Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Rajčatový hokus pokus - poraďte

Rajčatový hokus pokus - poraďte

host - xxx.xxx.24.156 (?)
20.11.2017 17:29

Dobrý večer, já také pěstuiji rajčata, mám zahradu i s domem na půl hektaru. Takže je pěšstuji na záhonech, ale i u domu na jižní stěně pod přesahem střechy, takže pokud nefouká vítr, nezmoknou. Podle mne je opravdu důležité zajistit ochranu před deštěm a je to pak mnohem lepší. Na volném záhoně jsem je letos rušila koncem září, pod stříškou jsem sklizela do prvních mrazů. Odrůdy volím hlavně sladká cherry: Tomatogarden, berry, gold krone a Bejbino

Michaela

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Ano, Vladimíre, prisvecujem, teplota cez deň..., E. T., 7.12.2017
Evi, jakou tam máš teplotu a přisvěcuješ už ..., host, 7.12.2017
Tak pridávam aj ja foto z dnešného mikulášsk... , E. T., 6.12.2017
Já nutně potřebuji od každé odrůdy dvě rostl..., host, 5.12.2017
Pekné sú Vladimíre, vidím, že si sa poistil ..., E. T., 5.12.2017

host - xxx.xxx.6.138 (?)
19.11.2017 9:11, počet návštěv: 4199
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Pěstuju rajčata v 570 mnm. Jsem zavilý odpůrce chemických postřiků, takže mám rok co rok potíže s plísní bramborovou. Takže jsem se rozhodl, že vyzkouším nějaké cizí, plísni odolné odrůdy. (Pokud vím, žádné české neexistují, nebo ano?)

Opatřil jsem si semínka odrůd z Británie (podobné klimatické podmínky): Crimson Crush a Mountain Magic. Nebyla laciná - 10 semen za cca 120 Kč. Máte někdo s nimi zkušenosti?

Jenže tím moje potíže nekončí. Byt je orientován východ-západ, a tak nemám dostatek světla na předpěstování sazenic. Rozhodl jsem se tedy, že jim budu přisvětlovat LED grow žárovkami o příkonu 54W (modré a červené spektrum). Pro jistotu jsem objednal 3, kdyby bylo světla málo, budu přidávat. Pokus ještě nezačal, a tak bych si rád poslechl nějaké rady od zkušených. Navíc ještě chci rozmnožit počet rostlin řízkováním fazochů, tedy postranních výhonů. Co myslíte, může se to povést?

Předem děkuju za jakékoliv rady.

Milan

Připojit reakci   

Mike Dundee (127) - xxx.xxx.211.80 (?)
19.11.2017 9:37
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

s plísní bramborovou jsem měl potíže každý rok a také se vyhýbám chemickým postřikům. Proto jsem letos zkoušel odolná rajčata ze zámoří, mezi nimi i Mountain Magic. Moji zkušenost s nimi jsem popsal ve vláknu "Dehybridizace rajčat", pěstuji v 270m. Po příznivých výsledcích chci pokusničit a zkusit stabilizovat gen rezistence v dalších generacích. Jenže jakékoliv aktivita, která se vymyká zahradnickým normám, z nějakého důvodu spoustu lidí dráždí, takže jsem se rozhodl skončit na tomto fóru s prezentačními aktivitami.

Řízkováním si určitě můžete rostliny dobře namnožit. Se světlem musí poradit někdo jiný, já předpěstovávám sazenice bez problémů na JZ oknech.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
19.11.2017 10:07

Díky za radu. Zase jsem o fous optimističtější.

Co se stabilizace genu odolnosti týká, mám trochu jiný plán: neopouštět první generaci. Prostě chci využít toho, že rajče je trvalka a množit ho vegetativně. Přes zimu bych pak uchovával několik jedinců v bytě a před jarem je rozmnožil. Je to trochu nepohodlné, semínka by byla lepší, ale myslím, že mít místo pokojových kytek rajčata není zas až tak špatné. A přisvětlovat už budu mít čím.

Matka Příroda je stejně čarodějka.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.228 (?)
19.11.2017 9:46

Za tuto cenu jsou semena velmi levná, vždyť jen koupě 4 ks semen od Kienpenkerl (odolných hybridů zde v Česku) vyjde na 145 Kč. Řízkování ze zálistků je zcela jednoduché a osvědčené, není důvod, proč by se nemělo povést. Základem je včasný, zhruba lednový výsev. Prohledejte zdejší dikusi, je zde dost popisů uživatelů, kteří toto praktikují. V.L.

Připojit reakci

Walter (1150) - xxx.xxx.168.21 (?)
19.11.2017 12:07

Já zkusím reagovat, pane Milane, na první odstavec vašeho příspěvku, a to, že máte každý rok na rajčatech problém s plísní bramborovou. Já také nepatřím mezi chemiky a konkrétně rajčata jsem proti plísni nestříkal víc, než 10 let. A určitě nejsem jediný, kdo pěstuje rajská bez postřiku.  Přesto mám každý rok bohatou úrodu rajčat a rostliny nebývají plísní napadené. Tak proč já problém nemám a vy ano? Pěstujte tedy rajčata jako já v dobře větraném skleníku nebo foliovníku, případně pod střechou, třeba na jižní straně zdi domu a to tak, aby se na rostliny nedostala voda při zalévání nebo dešťových srážkách. Zalévejte jen na zem ke kořenům. Pak nebudete mít problém s plísní nebo jen marginální.

Připojit reakci

Adri (251) - xxx.xxx.19.30 (?)
19.11.2017 17:47

Proc Vy nemate problem a tazatel ano? Na to je, podla mna, jednoducha odpoved - rozdielna poloha. Odjakziva pestujem rajciny rovnakym sposobom so snahou o minimalizovanie sirenia nakazy - zalievam len ku korenom, rastiliny dalej od seba, vylamujem zalistky a preriedujem porast... Po rokoch, ked by som bez 3 postrekov acrobatom v priebehu sezony nesklidila ani rajcatko som zacala pestovat o 100km dalej, kde je teplejsie a suchsie... bez postreku pocas celej sezony. Takze podla mojho nazoru je alfou a omegou geograficka poloha. adri

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
19.11.2017 18:00

Přesně tak. Ale to by bylo, abych ty své nevýhody nedokázal kompenzovat. Je to lepší než hrát o prachy v Las Vegas. Je to prostě vzrůšo.

Hezký den.

Milan

Připojit reakci

Registrovanýuživatel (248) - xxx.xxx.218.122 (?)
19.11.2017 15:16

Plíseň bramborová je mocná čarodějka, šíří se vzduchem. Všechny zde popisované návody jsou až druhotné, zpomalí šíření. Nevěřím, že existují odolné odrůdy, jen některé vydrží déle. Výskyt plísně je aktualizován na mapě ministerstva zemědělství, myslím. Některým místům se vyhýbá, protože tam nemá podmínky proto ty rozdílné zkušenosti. Ještě jsem nenašel chemii, která by zabránila plísni jen zpomalila, oddálila.

Ty LEDky jsou vyhozené peníze, na sazenice vám stačí CFL žárovky/zářivky, které mají spektrum od modré(více) přes zelenou(nejvíce-je taky potřebná) až po červenou (málo). Červené spektrum nepotřebujete je na květ. Ideální je kombinace obou a hlavně svítivost Lumeny, které jsou zaplaceny příkonem. Samozřejmě musí být kvalitní (LED), účinnost (Lm/W). Na sazenice stačí CFL!!! Nekupujte čínské šmejdy ani v Česku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.165 (?)
19.11.2017 17:15

Nepiste nezmysli, ze cervene svetlo nepotrebujete. Cervene spektrum najlepsie prenika do hlbky tkaniv a z hladiska dolezitosti je preto prnajmensom na urovni modreho. Zelena, zlta pre fotosyntezu nema vyznam.

Vygooglite si spektrum cfl vo viditelnej oblasti, same ostre piky. Dovodom je to, ze cfl produkuje uv svetlo, ktore sa meni na viditelne luminoformi. Nevhodne. LED nie je ideal, ale ma siroke spektralne pasy, podobne ako prirodzene svetlo. Viditelne svetlo v led vznika priamo. Problem CFL su lacne luminofory, ktore sa pouzivaju na 99% cfl,...kupte si specialne cfl na pestovanie rastlin, do akvaria, teraria a vyhodite tolko penazi, ako na ledky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
19.11.2017 17:57

Škoda, už se stalo. Naštěstí za polovinu ceny běžné u nás. Takže jsem to srovnal a CFL stejného výkonu je tak na 3/5 mé ceny za LED. Žádná velká ztráta, snad. Možná se to trochu i srovná vydaným světelným výkonem. A červené spektrum také budu potřebovat, protože ta rajčata chci pěstovat celoročně. Měl jste na mysli CFL s denním světlem (6700°K)?

Rozhodně, až to proběhne, detailně tady popíšu postupy a i možné chyby. A třeba i přisvítím CFL, kdyby se jim nedařilo. 

V každém případě moc děkuju za radu.

Milan

Připojit reakci

Jiří Prášek (127) - xxx.xxx.146.203 (?)
19.11.2017 18:55

Pěstuji odrůdu Diana. Nestříkám ničím. Plíseň na listtech likviduji otrháním zasažených listů. Listy dorostou, plody a stonky bývají bez plísně. Množení řízky s úspěchem používám.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
19.11.2017 21:17

Totéž mi slibují u Crimson Crush: schopnost rostliny odizolovat místo nákazy tak, aby ostatní části nebyly zasaženy.

Můj problém je, že pokud udeří plísni příznivé počasí (tam v kopcích žádná výjimka), během dvou dnů jsou nakažené listy i stonky na mnoha místech. Někdy lze i část stonku odstřihnout, ale většinou to je v takových úrovních, že to zlikviduje celou rostlinu.

Je Diana nějak specificky odolná? Nebo je rozdíl jen v klimatických podmínkách?

Díky za podporu v řízkování. Dám se do toho.

Milan

Připojit reakci

Jiřina (874) - xxx.xxx.230.1 (?)
19.11.2017 22:13

Rostliny k řízkování vysévám 6. 1. daného roku, na oknech mám takové podmínky, že přisvětlování nepotřebuju. Řízkování je popsáno ve starších příspěvcích včetně fotodokumentace. Crimsom Crush jsem letos pěstovala, plíseň nedostala do poloviny října, u nás však letos plíseň již třetím rokem nebyla, žiju v polopuštních podmínkách jižního třebíčska, takže nemohu odolnost posoudit v "plísňovém roce". Rostliny Crimson C. jsem pěstovala jeko tyčkové, dorostly jen asi do 70 cm výšky na jeden výhon, působí takovým kompaktním dojmem. J.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
20.11.2017 16:23

Díky moc za info. Ano, trochu mne trápí ta poloha. Plíseň je u nás pravidelným hostem, letos si to přihasila už v srpnu a zlikvidovala mi 2/3 úrody Tornád. Ale i tak jsem měl 45 kilo zdravých rajčat. Nebýt plísně, byl bych měl tak 120 kg na 14 rostlinách. Proto tohle všechno podnikám.

Řízkování jsem už vyzkoušel, ujaly se mi všechny výhony. A odhadoval jsem vhodnou dobu na výsev tak na půlku ledna.

Takže uvidím. Určitě tady zveřejním celý průběh pokusu, třeba mne bude někdo následovat.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.24.156 (?)
20.11.2017 17:29

Dobrý večer, já také pěstuiji rajčata, mám zahradu i s domem na půl hektaru. Takže je pěšstuji na záhonech, ale i u domu na jižní stěně pod přesahem střechy, takže pokud nefouká vítr, nezmoknou. Podle mne je opravdu důležité zajistit ochranu před deštěm a je to pak mnohem lepší. Na volném záhoně jsem je letos rušila koncem září, pod stříškou jsem sklizela do prvních mrazů. Odrůdy volím hlavně sladká cherry: Tomatogarden, berry, gold krone a Bejbino

Michaela

Připojit reakci

Bacula (33) - xxx.xxx.18.21 (?)
20.11.2017 19:33
Pěstuji v 380 metrech nad mořem, problém s plísní byl každoroční, poslední 4 roky bez plísně, záhon jsme zastřešili, fotky tu někde mám.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
24.11.2017 10:58

Díky za radu.

Přesně to je druhá fáze mého hokusu-pokusu: údajně odolné odrůdy hodlám podechat na volném prostranství v dostatečných odstupech a s občasným prořezáním listů, aby rychle schly, ale jinak bez dalších opatření. To abych zjistil, zda jejich prodejci trochu nepřehánějí.

Vedle toho ale postavím igelitovou střechu - stahovací kvůli světlu - nad dalšími, neodolnými odrůdami. Bonzetou a Vitadorem z Holandska. A kontrolní skupinou bude moje chuťově oblíbená Startka.

No a uvidíme.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.173.17 (?)
24.11.2017 23:16

Taky rád dělám jak říkáte ty hokusy pokusy, jen tomu říkám experimenty. Moc mně to baví i když většina je neúspěšných. Ale kdo nic nedělá, tak nic nepokazí. Přeji hodně úspěchů a pište, jinak je tu na zahradě docela nuda.

Vladimír

Připojit reakci

E. T. (59) - xxx.xxx.93.130 (?)
30.11.2017 7:47

Pane Milane, mám rada také hokusy- pokusy, človeka posúvajú dopredu. Ja bývam v nadmorskej výške 400 m- Myjavská pahorkatina a rajčiny pestujem temer 40 rokov, ale len posledných asi 9. keď som ostala na dôchodku to prerástlo do pokusov dopestovať si vlastnú úrodu čo najskôr a predĺžiť zberčo najdlhšie, pokiaľ možno bez chémie. Pestujem v sklenníku, vo voľnej pôde i v kvetináčoch pod strieškou. Obyčajne vysievam prvé rastliny do sklenníka a na klonovanie okolo 6. januára. Prvé oberám zvyčajne koncom mája a posledné, zberané v novembri zo sklenníka nám vydržia temer do Vianoc. Mojou najobľúbenejšou odrodou sú ešte stále Štartky, ale vlani som mala vysadených asi 45 druhov rôznych veľkostí a farieb. Tento rok som si dala záväzok skresať to na polovicu.Ale zase zaexperintujem skorším výsevom asi 6 druhov, vysejem po 2 semienka skorých druhov- 2 novinky z Uk-Pink Charmer F1(47 dňový) a Sugar GlossF1(50 dňový)-boli dosť drahé, tak uvidím.Ešte vysejem Stupické skoré poľné- vlani sa mi osvedčilo najmä v sklenníku, Dwarf Sleeping Lady, Magliu Rosu a skúsim aj Annu Russian.Štartky a zvyšné odrody pre sklenník vysejem až vo februári.Pripravila som si výsevný substrát a zajtra idem do toho. Potrebovala by som poradiť s prípadným umelým prisvietením, pokiaľ možno aby ma to nevyšlo draho nejaký dobrý internetový obchod. Aj som nejaké pozerala, napr. zářivka Philips TL-D SUPER 36W, délka 120cm, zvýšená svítivost, ale nevyznám sa v tom. Mám juhozápadné okno, príp. rastlinky môžem premiestniť na západné okno s nižšou, regulovateľnou teplotou. Ďakujem a prajem všetkým zapáleným rajčinárom veľa pestovateľských úspechov. Eva T.

Připojit reakci

Petr z H. (1106) - xxx.xxx.154.148 (?)
30.11.2017 7:59

K dotazu bych se připojil, zda někdo dokáže doporučit vyhovující přisvícení. Často takové hračičky objednávám na eBay, spousta věcí vychází za směšné ceny (pokud nepotřebujete extra kvalitu). Dokázal by někdo znalý doporučit, co by mohlo jako přisvícení pro pěstování rostlin dobře fungovat, bez velké spotřeby? Viz. zde.

Připojit reakci

30.11.2017 9:25

To jsou přesně ty čínský sra... o kterých jsem psal. sad

Připojit reakci

Petr z H. (1106) - xxx.xxx.154.148 (?)
30.11.2017 9:28

A můžete trochu nasměrovat? Kde jste o nich psal, co je na nich špatně a na co se zaměřit, aby to bylo dobře? Dík.

Připojit reakci

30.11.2017 12:47

12 příspěvků nad Vámi. indecision

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
1.12.2017 23:51

No, obávám se, že Čína je za tím vším. Ten původ LED grow žárovek, prodávaných u nás za dvojnásobek ceny, je také tam. I když se schovává za 3 japonské šéfy.

Je to prostě ruleta, kde každé druhé číslo je nula.

Milan

Připojit reakci

host - xxx.xxx.250.163 (?)
30.11.2017 10:10

Dotaz pro Evu T.Jak vytápíte skleník od januára.Mám taky skleník 2,5x6 m ale vytápění by se nevyplatilo. Milan n.v.450m n.m.

Připojit reakci

30.11.2017 11:39

Nevykurujem, priesady vysádzam do sklenníka až začiatkom apríla, ak počasie dovolí aj koncom marca. Sklenník je čiastočne zapustený v zemi, mierne chránený od severu, na noc nadokrývam tunelom z netkanej textílie a v prípade hroziacich nočných mrazov (od -5 vonku) zapákim pár olejových sviečok na noc.Ešte v marci podľa počasia začínam otužovať vonku vo dvore, na noc schovávam dovnútra.Prajem veľa pestovateľských úspechov E. T.

Obrázky:
Marec v sklenníku.
Marec v sklenníku.
Násada kvetov v marci na Cristal F1
Násada kvetov v marci na Cristal F1
Ráno vonku -6 pod nulou.
Ráno vonku -6 pod nulou.
Připojit reakci

30.11.2017 12:09

To se mně moc líbí a kdybych měl skleník, tak bych se pokoušel o něco podobného. Vždycky bych tam chtěl mít rajčata co nejdříve i když využití skleníku pro jiné zeleniny (salát, špená, atd.) je asi jednodušší a efektivnější. Ale jak je vidět, tak se dá všechno skloubit ke spokojenosti celé rodiny.

Vladimír

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
1.12.2017 23:41

Přiznávám se, že o těch odrůdách, které zmiňujete, jsem nikdy neslyšel. Jejich extrémní rannost ve mně ale vzbuzuje trochu pochybností. Hrozně rád bych věděl, jak to dopadlo. Takže si slibme, že tu zveřejníme výsledky.

Co se osvětlení týče, trochu jsem koukal na charakteristiky světelných spekter a zdá se mi (dosud neověřeno), že LED jsou o něco lepší. A mají i o trochu lepší poměr energie spotřebované a vydané formou světla. Slyšel jsem sice, že nejlepší jsou sodíkové výbojky, ale to se dost dobře do okna nedá dát.Skleník je ale úplně jiné kafe. Z toho, co píšete, usuzuju, že je vytápěný - nebo ne?

Ale řeknu Vám, co jsem objednal: sice se to malinko stydím říct, ale z Číny jsem objednal LED grow žárovky 54W za 380 Kč. Totožná žárovka je ke koupi u nás, jen s maličkým cenovým rozdílem: 850 Kč. Zatím nedošly, takže další info až někdy na jaře. Jasně, když odejdou, reklamace nefunguje. Součást rizika experimentu.

Ano, souvislost mezi teplotou a osvětlením tu je. Čím míň světla, tím nižší teplota, jinak dostaneme nitky. Potvrzeno zkušenými.

A jdu do toho taky zítra: zkušebně, abych věděl, co to udělá. Západní okno, pro klíčení teplota přes 20, ale jak vylezou, šup do 16 - 17° na okně východním. Nejde mi o rychlost růstu, ale o sílu rostlin. Pokud něco nebude vyhovovat, změním osvětlení či teplotu.

Plán vypadá dobře, uvidíme, zda bude taky dobře fungovat. Budu podávat dílčí hlášení.

Milan

Připojit reakci

2.12.2017 7:47

Sklenník mám studený, nevykurujem, ako som už vyššie popísala, pevné, otužované sadenice, obyčajne aj s násadou kvetov sadievam do neho koncom marca, alebo začiatkom apríla, podľa počasia.Chcela by som pri pár koreňoch skúsiť prisvetlovať, ale vôbec nemám s tým skúsenosti a tak som pozerala len sady, napr. Elektrox 2x55W, dala by sa tu prip vymeniť aj trubica na fázu kvitnutia? Prip. by bolo lepšie objednať Elektrox 85W Rast 6500 K + Kvet 2700 K? Som v tomto úplný laik, doma vymieňam nanajvýš len pokazenú žiarovku. Treba k tomu ešte ďalšie komponenty? Dajú sa nájsť na iných weboch lacnejšie komplety, ktoré by som si aj sama nainštalovala? Vlani som prisvetľovala v zamračených dňoch za oknom len občajným bielym svetlom kúpeným v elektro RLL506 8W 4000K 640lm a pomohlo to, hoci viem, že je to pre rastliny nedostačujúce.Preto prosím ako absolútny analfabet v elektronike o serióznu radu. Prajem pekný zimný víkend. E. T.

Připojit reakci

2.12.2017 8:58

Možná se mýlím, ale ten obchod je specializovaný úplně na jiný typ rajčat. Ty světla jsou určeny pro trvalé svícené někde možná ve sklepě nebo jiném chráněném prostoru, kde je potřeba aby rostliny vykvetly a tam i mohl pěstitel sklidit úrodu.. Podle mne stačí na přisvěcování rajčat jakýkoliv zdroj světla s přibližně stejnou vlnovou délkou jako je denní světlo, nepamatuji se, ale mám dojem 6400 °K (pokud je to jinak, opravte mne). Myslím si, že to co paní Evo máte je úplně dostačující- pokud opravdu chcete jen přisvětlovat dvě, tři nebo čtyři hodiny.  Pochopitelně pokud chcete nějaké lepší světlo, nic Vám v tom nebrání- vždyť zde diskutujeme ve vlákně houkus- pokus a někdo Vám poradí na základě vlastních zkušeností s normálními rajčaty.

Vladimír

Připojit reakci

3.12.2017 8:17

Díky, Vladimíre za radu, asi objednám len 1 ledku do klasickej objímky, aj tak je to dosť veľká položka, ale idú Vianoce, tak si urobím radosť, ak to mojím rajčinkám prospeje hlavne na kvitnutie. E. T.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
2.12.2017 13:49

Nerad bych si tady hrál na experta. Je to všechno závislé na vlnových délkách (barvě světla), které rostliny potřebují v určitém stádiu. Sám jsem se radil s panem Mikšíkem, který je poradcem pro osvětlení rostlin. Doufám, že se na mne nebude zlobit, když tady uveřejním jeho adresu:  VMiksik@seznam.cz (našel jsem ji na oficiálních stránkách té firmy). Možná Vám dobře poradí.

Je pravda, že LED zdroje mají lepší účinnost a snadněji lze zvolit barvu světla. Proto jsem se rozhodl pro ně. Co se příkonu týká, dokud to nevyzkouším, nebudu mít jasno v tom, co je dost a co málo. Proto mám objednané 3 LED grow žárovky (jejich instalace je ze všeho nejjednodušší: pověsíte normální objímku E27 na kus šňůry, s vypínačem nebo bez, namontujete na šňůru vidlici, strčíte do zásuvky a svítíte). Když se mi něco na růstu nebude zdát, přihodím další. Jsou v Česku k dostání nejlaciněji na NakupLedky.cz., ale mám i lacinější zdroj z Číny (polovina ceny). Ovšem dodávka bude až v lednu. Jsou tam různé příkony, lze si vybrat.

Mrknul jsem se na to 85W stínidlo, možná je dobré - rozlišují růst a květ - ale ta cena 66 euro je docela dost. A je potřeba ho namontovat a připojit. Ale myslím, že 85W by mohlo stačit. Udávají plochu 40x40cm. To ty LEDky mají daleko větší plochy (jsou tam udané).

Hezký den.

Milan

Připojit reakci

2.12.2017 9:10

Těším se na Vaše průběžné informace jak se Vám daří a slibuji, že budu vždy nějak reagovat. Není nic smutnějšího než když dáte do diskuze nějakou dle svého názoru zajímavou informaci a nikdo nereaguje.  Nevíte, jestli to vůbec někoho zajímá nebo to nikdo nečte nebo si všichni myslí, že jste blbec. I negativní reakce je lepší než mlčení.

Vladimír

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
2.12.2017 15:12

Negativní (nemyslím ale záštiplné) odpovědi jsou někdy hodnotnější než ty souhlasné.

No a první, zkusmá etapa je zahájena: semínka jsou zaseta. Sice jen 4, ale na vyzkoušení to snad stačí. Západní okno, teplota kolem 20°C. Dvě do jiffy (ten rašelinový kokon na klíčení), dvě jen tak do substrátu na klíčení. Start F1 a Vitador F1. Matka Příroda přebírá otěže.

Milan

Připojit reakci

2.12.2017 17:10

Já jsem myslel tím negativní odpovědi nesouhlasné, které jsou dalším impulsem k diskuzi a také k tomu, že si člověk může poopravit své názory. Záštiplné odpovědi jsou také zajímavé, je možné se k nim vyjadřova, udržují diskuzi, ovšem na jiné úrovni.

Já momentálně už mám vylezlé rostlinky od všech odrůd které jsem vysel.

Vladimír

Připojit reakci

3.12.2017 8:07

Dakujem za rady, možno naozaj kúpim tú ledku, asi len 1 na odskúšanie do okna, som zvedavá, ako budete spokojný s tou objednávkou z Číny, ak to bude v poriadku, a mojim rajčinkám sa bude dariť pod prisvetlením, tak na budúci rok možno objednám aj ja. Mám už zasiate, nakoniec som ešte zasiala včera ešte aj 2 semienka Štartky a Cristal F1.Vitador nepestujem, aké máte s ním skúsenosti? Eva T.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
3.12.2017 9:05

S těmi Vitadory nemám zkušenosti vůbec, ale vůbec žádné. Dostal jsem je z Holandska letos. Kámoš tam má známé, tak jsem vyslal žádost o nějaké plísnivzdorné odrůdy a oni mi poslali Bonzety a Vitadory. Na obalu není, kromě obecné odolnosti, ani zmínka o plísnivzdornosti. Takže je považuju za plísni neodolné. 

Soudě podle obrázku na pytlíku, jsou to nejspíš koktajlovky a připomínají mi Tomino. Uvidím v létě.Chci je hodit pod tu igelitovou stříšku zároveň se Startkami. Poreferuju potom.

Připojit reakci

Petra Mátlová (19) - xxx.xxx.195.1 (?)
3.12.2017 18:06

Jakože už jste zasel semínka rajčat? A co s nimi budete dělat až do jara? Není to brzo? Kam je dáte až do jara? Nechám se ráda inspirovat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
3.12.2017 21:33

Je to zkouška, jak semínka porostou na mých východních či západních oknech (pro vypěstování běžných sazenic). Zda budou či nebudou potřebovat přisvětlení, atd. To je cíl číslo jedna.

Cíl číslo dvě (nadstavbový) je mít rajčata už někdy na jaře. Plánuju je vsadit do igelitových pytlů s dostatkem zeminy, přisvětlovat jim a udržovat je v příznivé teplotě. Jak to jen půjde, vyhodit je na balkon (v té době už zcela jistě budou tak 1,50 vysoká - tedy pokud to vyjde). Ti, kdo mají skleník jsou na tom líp: přesadí je už v březnu či dubnu. Já je chci nechat v bytě. Jasně, je to hokus pokus, ale zatím nevidím důvod, proč by to nemohlo vyjít. Rajče je totiž trvalka, a tak by mělo za vhodných podmínek růst i několik let. 

A v lednu hodlám zasít semínka plísni odolných odrůd (Crimson Crush a Mountain Magic), kteréžto rostliny v březnu nařízkuji, abych měl dostatek sazenic pro venkovní pěstování (jsou dost drahá). Z těch venkovních pak na podzim udělám řízky, které se pak stanou matkami sazenic na jaro. S geneticky zachovanou odolností proti plísním, tedy pokud se prokáže.

A ta neodolná šoupnu pod igelitovou stříšku, stahovací. To by bylo, abych tu plíseň aspoň neumírnil (letos mi schramstla 2/3 úrody). Jinak mi v těch našich podmínkách vesele řádí každý rok.

Hezký večer.

Milan Hokus Pokus

Připojit reakci

4.12.2017 10:26

Milane, nezlobte se, ale cíl číslo dvě se mně zdá trochu nereálný. Ale zkusit to můžete, je to přece jen zábava. Já také zkouším věci, které často nejsou reálné. I přesto přeji úspěch.

Vladimír

Připojit reakci

PP. [PE, 550] (5075) - xxx.xxx.9.135 (?)
4.12.2017 11:14

Já si myslím, že je to nereálné tak nějak celkově. M. píše, že mu plíseň zlikvidovala 2/3 ůrody a to u nás v "plesnivém" kraji letos prakticky nebyla. Jak to bude řešit je mi záhadou, když je tak "zavilý" (první post).

Připojit reakci

Walter (1150) - xxx.xxx.168.21 (?)
4.12.2017 12:05

no, všichni jsme takhle začínali. Nejlepší způsob, jak získat zkušenosti, je metoda pokusu a omylu. Také jsem kdysi zkoušel něco podobného, jako vy, pane Milane, ale efekt byl malý. Podle mého k pěstování je nejlepší denní světlo a dlouhá délka dne a rostliny to ví. Všechno ostatní jsou jen náhražky, které nikdy stoprocentně přírodu nenahradí. No, ale musíte si to zkusit sám.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
4.12.2017 20:18

Naprosto se nezlobím, vím to sám. Skepticismus je mi vlastní.

Reálné cíle tohoto prvního kroku jsou jen dva:

a) ověřit, zda je dobrý nápad používat jiffy pro vysévání rajčat. Četl jsem někde tady stížnosti na jiffy.

b) zjistit, zda mi na těch oknech Z/V můžou v březnu sazenice naostro vyrůst dostatečně silné a zda budou potřebovat přisvětlení. Cokoliv navíc je bonus.

No a zároveň si také vlastně nanečisto ověřím, že ten nápad s vegetativním pomnožováním není úplně mimo mísu. Pro případ, že je, mám plán B: kupovat odolné odrůdy každý rok, tedy za předpokladu, že se opravdu ukážou jako odolné (a chutné!). Dokonce si můžu nechat vypěstovat i sazenice na lepších místech.

Pustil jsem se do toho jen proto, že jsem tak natěšený, že jsem chtěl, aby se něco dělo hned. Ostatně Vladimíre jste mi to sám poradil. Opravdu do toho nevkládám nějaké obrovské naděje. Zároveň ale nevidím žádný vážný důvod, proč by to nemělo jít. Ve sklenících také vypěstují plody kdykoliv. Myslím, že nejvíc bude záležet na tom, zda dokážu dodat dostatek světla. Jsem ochoten přikoupit i třeba bílé zdroje světla, když to červenomodré nebude stačit. Ale jsem rád, že dostávám skeptické ohlasy, protože mě to drží při zemi.

Takže díky vám všem. Za rady i držení palců.

Milan Hokus Pokus

P.S. Založím nové téma: Rajčatový hokus pokus - průběh

Připojit reakci

Petra Mátlová (19) - xxx.xxx.195.1 (?)
4.12.2017 20:28

Jiffy na výsev rajčat jsem ověřila letos a bez problému, úspěšnost 100 %. Jak byly na okně a v teple, tak začaly "švihat" dost rychle, nakonec jsem sázela do skleníku přerostlé vytáhlé kytky, a to jsem vysévala někdy koncem února. Do pytlů, ale jo, mám je také, možná bych mohla udělat pokus, jen by to chtělo něco jako zimní zahradu, nebo pod střešní okno, aby měly dostatek světla. Svítit jim nehodlám. To jsem teda zvědavá, jak pochodíte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
4.12.2017 21:35

Já jsem ještě zvědavější. Zvědavost je to, co mne do toho žene bez ohledu na finance a čas. Prostě kluci zůstanou vždycky kluky a je jedno, jestli jim je šest nebo přes šedesát.

Hezký den.

Milan H.P.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.97.110 (?)
4.12.2017 20:52

Praveze treba byt optimistom. Keby sme boli len skepticki a realisticka, mozno by dnes nebola elektrina, pocitace a ine uzitocne veci:)

Ja som sadila paradajky 24.12. 2016 a rastli uplne v pohode. Juzne okno, ale len polovicne svetlo, pretoze nam tieni strecha.

Takisto sa chystam sadit anglicke odrody, ved ked zvladnu ich tzpicke pocasie, u nas sa budu citit o to lepsie.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.138 (?)
4.12.2017 21:38

Přesně to mne vedlo k výběru Anglie jako zdroje semínek. To Holandsko už je spíš jen kontrolní skupina.

A díky za povzbuzení.

Milan H.P.

Připojit reakci

5.12.2017 8:22

Vladimíre, skúšať to budem aj ja, preto som aj vysiala skorej ako vlani, skúsim posunúť dozrievanie, pri pár koreňoch hoci aj za oknom čo najskôr. Inšpirovalo ma, že pred 2 rokmi som videla pri prechádzke so psami na 1 studenej presklenej verande už v apríli pekné čevené rajčiny a korene vyzerali celkom zdravo, len mierne boli vytiahnuté. Pred pár rokmi som takto za oknom mala už v apríli svoje uhorky hadovky, len boli strašne rozrastené, zobrala som úrodu asi 5 kusov a potom som ich musela zlikvidovať. Rajčiny sa tak nerozrastajú a nevadilo by mi až tak, keby som musela tých pár koreňov obetovať, skúšam 8 druhov po 2 semienka (z 1 budem množiť a druhý skúšam na vhodnosť skorého pestovania) Fandím všetkým nadšencom. Eva T.

Připojit reakci

Jiří Neubig (8) - xxx.xxx.39.35 (?)
5.12.2017 11:17

Dobrý den, dnes by mi měla dojít semínka odolného Crimson Crush z Dobrasemena a zas až tak drahá nejsou. Tak příští rok uvidíme, jak si povedou. Otázka je, zda nebude ještě sušší rok než letos.

Připojit reakci

5.12.2017 12:43

Už jsem někde psal, že také zkouším pěstovat rajčata za oknem. Jen docela úspěšně zkouším odrůdy nízké determinantní (u nás keříčkové). Jsem rád, že i další pěstitelé něco nového zkouší a doufám, že na tomto vlákně budou průběžně presentovat své výsledky i v případě když nebudou až tak úspěšné, jak si představovali. Jedině tak se asi posuneme dál a napříště nebudeme opakovat postupy, které nevedly k cíli. Takže se i já pokusím průběžně informovat jak to u mě průběžně vypadá a budu se snažit přidat také nějaké fotky.

Vladimír

Připojit reakci

5.12.2017 12:55

Super, Vladimíre, už sa teším, aspoň sa bude niečo diať. Eva T.

Připojit reakci

5.12.2017 13:25

Také se těším. Hlavně mne zajímá jak se při tomto brzkém výsevu bude chovat ten trpaslík Sleeping Lady. Myslím si že i v horších světelných podmínkách zůstane toto rajče relativně nízké se silným stonkem. Pěstování za těchto nestandarních podmínek je také záležitostí výběru vhodných odrůd (třeba odrůdy, které se u vás na Slovensku pěstují v zimě ve sklenících nebo odrůdy ze Skandinávie, nebylo by ani od věci Kumato, které se profesionálně pěstuje hlavně v zimě).

Vladimír

Připojit reakci

5.12.2017 14:31

Sleeping Lady mi už zišlo spolu s Stupickým skorým a Magliou Rosou a vyzerá pevné, vôbec sa nevyťahuje, hoci ho mám zatiaľ v teple, pretože čakám lež mi zídu zvyšné 2 semienka tých noviniek z Anglicka, zatiaľ zišlo z každej odrody jedno. Tak uvidím. Ja som semienka hneď zasýpala, ale páčilo sa mi, Vladimíre, že si sial na povrch a zasýpal až po naklíčení. tak som to v sobotu večer tiež skúsila z ďalšími 3 odrodami a dnes sa im už ojavili klíčky, tak ich zasypem. Na budúci týždeň skúsim poslať nejaké foto. Eva T.

Připojit reakci

5.12.2017 17:03

Tak jsem ty moje výsevy vyfotil. Co kelímek to jedna odrůda. Příští týden sazenice vytřídím přesadím, od každé odrůdy maximálně čtyři rostliny, kde je jich míň, tak všechny. Jen Iceberg mně moc dobře nevyklíčil (stará semena) mám jen jednu rostlinku. Přesazuji tak brzy, protože podle doporučení VÚZ se sazenice nejlépe ujímají, když jsou děložní lístky srovnány ve vodorovné poloze a rostlinky vytvoří perfektní kořenový systém (asi proto, že při přesazování se spodní nejtenší část kůlovitého kořenu utrhne a tím se donutí vytvářet boční kořeny po celé délce zbylého kůlovitého kořene). Jak přesadím, tak vyfotím.

Vladimír

Obrázky:
5.12.2017
5.12.2017
Připojit reakci

5.12.2017 17:37

Pekné sú Vladimíre, vidím, že si sa poistil výsevom viacerých rastlín. Ja som z nehybridných Sleeping Lady, Maglia Rosa a Stupické skoré tiež vysiala po viac semien, zišli všetky,  Asi si nechám z nich len po 2 kusy, ostatné darujem kamoškám, ak budú chcieť sa starať tak skoro.Pink CharmerF1 a Sugar GlossF1 mi zišli zatiaľ len po 1 kuse z 2 vysiatych, uvidíme.Aj ja presádzam prvý krát vždy skoro, som rada, že to robíme rovnako. Pan Milan založil nové vlákno- Rajčatový hokus pokus. prúběh, tam som písala viac podrobností. Čo najkôr tiež vyfotím a dám na forum. Eva T.

Připojit reakci

5.12.2017 18:00

Já nutně potřebuji od každé odrůdy dvě rostliny celkem20, pokud je nebudu mít, tak bych je těžko mohl porovnávat. Dělat dosev po deseti až čtrnácti dnech už nezajistí srovnání pokud jde o ranost. Proto jsem semeny nešetřil. Odebrat potom semena z prvních rajčat uzrálých v pařeništi není problém- nemohou být nijak prokřížená, v té době ještě nelétají ani čmeláci. O tom vlákně Milana vím, ale nechci tam zatím psát, možná až v budoucnu až Milan tam něco dá a bude mít zájem, aby se tam nějaká diskuze vůbec rozběhla. Proto taději využívám toto starší vlákno.

Vladimír

Připojit reakci

E. T. (59) - xxx.xxx.208.120 (?)
6.12.2017 22:53

Tak pridávam aj ja foto z dnešného mikulášskeho rána pre porovnanie tie nižšie, pevnejšie sú Dwarf Sleeping Lady a vyššie tenšie Maglia Rosa- vyklíčili všetky. 

Eva T.

Obrázky:

Připojit reakci

7.12.2017 0:35

Evi, jakou tam máš teplotu a přisvěcuješ už teď? Vypadají moc pěkně.

Vladimír

Připojit reakci

E. T. (59) - xxx.xxx.208.120 (?)
7.12.2017 6:15

Ano, Vladimíre, prisvecujem, teplota cez deň na okne pri radiátore asi 22-25 stupňov, navečr ich presuniem do studenšej izby a prisvietim 2 hod ráno a večer úspornou DZ 11 W 660 Lm.  Ale na budúci týždeň ich presadím a dám na okno v izbe s 16- 18 stupňov, uvidím, či budem prisvetľovaťm možno skúsim tak aj tak pre porovnanie. Ešte som zatiaľ neobjednávala tie Grow ledky s modrým a červeným spektrom. Eva T.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Rajčata k dlouhodobému skladování podzim/zima1210.12.20177198
Rajčatový hokus pokus - průběh1610.12.2017926
Rajčatový hokus pokus - poraďte597.12.20174200
Dehybridizace rajčat645.12.20175640
Nejtěžší rajče 533.12.201732737
Plíseň bramboru na rajčatech 2017 683.12.20177957
Česká rajčata 2017- 7629.11.201712222
Rajče - rezistentní k plísni627.11.201716855
Atlantic Giant / obří dýně325.11.2017227
Přezimování paprik?919.11.20171547
Papriky pro 20179716.11.201733226
Koňský hnůj?7416.11.20175840
Vlastní zelenina vs koupená - poměr cena: chuť6913.11.201719777
Co s jahodníkem ve skleníku přes zimu312.11.2017235
Plody cukiny 317.11.201710423
Zapuštění a položení sazenic paprik184.11.20173325
Rajčata 20175654.11.2017178356
Dýně 82.11.20171740
Paprika Rodrigo 4028.10.201710757
Prosím, kdo pozná, co je tohle za rostlinu? 1119.10.20171671
Obrovské rajče814.10.20171017
Cuketa nekvete511.10.2017982
Sklizeň 2017 11911.10.201725089
Melouny 2017 314.10.20175746
Je nat acokci vhodna k jidlu?34.10.2017377
Kdy přesazovat jahody172.10.20171680
Co je to za druh dýně? 222.9.2017379
Dyne nebo cuketa 421.9.2017553
Divná dýně 419.9.2017621
Ohlodané plody rajčat 718.9.20171266
Padlí na okurkách - má ještě smysl ošetřit chemií?618.9.2017752
Hořknutí okurek718.9.20177045
Pestovani topinambur4517.9.201712988
Topinambur hlíznatý - ze semen 312.9.2017386
Netradičná zelenina1212.9.20177969
Chilli papričky 312.9.2017781
Okusovač paprik 211.9.2017633
Rajče Černý baron 111.9.2017434
O jakou dýni se jedná? 610.9.20171166
Symbivit269.9.201723055
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Pomoc při začátcích chovu slepic8.12.2017
Pomoc při začátcích chovu slepic7.12.2017
Pomoc při začátcích chovu slepic7.12.2017
Chov divokého králíka4.12.2017
Pomoc při začátcích chovu slepic4.12.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů