březnový výsev.

Paní Evo, už jste rajčata nějak ošetřovala - hnojila nebo dávala tu kvasnicovou zálivku či něco jiného?

A ještě - V únoru se chystám na dovolenou do Mexika. Pokud bude prostor na to prozkoumat nějaký trh a místní rajčata, myslíte, že má cenu dovézt si pár semínek a zkoušet je v našich podmínkách?

Děkuji, Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 78.120 (?), 24.1.2020 10:49

Pani Ellen, rajčiny som zatiať neošetrovala prihnojila som raz hnedým Kristalonom, kvasnicovú zálievku použijem, keď bude teplejšie.  Vy pri tých vyšších teplotách (nad 20 stupňov) by ste ju mohli skúsiť.

  Zlatavu som pestovala vlani, bola som s ňou celkom spokojná, tento rok asi ale vynechám, mám veľa nových druhov na vyskúšanie.

 Led Grow Full spektrum dostať na nete, ja mám 3 ks 54 wattové led žiarovky so závitom E27, skúste pohľadať na nete pod názvom osvetlenie pre rastliny, je veľa eshopov, škoda, že tu nemožno zverejňovať adresy, niekde sú už celkom dobré ceny. 

 S kľudom sa v Mexiku poobzerajte po nejakých zaujímavých druhoch rajčín, ja som vlani mala vysadenú Tegucigalpu pôvodom z Hondurasu, chuťovo bola výborná. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 25.1.2020 0:19

Trochu k tomu osvětlení. Konečně jsem si dnes půjčil luxmetr a změřil intenzitu světla na vrcholcích rajčat:

Denní světlo+4 běžné LED žárovky á 20W (6500°K) = 3 500 až 6 100 lx (není zdaleka rovnoměrné)

Samotné denní světlo za pošmourného dne = 750 lx. Což je skoro zanedbatelné. A poušmourných dní je tady teď tak 80%.

Samotné umělé osvětlení = stejné jako v součinnosti s denním. Všechna měření prováděna s odražeči na zatím jediném osvětleném okně. Čas denního měření: 11.30.

O víkendu musím rozšířit osvětlení na další okno, kam umístím rajčata přesazená do velkých nádob. Použiju 2 nebo 3 růstové červenomodré LED žárovky, 50W, z toho dvě Full Spectrum. Budu tak schopen porovnat, zda jsou lepší než světlo bílé. Ale nasvítím rostliny nepřímo tím, že žárovky zamířím na odražeč, což mi i umožní osvětlovat zezadu a shora. Určitě se podělím o výsledky.

V minulých dvou letech jsem nabyl dojmu, že pod růstovými se mi rajčata malinko víc vytahovala. Letos pod bílým není po vytahování ani známka. Ovšem mé dva minulé roky byly podstatně ovlivněny nákazou, takže je vůbec nelze považovat za průkazné.

Naprosto intuitivně jsem stanovil "vhodnou" intenzitu na cca 4000 luxů při 20°C. Při nižších teplotách rozhodně stačí mnohem míň, ale mám za to, že pod 1000 lx by to jít nemělo. Růst je potom zákonitě pomalejší. Jako miminka byly letos moje rajčata ve 14 - 15°C na východním okně v listopadu a půlce prosince jak bez osvětlení, tak bez odražečů a navíc v chudé půdě. S výjimkou dvou slabých jedinců nejen přežily, ale i velmi pomalu rostly. A měly světlo tak 8 - 9 hodin při intenzitě přibližně kolem těch 1000 lx (ve slunečných dnech mnohem víc).

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 25.1.2020 7:56

Díky Milane,

jsem zvědavá na výsledky měření i na to, jak budou sazenice dál prosperovat - dělám to letos vlastně hodně podobně jako vy, ale je to můj první rok s takto brzkými výsevy a přisvětlováním. Začínají se objevovat první poupata, tak jsem zvědavá, jestli se rozvinou - i v návaznosti na to, že se Evě během vánoc kvůli nedostatku světla nevyvinuly...

Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 25.1.2020 23:29

Elen, díky za díky.

Taky jsem skoro bych řekl nažhavený na výsledky. Co se nerozvinutí poupat týká, mám za to, že ty rostliny nějak vědí, že na to nemají. U mne měly loni světla dostatek, živin a vody také, ale chyběly jim listy a možná byly nákazou postiženy i kořeny.

Držme si navzájem palce.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Alex46 - (14) - 6.180 (?), 26.1.2020 9:33

Dobrý den, všem držím palce - především ale sobě. Jelikož nemám podmínky k tomu, abych se zúčastnil závodů ve vypěstování co nejrannějších rajčat, tak jen se závistí čtu o vašich úspěších. Vždyť konzumovat někdy v březnu vlastní rajčata - to je fantastické. Takže se zrovna chystám zasít plodovou zeleninu. Ale napadlo mne, že po mé úspěšné loňské sezoně při předpěstovávání sazenic s pomocí umělého osvětlení by mohlo leckoho zajímat to umělé osvětlování. Dle přiložené fotky použité žárovky si každý, kdo bude mít zájem vše najde. Podotýkám jen co není napsáno na žárovce - cena jedné žárovky je 28Kč. To daleko předčí všechny specielní drahé zdroje, určené k přisvětlování.  Alex

Led žárovka
Led žárovka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 26.1.2020 16:45

Ano, Alexi, souhlasím, že bílá ledka (kolem 6.500 Kelvinů) na přisvětlení malých rostlin stačí, také jsem udělala letos takovou zkušenost a psala o tom i Eva. Jiná je ale potřeba přisvětlení u kvetoucích a plodících rostlin, což je to, co zkouším letos - tedy jestli to zvládnou také pod ledkou, ovšem s teplejším světlem (2.700 - 3.000 Kelvinů), nebo jestli je opravdu nezbytné investovat do "grow" přisvětlení. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.180 (?), 26.1.2020 19:01

Tak já už nepotřebuji přisvětlovat v době, kdy mně kvetou. Takže to ani nestuduji. Vše za mně udělá slunce. Ale rád se přiučím. Třeba k tomu jednou dojde. Jinak to Tvoje svícení na podporu květů a plodů určitě bude s příslušnou "teplotou" světla fungovat, ale rozdíl je v tom, že je potřeba víc žárovek na osvětlení většího prostoru, což přináší logicky větší náklady.Ale ať se daří!   Alex

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 29.1.2020 11:58

Paní Evo, ještě bych se chtěla zeptat k hnojení, jestli můžu: píšete, že jste hnojila "hnědým Kristalonem" - na internetu jsem našla jen jakýsi "Yara Tera Kristalon Hnědý" pro hydroponické pěstování, balení jen 3 kg. Je to ono, nebo má na Slovensku Kristalon jiná balení a značení než v ČR?

A loni jste psala o hnojení střídavě ledkem vápenatým a - cituji: "Zltým Kristalonem" - a já si teď lámu hlavu, jestli to byl "žlutý Kristalon" (zas jsem našla jen 3 kg balení "Yara" na Internetu) nebo "zlatý (gold) Kristalon", který je běžně k dostání všude...?

Moje sazeničky mají teď 7 listů a začínají se vytahovat, nejvyšší Gardenberry má asi 38 cm (to moje ledkové světlo asi není nic moc, no ještě uvidíme...). Jak byste v tuto chvíli hnojila nebo nehnojila vy? Mám z loňska zbytek Zdravé rajče a paprika, časem asi nakoupím ten Ledek a "Zltý Kristalon", jestli se Vám osvědčil.

Moc děkuju, jste můj rajčatový guru laugh

Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 29.1.2020 12:11

Elen, myslím, že je jim třeba přidat světlo. Čím víc je přihnojíte, tím víc se budou vytahovat. Osvětlení, které stačí, když jsou rostlinky malé, je potom, když mají víc pravých listů, nedostatečné. Ale Gardenberry je opravdu vysoká odrůda.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika