Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
24.6.2018 23:19

24.6.18 Plachta má zásadní nedostatek: hromadí se v ní voda. Je položená jen na lanku napjatém mezi sloupky po obvodu a křížem, takže se vytvářejí kapsy. Strávil jsem odpoledne vypouštěním té vody a napínáním, ale výsledkem si nejsem jist. Naštěstí celá konstrukce vydržela váhu těch nejmíň 30 l vody a rajčata zůstala suchá a nepoškozená, takže plíseň nadále zůstává jen hrozbou. Ovšem má to jednu nevýhodu: i při deštivém počasí musím zalévat do kelímků. Dávám si velikánský pozor, aby se ani kapka nedostala na rostliny. Nechci plísni nahrávat na smeč.
Dobrá zpráva je, že už začíná červenat jeden plod typicky koktailového Mountain Magiku. Na mateři. Brzo budu vědět, jak chutná. Asi není zas až tak pozdní. A začervenal se i Vitador na balkóně.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.2.2019 0:52

Musím Vás zklamat: nemám. Bohužel.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.30 (?), 1.2.2019 15:33

To není zklamání! To je příležitost těšit se na výsledky pokusu - vždyť to znáte. Kromě Minigoldu bych chtěl vyzkoušet také Aztek a Venus (Vilmu jsme už probrali).

Aztek (žluté plody) je podle fotky na sáčku se semeny převislý (skoro jako Tom Thumb). Venus je někde uprostřed mezi Aztekem a Vilmou (nejen oranžovou barvou plodu, ale i polopřevislým vzrůstem).

Již zmíněný Tom Thumb je prý docela chutný.

Jako vždy - díky za rychlou reakci!

Milan C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.6.2018 23:19

24.6.18 Plachta má zásadní nedostatek: hromadí se v ní voda. Je položená jen na lanku napjatém mezi sloupky po obvodu a křížem, takže se vytvářejí kapsy. Strávil jsem odpoledne vypouštěním té vody a napínáním, ale výsledkem si nejsem jist. Naštěstí celá konstrukce vydržela váhu těch nejmíň 30 l vody a rajčata zůstala suchá a nepoškozená, takže plíseň nadále zůstává jen hrozbou. Ovšem má to jednu nevýhodu: i při deštivém počasí musím zalévat do kelímků. Dávám si velikánský pozor, aby se ani kapka nedostala na rostliny. Nechci plísni nahrávat na smeč.
Dobrá zpráva je, že už začíná červenat jeden plod typicky koktailového Mountain Magiku. Na mateři. Brzo budu vědět, jak chutná. Asi není zas až tak pozdní. A začervenal se i Vitador na balkóně.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 30.6.2018 10:24

30.6.18 Dlouhodobá předpověď říká, že příští déšť v naší oblasti bude tak za 10 dní. Shrnul jsem tedy plachtu a dopřávám svým svěřencům sluníčko. Zalévám viz výše. Vedou si dobře, 12 rajčat je v různých stádiích zrání a i mnoho dalších už začíná měnit barvu. Po plísni zatím ani známka. Díky, MP.

 

Ochutnal jsem další dvě odrůdy: Vilmu a Vitadora. Vilma je výtečná, správně vyvážená v poměru cukr/kyselinky. Plody tak 10 – 12g téměř jednotné velikosti. Vitador praskl, takže jsem ho musel sníst. Na můj vkus je nedostatečně kyselý, ale zato dost sladký. Možná ještě nebyl v ideálním stádiu zralosti. Ten snědený měl 27g, ale na stejné rostlině jsou i daleko větší, rozhodně přes 50g. Je zajímavé, že všechna moje rajčata, dosud ochutnaná, mají značně tvrdé slupky. Může to být způsobem pěstování?

 

Objevil se ale docela velký problém: na západním balkóně má několik (zatím cca 10) rajčat zespodu plodu mírně propadlou hnědou hnilobnou skvrnu o průměru až 3 cm. A to i dvě zralá. Po jejím odříznutí – je kompaktní – zbylé rajče chutnalo naprosto normálně. Zda bylo jedovaté, neřeším. Moje neodborná diagnóza zní Alternaria solani, ale můžu se zatraceně mýlit. Všechna postižená rajčata byla vystavena tomu málu deště, který tu spadl. Východní krytý balkón zůstal nedotčen. Vzhledem k tomu, že zbytek většiny postižených rostlin vypadá zdravě, musely se spóry dostat už do květů. Dvě odrůdy jsou na to obzvlášť náchylné: Bonset a Vitador. Na Startkách a Stupických jsem toto poškození zatím nenašel, stejně tak jako na keříčkových Vilmách a Balkonovém. Chemii nechci použít, takže to nechávám na Matce Přírodě. Ztráty zatím nejsou dramatické.

 

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 30.6.2018 13:30

To bude asi suchá hniloba květního konce rajčete. Není to choroba, ale neschopnost rostliny dodat do zrajících rajčat dostatek vápníku.

           Vladimí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 30.6.2018 23:58

Díky, Vladimíre. Mám pocit, že se s tím vápníkem potýkám od samého začátku. Teď jsem ale zjistil, že si to ty rostliny dokázaly zapouzdřit, takže je to suché - přesně jak říkáš - a nikam se to nerozebíhá. A není na tom ani ten černý povlak spór jako na Alternarii. Na chalupě je v půdě vápníku habaděj a i dost světla na jeho vstřebání, takže žádný takový problém se neobjevuje. Ale proč byl východ ušetřen, a to úplně? Tam je ještě míň světla. Ale možná jsem tam víc aplikoval Sensi Cal (sensational/sensitive calcium?). Tak já to na západě ještě zopakuju, třeba to zmizí.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 61.105 (?), 30.6.2018 16:00

Z toho důvodu již nepěstuji rajčata v nádobách, protože se z nich vápník snadno vyplaví zaléváním nebo deštěm. Dostupnost vápníku také zhoršují hnojiva s obsahem dusíku. Asi by byl vhodný postřik vápníkem na listy např. chlorid vápenatý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 30.6.2018 17:15

Já letos preventivně stříkám zhruba každých deset dní Wuxalem. Zatím to vypadá dobře.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.7.2018 0:10

Přesně: hnojil jsem granulovaným hnojem do zásoby při přesazení a možná trochu přepísk. A teď pravidelně-nepravidelně dodávám na střídačku Kristalon růst (Ca/N říká návod) a plod (ostatní prvky). Ale v tom případě Kristalon růst je nesmyslná kombinace, ne?

A teď mi došlo, že východňári mají podtácky, kdežto postižení zápaďáci ne - s podtáckem se nic nevyplaví, cokoliv je přebytečného, vcucne se zpátky, pokud rozpuštěno. Kdežto bez podtácků (jsou dražší než ty květináče!) to odteče. Ha, objev! Pouhých 526 let po Kolumbovi.

Díky.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 8.7.2018 7:27

8.7.18 Ukázalo se, že to, co jsem považoval za nákazu na balkóně, je vlastně suchá hniloba rajčat. Způsobuje ji nedostatek vápníku, takže přihnojuji Sensi Calem. Tímto děkuji všem, kteří mi stanovili diagnózu. Rozhodně se to nešíří, ale moc zlepšení jsem zatím nedosáhl. Pochopil jsem, že to je chronický neduh pěstování v nádobách: živiny se vyplavují s deštěm i se za(pře)léváním. Neměl jsem pod květináči (10 a 12l) ani „podšálky“, takže všechno odtékalo pryč. Poučení pro příští rok.

Na zahradě u chalupy je stále všechno při starém: po plísni ani vidu ani čuchu, i když je plachta stále stažená. No, při tomhle počasí se není čemu divit. Rajčata postupně dozrávají, ale hlavní nápor ještě nenastal. Dosud jsem sklidil tak okolo 2kg. Ochutnal jsem Crimson Crush i Mountain Magic, možná trochu nedočkavě, takže nebyla ještě v plném stupni zralosti. CC je chudší na kyseliny, moučnaté, velikosti tak 100 – 150g. Ideální na lečo či kečup. U MM se zdržím hodnocení až do doby, kdy budu mít úplně vyzrálý vzorek. Papriky si také vedou dobře, takže jsme už udělali první domácí lečo systém záhon – hrnec (s koňským salámem). Nikdy v životě jsem nejedl lepší.
Včera mne navštívil kámoš, takže připojuji fotky svého monstra a příslušných rajčat. Naštěstí mám přísun vody na zalévání z pramene od sousedů. Sice stále slabší, ale stále ještě teče.

Milan HP

Zrající Stupice, Start a Crimson Crush
Zrající Stupice, Start a Crimson Crush
Celkový pohled na
Celkový pohled na "přístřešek"
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika