Roubování okurek na tykev 2016



bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?)
15.4.2016 8:01

Moc děkuji za rady. Asi jsem to přehnal s rosením, opěrné špejle už plesnivějí, tak jsem je vyměnil. Ten japonský způsob jsem viděl na jednom japonském videu. Podnož se skalpelem zbaví zárodku pravých listů a pak se bambusovou seříznutou špejlí udělá dírka mezi děložní lístky do stonku. Roub se seřízne do klínu a zasune se do té dírky. Je to jednoduché a drží to dobře pohromadě. Já jsem navíc místo roubování ještě zafixoval plastovou sponkou na roubování. B.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 3.4.2016 22:01

Přikládám opět nějaké fotky a postřehy z roubování okurek na tykev.  Problém je, když je okurka přerostlá a tykev nedorostlá. Potom se stonek tykve prodlužuje ve dnech po naroubování, až okurku zcela položí. Vrchol okurky se snaží růst kolmo k obloze, proto dojde ke vzniku velmi křivé rostliny, kterou je nutno pomalu narovnat po odříznutí kořene okurky. Na fotkách je rostlina Dominica F1 ze 26.3., 2.4. a z dneška. Zítra půjde ke svému majiteli.  J.

Roubování okurek
Roubování okurek
Roubování okurek
Roubování okurek
Roubování okurek
Roubování okurek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PepaPepa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 15.52 (?), 9.4.2016 13:42

Mne sa raz uhoriek v skleniku pozastavil. Vo vnutri rastli velmi rychlo, ale v skleniku akosi nevladzu. Jednu rastlinu som mal zlomenu, ale dal som jej este sancu a za par dni sa z toho dostala a rychlo pokracuje v raste a uz kvitne. Je vidiet, ze to vrublovanie asi nebude problem, uhorka ma velku schopnost opravy poskodenia a zahojenie ran.

Ak sa tie sadenice v skleniku nerozbehnu, tak este tento rok vyskusat to vrublovanie na tekvicu...



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 9.4.2016 15:40

Pane Pepo, ty oklurky ve skleníku máte roubované nebo neroubované? Okurka obecně je velmi teplomilná a současné počasí ji nesvědčí. Sama se chystám vysazovat první roubovance příští týden. Žiju v chladnější poloze než Vy. Přikládám dnešní fotky z roubování jazýčkovou metodou a z roubování do rozštěpu. J.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Liki12 - (37) - 60.183 (?), 10.4.2016 16:06

Zdravím, měl bych na Vás dvě otázky. Kdy je asi nejpozdější doba k výsevu okurek na roubování, aby pak stihli dozrát? A kdy mohou poprvé jít ven do skleníku? (bydlím v Praze)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 10.4.2016 18:20

Na Váš dotaz neexistuje jednoduchá odpověď, je nutno zvážit více okolností. Sice bydlím na Vysočině, skleník mám přistavěný ke zdi stodoly ve svahu mírně zapuštěný do terénu, je tudíž teplejší než volně stojící skleníky v okolních zahradách. Můj skleník ochrání rostliny do -4 st. C venku, mám to vyzkoušené za léta. Okurky vysazuji dle počasí po půlce dubna. Zatím mi nikdy nezmrzly, ale některý rok třeba i tři týdny "sedí", listy žloutnou a nemají přírůstky. Rozjedou se až přijde vhodné počasí. Nejčasnější sklizeň jsem v mých podmínkách měla 31.5. Vypěstování sazenic k výsadbě trvá od výsevu semen okurky asi pět týdnů. U Vás bych vysazovala též po půlce dubna, Praha je přece jenom teplejší poloha než Vysočina. Vysazovat můžete i po půlce května, rostliny potom porostou rychleji a koncem června budete sklízet. U okurek nejde o dozrání, sklízí se průběžně jak přirůstají. Velmi pozdní výsadbou si jenom zkrátíte dobu sklizně. Zdraví J.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 13.4.2016 22:01

Včera jsem vysadila svoje dvě roubované okurky do skleníku. Každá měla 8 pravých listů a měla jsem již strach je chovat na okně, aby se nezlomily. První várku vysévám vždy 1.3. a letos mám pocit, že je vývoj rostlin rychlejší vzhledem ke kalendářnímu datu. Může to být dáno odrůdou Midios a Dominica. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 14.4.2016 9:31

Zdravím všechny pěstitele. Já letos s roubováním začínám, rouboval jsem melouny na Sprinter  "japonským způsovem", tj. do rozštěpu stonku, asi před 3 dny. Zdá se mi ale, že roubovance uvadají. Mám je pod miniskleníčkem na parapetu a rosím je - možná až moc. Můžete mi prosím poradit, kde můžu dělat chybu?

1. Mají být spíše zastíněné a jak dlouho, nebo nevadí oslunění?

2. Měly by se rosit spíš více, nebo méně?

3. Po jaké době je lze vyjmout ze skleníčku a dát volně na parapet?

Snažil jsem se projít většinu vláken s radami i prohlédnout videa, ale asi mi to v tom množství informací uniklo. Děkuji moc, Bohouš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 14.4.2016 22:14

Roubovance, které roubuji do rozštěpu mám pod PET lahví nebo plastovým kbelíkem od zavcináčů asi týden. Proti slunci přistiňuji listem A4. Nic nerosím, stačí vlhkost, která se vypařuje.

Popište japonský způsob roubování, nebo vyfoťte. Samakdyž roubuji do rozštěpu, řez vedu rovinou proloženou mezi děložními lístky, děložní lístky ponechávám, po zavázání nahoře sepnu či sešiju. Viz foto v předchozích příspěvcích.  j.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 15.4.2016 8:01

Moc děkuji za rady. Asi jsem to přehnal s rosením, opěrné špejle už plesnivějí, tak jsem je vyměnil. Ten japonský způsob jsem viděl na jednom japonském videu. Podnož se skalpelem zbaví zárodku pravých listů a pak se bambusovou seříznutou špejlí udělá dírka mezi děložní lístky do stonku. Roub se seřízne do klínu a zasune se do té dírky. Je to jednoduché a drží to dobře pohromadě. Já jsem navíc místo roubování ještě zafixoval plastovou sponkou na roubování. B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 227.168 (?), 15.4.2016 12:30

Podobným způsobem roubuji mezi děložní lístky tak, že párátkem vykroužím dírku mezi lístky a do ní vložím čerstvě vzejitou seříznutou okurku. Při této metodě je nutno udržovat vysokou vzdušnou vlhkost až 14 dnů, teprve pak rostlinky přestanou vadnout a začnou růst. Růst jich začne jen asi polovina, ostatní se zarazí a postupně odejdou. Metoda je to jednoduchá, není nutná zručnost, nevážu, nevýhodou je jen poloviční úspěšnost roubování. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika