Rajčata ve stavebních vědrech



host - 232.120 (?)
10.2.2017 6:14

Zřejmě to nebude blábol a o to víc je to štrašnýýý J.PS,:Já tedy pěstuji sazenice taky v substrátu, ale jelikož mám léty odskoušeno, že samotný kupovaný je příliž lehký, míchám ho ještě s vlastní přesátou pěknou zeminou a přimíchávám písek, popel i kompost(letos jsem zaspal kompost si nabrat včas a sbíječku z práce se mi na to půjčovat nechtělo)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 153.24 (?), 9.2.2017 18:57

To je nejlepší příspěvek z celé diskuze!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.120 (?), 10.2.2017 6:14

Zřejmě to nebude blábol a o to víc je to štrašnýýý J.PS,:Já tedy pěstuji sazenice taky v substrátu, ale jelikož mám léty odskoušeno, že samotný kupovaný je příliž lehký, míchám ho ještě s vlastní přesátou pěknou zeminou a přimíchávám písek, popel i kompost(letos jsem zaspal kompost si nabrat včas a sbíječku z práce se mi na to půjčovat nechtělo)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.94 (?), 16.2.2017 4:24
A čo hovoríte na bandasku/ kanister... Odrežem vrch a zqsadim papriku a dám na balkón to by šlo tiež? Asi je jedno či stavebné vedro alebo bandaska však? Dik za odpoveď
Bandaska
Bandaska
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.89 (?), 28.2.2017 12:48

Jeste ke stavebnim vedrum.

Tak jsem ucinila dotaz na tri prodejce veder, zda by mi mohli konkretne napsat, z jakeho duvodu vedra nejsou vhodna pro potravinarske ucely ci proc nesplnuji pozadavky na vyzivu zvirat. Odpovedeli vsichni a odpovedi byly zajimave. Jeden napsal, ze duvody nezna, ze jim je vyrobce neuvadi, druhy, ze spousta lidí vedra na pestovani pouziva, i kdyz nemaji atest pro tyto ucely, takze duvody take neznal. Tretiho prodejce budu citovat.

Dobry den je to proto, ze se ty vedra veskera vyrabeji z recyklovane hmoty konkretne HDPE
tu hloupou hlasku jsme prevzali nevedomky, mohla by tam byt poznamka ze neni urceno pro styk s potravinami
je to zpusobeno jen spatnym prekladem, bohuzel jiz pracujeme na odstraneni a upresneni, samozrejme ze pestovani zeleniny je zcela bez problemu,
Predpokladam, ze nikoho nenapadne v tom vědru převažet třebas polévku kde bychom se dostali do problemu s legislativni upravou ktera
vychází z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 ve znění následujících předpisů, ze zákon ač. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění následujících předpisů a z dikce vyhlášky MZ ČR č. 38/2001 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky, určené pro styk s potravinami a pokrmy, ve znění následujících předpisů.

Zjednodušeně tam přichází v ůvahu přítomnost Nonyphenolu, který umí migrovat do potravin,
Tak to je asi vše k této problematice, která se ale netýka předmětu užití o kterém píšete.

Tohoto pana nechapu, cituje legislativu, zminuje i konkretni skodlivou latku a pak vklada svou domenku, ze pro pestovani je vse zcela OK.

No asi si nepripousti, ze rostliny dovedou prijimat latky a ty v nich potom take samozrejme migruji.

A co tato latka, vyse uvedena, zpusobuje? To si muze kazdy uz zjistit sam, ale je toho dost. Me v hlave utkvelo, ze krom jineho i rakovinu prsu.

No, „pruzkum“ jsem delala uz zacatkem mesice a pisu az ted, nejak nebyl cas, ale me utvrdil v tom, ze tato vedra skutecne k pestovani pouzivat nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 28.2.2017 14:07

Hmm, ale domněnku tu prezentujete právě vy. wink A to tu, že nějaká látka migruje skrz hlínu a rostlinu do plodů, a to v takovém množství, aby to bylo zdraví škodlivé. Právě vaši domněnku pokládám za totální nesmysl, vyjádření prodejců je naopak OK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 28.2.2017 16:40
Nonylfenol vzniká hlavně rozkladem jiných látek, které jsou běžně součástí pracích prostředků a jiných detergentů, agrochemikálií apod. Může být téměř všude. Škodí hlavně vodním organizmům (hormonální disruptor - změna pohlaví u ryb). Na člověka také zřejmě působí podobně jako estrogen. Není rozpustný ve vodě, nachází se především v sedimentech. Že by se tedy nějak vyluhoval z vědra není moc pravděpodobné. A jelikož není rozpustný ve vodě, jakým mechanismem by se dostal do plodů, například do rajčat? Kromě toho se, pokud vím, nepoužívá jako stabilizátor polyethylenu nebo polypropylenu (třeba u PVC ale ano). Pro člověka bude asi nejvyšší expozici představovat konzumace tučných ryb. Fakt je, že vědra smrdí (nesmrdí z nich plast, ale zřejmě gumárenské saze, které se používají jako stabilizátor). Řešením je, nechat je nějakou dobu stát a odvětrat. Já jsem si uložila nové stavební necky na podzim do stodoly, a teď už jsou k nakousnutí. Zuzana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.214 (?), 28.2.2017 16:43

Už bylo skoro všechno řečeno, tak já jenom OT.Rajčata pěstuji 5 let v plastových květináčích(kontejnerech),stavební kbelíky nepoužívám.Pěstuji je tak proto, že je mohu mít pod stříškou kůlny na její jižní straně.Jenom jednou se mi stalo, že dobře neprosperovaly, a to v loňském roce, kdy jsem použil nějaký kupovaný substrát.Nové výhony byly jakoby zkroucené a pokrčené.Pokud se týká přestupu nějakých látek z plastu do půdy, myslím,že je to možné jen za vysokých teplot nebo za přítomnosti agresivních činidel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.201 (?), 28.2.2017 20:45

"Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde".

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Honza z Polabí - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.137 (?), 1.3.2017 7:39

Přesně jak píše Petr z H. Používání pro potravinářské účely přece není to, že v tom budu pěstovat rajčata. To je podle mne ta polévka v tom vědru. A o tom ten prodejce psal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.21 (?), 1.3.2017 8:15

A květináče atest mají??? a co různé fólie a tkaniny? PE tkaniny se vyrábí ze stejné suroviny.

Jak rostliny chráníte před deštěm? v jaké zemi pěstujete? Co hadice (ty jsou dokonce z PVC)..

Bohužel kontaminace je tolik. Před několika lety mi na chatě zamrzla voda, v noci napado přes půl netru sněhu (kalamita) a tak jsem si nabrala sníh na vodu na mytí - hrnec a kbelík se podařilo umýt až koncentovanou sodou, jar byl na černou mastnou vrstvu bez efektu. Chata je za vesnicí a obyvatelé topí dřevem.

O substrátech se ani nevyjadřuji...

EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika