Rajčata ve stavebních vědrech



Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?)
6.2.2017 9:33

Pro 168.89: Paní Zdeňka tu napsala dotaz, zda bychom jí neporadili a už dávno se rozhodla, že vědra použije.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 6.2.2017 9:33

Pro 168.89: Paní Zdeňka tu napsala dotaz, zda bychom jí neporadili a už dávno se rozhodla, že vědra použije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 6.2.2017 22:06

Paní Zdeńka už se možná rozhodla, ale toto vlákno žije svým životem dál. Je docela běžné, že k této problematice se možná někdo ještě vyjádří za několik let. V diskuzi pokračovali i jiní (má pocit, že i Vy), nejen 168.89, možná Vám jen vadí, že jeho názor se neshoduje s Vaším.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 6.2.2017 10:53

Tak mi je např. u zádele, jestli si lidi, se kterými nepřijdu do užšího kontaktu nečistí zuby. Já ano. Taky jsem příznivcem předběžné opatrnosti-takže hlasuju proti pěstování v něčem, co se mi už dopředu protiví! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 6.2.2017 14:00

mne sa protivi mastalny hnoj, ale hlasujem ZA pestovanie s pouzitim mastalneho hnoja.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 6.2.2017 14:05

No baže! V tom hnoji je to samý sajrajt, kterého se zvířecí tělo potřebuje zbavit. A my to budem ještě sami dobrovolně sbírat, strkat pod rajčata a živit se tím! To je nechutný... cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.237 (?), 7.2.2017 13:00

Na dně černých stavebních věder najdete označení materiálu PE (polyetylen). Někdy s předponou/příponou HD/LD. Ta značí způsob výroby polymeru vysokotlaký/nízkotlaký a tím následnou strukturu krystalický/amorfní. Polyetylen je inertní materiál složený z řetězců uhlík-vodík. Jeho stárnutím nevznikají jedovaté produkty.

Vědra jsou černá, protože jako levné a účinné plnivo stabilizující PE před rozkladem UV zářením se používají saze (= inertní uhlík).

Materiály určené pro výrobu stavebních věder pravděpodobně nebudou v potravinářské kvalitě/čistotě.

Problematická aditiva, případně nestabilní polymer uvolňující jedovaté monomery je na místě řešit u PVC, PS (kelímky od jogurtu) a dalších.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.207 (?), 8.2.2017 12:15

V sazích by mohly být stopy popela.

Pan Vladimír doporučuje dát do kbelíku fólii, ale na zahradě mulčuje geotextilií. Ta má stejné složení a navíc by mohla být i něčím impregnovaná. Pochybuji, že má potravinářský atest.

V kbelících rajčata mám. Před sázením je možné do nich napustit roztok octa na nechat den odmočit a následně roztok louhu nebo sody. Tím se odstaní rozpusné látky.

EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 8.2.2017 12:54

..by som nechal tak 20-30 rokov odstat. Potom by uz boli dobre...yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.237 (?), 8.2.2017 13:17

Průmyslové saze nevznikají hořením dřeva, ale spalováním uhlovodíků. Anorganika (popel) není v reakci přítomná.

Bránit se PE folií kontaktu s PE vědrem je zajímavé řešení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 8.2.2017 15:41

Není pravda, že na zahradě něco mulčuji nějakou geotextilií. Používám tkanou textilii určenou propěstování jahod a předpokládám, že výrobce má materiál, ze kterého je tkána schválen pro toto použití. Pokud vím, tak materiál na předmětné kbelíky je asi schválen jen na maltu, jiné použití výrobce neuvádí. Sice na kbelíku je uvedeno, že je z PE, ale jak zde někdo uvedl, ne čistého, ale pro jeho výrobu je užíván i sběrný odpad, ve kterém je řada i jiných plastů, které nejsou  vždy až tak nezávadné. To je také odpověď na to proč do kbelíku PE folii, která je přímo z výroby a žádné nezdravé látky neuvolňuje a ne půda přímo na stěny kbelíku o kterých tady nikdo neví nic přesného. To je ta předběžná opatrnost.
Chci zde uvést ještě,  že i kdybych si v těch kbelících nosil vodu na pití a na vaření, tak bych nikdy nikomu nedoporučil něco co by mu případně mohlo ublížit (i když je to jen takové nezávazné kecání na internetu). Jinak si také nemyslím, že paní Zdeňka zrovna kvůli použití těchto kbelíků nějak onemocní nebo, že jí upadne ruka. Jsem z generace, která si sypala na brambory ten jed zvaný DDT a jsem zatím tady, ale vlastně nevím jak to na mé zdraví zapůsobilo.wink

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika