Rajčata pro sezónu 2015



Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?)
14.3.2015 13:54
Já dávám 3 rostliny do 100cm samozavlažovacího truhlíku a je to tak akorát.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 199.189 (?), 13.3.2015 12:43

Paní Lucie, již několik let pěstuji rajčata původem z marketu. Mají švestičkový tvar a jsou sladká. Vnoučata si na nich pochutnávají a rychle v nich mizí. Pěstuji ze semínek mnou pěstovaných rajčat. Rozhodující pro jejich pěstování u mě je chuť, odolnost proti chorobám, výdrž po utržení. Budu pěstovat Orfeu, Beefmaster, výše zmíněné snad Pollicino a nově zkouším Zlatavu a černé z marketu,. Pěstuji asi 30 rostlinek venku na políčku v lokalitě Brandýs n/L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
eicul - (22) - 129.189 (?), 13.3.2015 19:18

To jsme na tom stejně. Mám stejná kriteria (hlavně aby chutnala dceři a manželovi a aby byla odolná) a také za záhonku asi 30 rajčat. Mívala jsem pod převisem střechy na jižní straně domu. To byla rajčata přes dva metry. Úroda obrovská. Měla jsem je ve velikých kvetináčích s kapénkovou závlahou... Jenže jsem postřiky udělala fleky na fasádě a manžel vyslovil jednoznačný nesouhlas:-) Tak od té doby mám rajčata na záhonku a vloni jsem si udělala vyvýšený záhon na keříčkové odrůdy. S tím jsem moc spokojená. 

Ještě pěstuji sazeničky pro kamarádku která má obrovskou zahradu u Písku. Vloni měla úžasnou úrodu a vejdou se jí tam všechny mé druhy v několika exemplářích. Co přežije u ní na záhonku na zahradě nad řekou, považuji za velmi otužilé. Lucie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 13.3.2015 13:40

Pochopitelně počítáme s tím, že na této burze budou nabízena různá semena z různých zdrojů. Jen při nabídce je potřeba napsat chrakteristiku nabízených semen asi v těchto kategoriích:
- zbylá nehybridní semena z obchodního balení (např.Tomatofest, atd.)
- zbylá hybridní semena z obchodního balení (SEMO, atd.)
- vlastní semena z plodů jejichž květy byly chráněny proti opylenéí cizím pylem (např. čmeláky)
- vlastní semena z plodů nechráněných proti křížení (statisticky asi 20% z nich budou hybridy)
- přesev z rajčat F1 (F2 event. F3,…)
Pochopitelně hodnota takto nabízených semen je různá a je hlavně odvislá od jejich čistoty.
Já provádím ochranu proti nežádoucímu opylení tak, že na vijan květů natáhnu před jejich rozvitím sáček ušitý ze staré záclonoviny. Jakmile se vyvinou první dva tři zárodky plodů tak sáček sdělám a poznačím si kolik plodů bude jednoznačně původní odrůda.
Letos mám v plánu takto pošetřit semena cca sto odrůd, pokud se mně to povede, tak taková bude asi má podzimní nabídka.
Kumato ze semen z hybridních rostlin (semena jsem dostal od přítele z Mallorcy) jsem také loni pěstoval a u některých členů rodiny bylo hodnoceno jako nejchutnější rajče. Semínka si šetřete, protože semena další generace (která byste měla například z plodů, které jste loni pěstovala) většinou ztráci své vlastnosti (chuť, barv, apod.). Ve světě existují někteří pěstitelé, kteří se už snaží dehybridizovat Kumato, ale zatím bezúspěšně. Pro nás amatéry nepřipadá takový pokus v úvahu. Pokud byste se o něco takového pokusila, tak musíte počítat s tím, že je nutno vyset minimálně 124 semen, z těchto 124 vybrat rostlinu, jejíž rajčata se nejvíc podobají původním u hybridu, odebrat semena a příští rok pěstovat z těchto semen více jak sto rostlin. Toto vše opakovat 8 let a když budete mít štěstí, tak se Vám podaří vypěstovat rajče podobné tomu původnímu, ale nemusí mít vlastnosti, které nejste vůbec schopna posoudit (např. odolnost různým chorobám apod.)
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
eicul - (22) - 129.189 (?), 13.3.2015 19:02

Děkuji za radu. Zkusím záclonové pytlíčky. jediný problém bude uchránit pak ty nehybridní plody před rodinou:-)

Pokud by byla preference některé z odrůd, dejte vědět. Zkusím se na ní zaměřit.

Na burzu se budu těšit.

Lucie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 13.3.2015 19:35

Tak já už letos definitivně ukončila vysévání...

Letos to tedy budou-Taiko, Black Cherry, Bibi,Krošečka Havrošečka, Goldkrone,Black Cherry, Start,Zlatava, Corsaro,Pražské dlouhé žluté, Paprikové,Black Ethiopian, Negro Almeria, Gigante Castilla, Zamorano,Costoluto Genovese, Tiger Tom, Tumbling Tom Yellow, RAF,KBX, Cherokee Purple, Latah,Batjanja, Kapija Rozovaja, Rudomasé z Hané, Skvrnitý říman, Dvoubarevné,Cuor di Bue, Srdce/ bezejmenné od kamarádky/...

no snad je to vše, možná sem i na něco zapomněla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 146.249 (?), 14.3.2015 11:58

Ráda bych se zeptala, do jakých nádob sázíte "truhlíkové" odrůdy? Mám Vilma, Venus, Azték. Nemůžu se rozhodnout. :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.2 (?), 14.3.2015 13:22

pokud myslíte pikýrování, tak je dávám do kvetniku 9x9x10cm, tedy zadny rozdil.., mozna by sly i do mene hlubokych...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 146.249 (?), 14.3.2015 13:32

Ne e, myslím pak ven. Jestli truhlík (nemá málo hlíny? Kolik rostlin na jeden, zavlažovací, obyč, terakotové nádoby...)   Nebo co.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.32 (?), 14.3.2015 13:54
Já dávám 3 rostliny do 100cm samozavlažovacího truhlíku a je to tak akorát.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.35 (?), 14.3.2015 17:06

Jestli se můžu zeptat. Mini Roma je keříčkové, Mini San Marzano a Angello jsou tyčková rajčata?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika