Rajčata venku do Vánoc?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?)
13.11.2018 18:21

Před několika dny jsem otrhal všechna rajčata ze srpnové výsadby a papriky. Jsou převážně zelené. Ale vydržely dost dlouho. Podle zpráv o počasí mi včera asi všechno nesklizené zmrzlo, zatím paradoxně jen na nejteplejší zahradě. Samozřejmě se to netýká mrazuvzdorných plodin (salát, kedlubny, topinambury), které budou jedlé nejméně do Vánoc. Snad ty mrazíky přinesou i nějakou vláhu.

Chilli papričky - poslední venkovní sklizeň 2018
Chilli papričky - poslední venkovní sklizeň 2018
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 11.10.2018 8:51

Právě se o něco podobného pokouším. O víkendu jsem vysel semínka (viz vlákno RHP - plísni navzdory), ale na "vnitřní chov". A rostliny, které mám venku tam zůstanou tak dlouho, jak vydrží. Může být, že tam vydrží do prosince. To je všechno na Matce Přírodě.

Co se druhé "náhradní" výsadby týká, myslím, že pro smysluplnou úrodu je nejzazší termín začátek srpna - tedy u mne ve výšce 570 mnm. A i to za předpokladu, že počasí bude podobné letošnímu. Soudím tak podle řízků, které během léta ještě vysazuji - ty výhony, které je mi líto vyhodit. V tom případě bych doporučoval vysazovat už hodně vyspělé náhradní sazenice, řekněme květnový domácí či skleníkový výsev. Spóry plísně sice ve vzduchu a půdě zůstanou (pokud dokonale zlikvidujete ty napadené, tak v nepatrném množství), ale za sucha se nejspíš neuchytí. Ale je to jen teoretická úvaha. Možná by bylo jednodušší postavit nad rajčatovým záhonem zatahovací stříšku, třeba z průsvitné krycí plachty, a tak udržet suché rostliny.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 11.10.2018 9:00

Globální oteplení je i u nás na Ústecku (nad Labem) v plném proudu. A to i nahoře na chalupě. Všechno stále ještě žije a roste. Vodu dodávám, ale žádná závratná množství. Nevšiml jsem si, že by něco kromě mých rajčat a paprik kvetlo, ale to může být tím, že mám oči jen pro ně.laugh

Uvidíme, jak dlouho to ještě vydrží.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.2 (?), 12.10.2018 12:30

U nás, sever Prahy, stále jedou rajčata, ale přidaly se japonské azalky a jabloně.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 12.10.2018 18:19

Moje rajčata také hodně plodí. Bohužel je musím trhat za zelena a nechat dozrát v interiéru. Ne, nebojím se zatím mrazu, ale saví škůdci upřednostňují červená nebo aspoň načervenalá rajčata a papriky. Snad s vyjímkou feferonek. Ty ochutnávají opatrně. Zelený salát jim taky nejede. Už se těším až zmrznou. Ti škůdci.

Zelená rajčata 11.10.2018
Zelená rajčata 11.10.2018
Poslední salát
Poslední salát
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 20.10.2018 20:44

Tak se mi zdá, že ty Vánoce to nejspíš nebudou. Mrazy mají podle předpovědi tady v kopcích (570 mnm) přijít příští víkend. A v úterý ráno jen plus jeden, což se může snadno zvrtnout. Tak jsem pro jistotu otrhal dalších cca 6 kilo zelených a dal je do krabic v chalupě. Tam probíhá zrání tak s 20 - 25% ztrát, nejlíp si vedou rajčata na vijanech, pak v krabicích a nejhůř celé rostliny. To ale může být tím, že jsou v jiné, sušší, místnosti. Ale u Mountain Magiků jsou ztráty mnohem menší, odhadem kolem 3 - 5%.

Na rostlinách jsem ponechal jen kolem 3 - 5 kilo těch ještě nevyvinutých jen tak pro případ, že se Němci v předpovědi seknou nebo že to některá přežijí a pak přijde teplejší počasí. Určitě nebudu brečet, když to málo zmrzne.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 26.10.2018 8:17

Je skvělé mít tu možnost sklízet v době, kdy už stromům žloutne listí, krásná a slušně chutnající srdce.

Poklad Inků
Poklad Inků
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 26.10.2018 12:03

Jj, zatím stále dobrý, jak říkal v 15. patře ten, co spadl ze 30. Němci předpověď změnili, ale furt je to na hraně. Takže se modlím k Matce Přírodě a čekám, jak motlitby zaberou. Balkóny ale nejpíš přežijí dalších 14 dní. Z těch sklízím téměř denně tak hrst. 

Ty Poklady Inků na obrázku nejsou úplně dozrálé nebo jo?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 13.11.2018 18:21

Před několika dny jsem otrhal všechna rajčata ze srpnové výsadby a papriky. Jsou převážně zelené. Ale vydržely dost dlouho. Podle zpráv o počasí mi včera asi všechno nesklizené zmrzlo, zatím paradoxně jen na nejteplejší zahradě. Samozřejmě se to netýká mrazuvzdorných plodin (salát, kedlubny, topinambury), které budou jedlé nejméně do Vánoc. Snad ty mrazíky přinesou i nějakou vláhu.

Chilli papričky - poslední venkovní sklizeň 2018
Chilli papričky - poslední venkovní sklizeň 2018
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 13.11.2018 19:40

Mimmo, u Vás někdy nevím, zda mluvíte o Čechách nebo Bulharsku. Sice si tak nějak odvodím, že mrznutí je o nás, ale jistotu nemám. Některé Vaše předjarní snímky z B. vypadaly tak trochu jako ze Sibiře. A i mi to zní, jako že nevíte přesně, co se na zahradě děje. Jste v B.?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 13.11.2018 20:28

Vůbec nerozumím tomuto celému vláknu. Proč nechávat rajčata viset na neprosperujících rostlinách, když jim je určitě lépe utrženým někde v relativně teplejším prostředí.

Pokud to má být pokus, tak jen potvrdí, že pokud nebude pršet tak nezmoknem a pokud nebude mrznout tak rajčata nezmrznou.smileysmiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika