Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory



Sita77 - (7) - 199.129 (?)
16.8.2018 10:08

To máte stále problém s tím vápníkem, jestli je to opět v kontejnerových rajčatech, doporučuju na příští sezonu schovávat skořápky a udělat z nich ve spodní třetině souvislou nadrcenou vrstvu v každé nádobě, hlavně pak pokud zaléváte deštovkou, nebo jinou měkkou vodou. Nahoru pak můžete dávat postupně pokud máte doma konzumenty banánů, banánové slupky, taky to pomůže, nebo slupky rozkvasit v zálivkové vodě. Mám všechna rajčata ve kbelících a skořápky sem tam přihodím i v průběhu sezony, ale letos žádný vápníkový deficit nemám, oproti stavu asi před 5 lety kdy jsem vyhodila snad půlku úrody.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 16.8.2018 16:17

Bohužel momentálně ne - nemám čím fotit. Ale brzo přijede synáček ajťák.

Nicméně docela věřím Vladimírovi, že je to suchá hniloba. To jediné dává smysl: ono se to nešíří, neodolné odrůdy tím vůbec netrpí a je docela myslitelné, že anglické odrůdy jsou citlivější na nedostatek vápníku. Na balkóně to vypadalo podobně a po přidání dusičnanu vápenitého se to téměř ztratilo. Jakákoliv choroba už by mi dávno zničila všechno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 23.8.2018 10:46

Tak konečně mám fotky. Kámoš byl včera pro rajčata, tak to vyfotil. Takhle to vypadá v 570 mnm.

Mountain Magic a Crimson Crush
Mountain Magic a Crimson Crush
Celkový pohled na chráněný záhon
Celkový pohled na chráněný záhon
Detail Startky
Detail Startky
Detail zdravých rostlin
Detail zdravých rostlin
Kordon MM a CC
Kordon MM a CC
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Sita77 - (7) - 199.129 (?), 16.8.2018 10:08

To máte stále problém s tím vápníkem, jestli je to opět v kontejnerových rajčatech, doporučuju na příští sezonu schovávat skořápky a udělat z nich ve spodní třetině souvislou nadrcenou vrstvu v každé nádobě, hlavně pak pokud zaléváte deštovkou, nebo jinou měkkou vodou. Nahoru pak můžete dávat postupně pokud máte doma konzumenty banánů, banánové slupky, taky to pomůže, nebo slupky rozkvasit v zálivkové vodě. Mám všechna rajčata ve kbelících a skořápky sem tam přihodím i v průběhu sezony, ale letos žádný vápníkový deficit nemám, oproti stavu asi před 5 lety kdy jsem vyhodila snad půlku úrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.133 (?), 17.8.2018 9:57

Sitta: Pokud pěstujete stejné odrůdy, ve stejných podmínkách, ve stejných nádobách, bez jakékoliv změny v okolí, možná by se dalo o tom mluvit. Ale pokud jste změnlla cokoliv jiného (krom těch skořápek) hledejte důvod v tom něčem jiném. Stačí světlejší nádoby, zlepšení odpařování vody dík drenážní vrstvě skořápek (= chladnější půda v nádobách), jiné odrůdy, zastínění výsadbových nádob, jejich umístění jinam... a pak se zdá, že vše vyřešily dešťovka, slupky z banánů a skořápky. On ten nedostatek je sice faktický, ale jen za určitých podmínek. Tehdy, kdy rostlina nedkáže dostat kořeny to potřebné množství do plodů. A to se u citlivých odrůd stává i na Pálavě. Ale můžete si myslet, že jste ten problém vyřešila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 17.8.2018 11:55

Díky moc. Jenže tenhle problém se mi objevil i na zahradě. Na balkóně už to považuju za normální, nasadil jsem dusičnan vápenatý do zálivky (2g/l) a problém téměř zmizel. Navíc se rostliny skoro na odpis docela pěkně zmátořily. Příští rok (tenhle je můj balkónově zkušební) využiju všech prostředků (včetně těch Vašich), abych jim zajistil dost vápníku. A nebudu hnojit hnojem s dusíkem v amoniakální podobě, protože jsem jim tím asi trochu zablokoval příjem vápníku.

Na zahradě na chalupě jsem ale nikdy nic podobného neměl, případně v tak ojedinělých případech, že si to nepamatuju. Je také možné, že jsem to považoval za plíseň, kterou jsem tam měl vždycky. A protože je tam částečně i navážka ze zdiva, vápníku tam bylo, tedy alespoň se mi zdálo, vždycky dost. Je zvláštní, že víc postižené jsou jen ty anglické, plísniodolné odrůdy. Start, Stupice a Money Maker jsou naprosto bez podobných příznaků. U Vitadoru a Bonsety jen ojedinělé případy. Ale i tak je úroda letos fantastickásmiley.

Je ale pravda, že se toho musím ještě hodně naučit.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 21.8.2018 22:09

21.8.18 Nebývale úrodná rajčatová sezóna je v plném proudu – stokilová hranice „úspěchu“ je už překonána, ale také nastává čas pro další plány. A tady vstupuju na hodně neznámé území: jak to zařídit, abych měl zralá rajčata v prosinci, lednu, únoru a březnu za podmínek, které mám. A také jak zachovat geneticky identickou generaci u Mountain Magic, které se ukázalo být tak chutné (o jeho plísniodolnosti jsem zatím nezískal ani gram informací). Crimson Crushe pak vypěstuju stejně jako letos v zimě: ze semínek v lednu mateře a pak řízky. Semen CC mám dostatek.
Nejtěžší ze všeho jsou časové kalkulace a vyladění volných prostor. Ještěže mám záznamy od začátku pokusu, můžu je použít pro hrubé odhady.
Takže, vy, kdo tohle čtete, upozorněte mne na blbosti a nerealistické předpoklady, prosím.
MM začnu řízkovat tak od poloviny září nejspíš do poloviny října, pochopitelně do květináčů. Podle počasí (musí být podstatně vlhčí než teď) a zdraví rostlin. Za určitých podmínek – světlo a teplo (zaručeno v balkonovníku, popřípadě doma) – by mohly v zimě dát rajčata a ještě posloužit jako mateře pro řízky na příští rok. Půdu jim poskytnu úplně novou. Semínka mám sice v rezervě, ale ta použiju v případě, že řízkování nevyjde.
Dál hodlám pěstovat Vilmy, ale ty nejspíš ze semínek, i když zkusím i několik řízků. Výsev tak kolem konce září. Na podzim budou ještě světelné podmínky dobré, tak snad porostou trochu rychleji než v zimě.
Sleeping Lady je taky v nominaci, protože je vzrůstově do 1m a je to chuťově dobré rajče s velkými plody. Její DTM je trochu delší, takže bude, tedy pokud vůbec, později. Spíš řízky, ale semínka také zkusím. Začátek září se mi zdá nejvhodnější doba jak pro výsev, tak pro řízkování (potřebuji postupnost).
Stupické také vyseju, ale později.
Klasické Kumato se opravdu ukázalo jako nejpozdnější odrůda, kterou mám – Wiki tvrdila, že má DTM 80, což můžu ze zkušenosti zhruba potvrdit. Takže nemá smysl ho zařadit do zimního pěstování. Uvažuju ale o Minikumatu. To jsem ještě nevyzkoušel, takže vůbec nevím, do čeho bych šel. Je to cherry, takže bude ranější než klasické Kumato. Ještě nevím, jak se rozhodnu, ale nejspíš to zkusím. Samozřejmě první výsev.

Mám ještě jeden, i na své poměry, trochu šílený plán: kořenové systémy stávajících Mountain Magic s částí stonku uložím před zimou do suchého písku a strčím je do sklepa, kde nemrzne. Respektive dvou sklepů na chalupě. Má to tu výhodu, že když to nevyjde, nic se neděje, je to prostě jen hokus-pokus. A když přežijou, na jaře je vysadím zase ven a uvidím, jak si povedou.

Tak co, myslíte, že si mám zavolat Chocholouška hned nebo spíš až potom?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 2.9.2018 7:46

2.9.18 Plísni příznivé počasí se nakonec dostavilo – vytrvalý déšť a relativně chladno (včera na chalupě 12°C přes den). Uvažoval jsem o natažení plachty, ale když jsem si představil tu práci v dešti, raději jsem od toho upustil. Místo toho jsem neodolná rajčata kromě kontrolní skupiny drasticky zbavil listů, aby mohla rychle schnout. Vítr je slušný. Koneckonců jsem už ze zahrady sklidil 135kg a spíž už je plná. Předpověď říká, že od zítřka tady zase bude sucho a slunečno. Tak se uvidí.
Trápí mne, i když to je asi příliš silné slovo, také jiný problém: rajčata houfně praskají. Praskají mi na balkóně, na zahradě u chalupy a všude dost ve velkém. Praskají už i nezralá, která ještě ani nezačala červenat. Praskají všechny odrůdy, i když některé podstatně víc - Start nejvíc, nejodolnější se mi jeví Mountain Magic a keříčkové šišaté cherry Maglia Rosa. Praskají malá (víc) i velká (trochu míň). Připouštím, že na balkóně je za teplého počasí zalévám dost vydatně a každý den, protože jinak jsou všechna "smutná", takže by se dalo mluvit o přelévání, ale na chalupě nám vyschl pramen, takže vodu vozím z jiného pramene, a tak už dlouho dostávají necelý litr na rostlinu jednou za dva dny a někdy i za tři. Říkám tomu "suchá dieta". Pršelo tu, pravda, ale opravdu minimálně. Od počátku srpna pouhých 19 mm = 19 litrů na metr čtvereční. Zanedbatelné. Z toho soudím, že voda nebude hlavní příčinou. A rosa není většinou ani poránu. Všiml jsem si také, že na začátku hlavní sezóny, tedy tak 3 týdny v červenci, nepraskala na zahradě skoro vůbec (ani při každodenní zálivce) a postupem času se počet prasklých neustále zvyšuje. Což by mohlo souviset s většími rozdíly teplot den/noc, ale také s postupným úbytkem živin v půdě, tedy s hnojením. V podezření je u mne vápník, protože se u mne také - na obou místech - projevuje suchá hniloba rajčat. Některé plody prasklinu zacelí beze škod, spíš bych řekl ty, které prasknou ještě před ukončením vývoje a plnou zralostí, některé, většinou ty již trochu přezrálé, začnou kolem praskliny měknout a některá i hnít či plesnivět. Ignoruji to, poškozenou část vyříznu a rajče sním. Ale pokud bych je pěstoval na prodej, byla by bezcenná. 27.8. jsem je na zahradě přihnojil v zálivce dusičnanem vápenatým v dávce 2 - 3g/litr. Zopakoval jsem to u některých po 3 dnech, ale teď do toho prší. No, uvidíme, jak se to projeví na praskání a suché hnilobě. Na balkóně suchá hniloba téměř zmizela, praskání se pouze o málo zmírnilo. Jiný nápad nemám. Snad ještě Sensi Cal, hnojivo a zároveň doplněk stopových prvků.
Dá se praskání předejít ještě nějak jinak? Tedy bez chemických postřiků?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 6.9.2018 22:17

6.9.18 Dusičnan vápenatý zafungoval. Tedy proti suché hnilobě, nezdá se, že proti praskání. Rajčata teď zrají znatelně pomaleji než v předchozích měsících, takže je sklízím ještě před plnou zralostí, aby tolik nepopraskala. Samozřejmě jsem je již ke konci srpna zaštípl, proti všem tradičním zásadám až za v průměru 8mým vijanem (některé mé rostliny na dva fazochy tedy mají i 16 vijanů). Doufám, že do půlky října jich ještě hodně dozraje na rostlinách, i když to samozřejmě bude záležet na počasí. Zbytek nezralých pak před prvním mrazem otrhám a nechám dozrát. Váhám, zda nezkusit vytrhnout celé rostliny a zavěsit je, ale to je velmi náročné na prostor a prostředí. Loni byly jen v krabicích uvnitř chalupy a ty zdravé uzrávaly až do prosince a byly docela chutné. Do krabic jsem nedával ani jablka ani banány, takže proces nebyl urychlen.
Včera a dnes jsem zasadil po 3 řízcích Mountain Magiku do květináčů 7,5l. 2 výhony vyrůstající z listu (přikládám foto pro důvěryhodnost), 1 vyrůstající z vijanu a 3 běžné zálistky – to pro porovnání. Dospěl jsem k závěru, že MM je geneticky modifikovaný, a to právě pro výhony rostoucí z listů. Na jaře jsem totiž zkusil nařízkovat listy jiných tradičnějších odrůd, chytily se skvěle, zakořenily, ale výhony nedokázaly vytvořit. Podobný jev jsem v menší míře také zaznamenal u Crimson Crushe, ale z toho řízky dělat nebudu, protože mám dostatek semínek. Později řízky přesunu do balkonovníku popřípadě domů. Plánuji postupně nadělat tak 20 rostlin a z nich další početnou generaci klonů. Slíbil jsem totiž sazenice MM pár svým lidem. Předpokládám, že by mi jedna generace mohla na překlenutí stačit: v zimě porostou i s přisvětlením daleko pomaleji. Pokud ne, budou překlenovací generace 2. Způsob zrání, tvrdost a slupka MM mi také dávají naději, že budou dlouho skladovatelné, tedy LSL (Long Shelf Life). No a pak bych mohl docílit toho, co je mým snem: mít svoje rajčata 12 měsíců v rocewink. Počítám s tím, že ta zimní nebudou tak dobrá, ale doufám, že polystyrén ze supermarketů hodně předčí.

Myslím, že ani není třeba říkat, že po plísni není ani památka a že kontrolní vzorek je stejně zdravý jako všechny ostatní rostliny na mé zahradě. To sucho není zas tak úplně špatná věc.smiley

Výhony rostoucí z listu
Výhony rostoucí z listu
Detail napojení výhonu na list
Detail napojení výhonu na list
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 184.133 (?), 7.9.2018 9:00

Proti praskání by pomohl nejspíše síran draselný, i když po tom období sucha bude problém spíše s tuhostí slupky už nepřirůstajícího plodu, než s hospodařením s vodou v plodech. Ale pro plody vyvíjející se je to přínos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 7.9.2018 9:50

Díky moc za radu. Ano, u těch už zralých to asi nepomůže - slupky jsou letos mimořádně silné a tvrdé, ale mám tam ještě spoustu těch, co se teprve vyvíjejí. Takže aplikuju ihned v zálivce. Zkusím koncentraci 2g/l. Myslíte, že to bude stačit? Podobně jsem dávkoval i dusičnan vápenatý a suchá hniloba zmizela z balkónu úplně a na chalupě téměř úplně (již postižené plody to nevyléčilo).

Draslík jsem jim dodal pouze v podobě dřevěného popelu a jen v malé dávce. Je otázkou, jak moc je vápník a draslík v popelu pro rajčata dosažitelný.

Mám ještě jinou otázku do fóra: má přidání rozemletých vaječných skořápek do půdy smysl? Tedy je ten vápník rajčatům alespoň trochu přístupný ke vstřebání? Google tvrdí, že ano.

Díky za odpovědi.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika