Rajčata 2019



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?)
16.2.2019 19:42

V průběhu přípravy sezóny 2019 jsem některým z vás poslal semena velkých biftekových rajčat (a také velkých ve tvaru srdce). Jejich pěstování se trochu liší než pěstování malých rajčat a tak bych chtěl upozornit na některé zásady, které pomohou (dle mých zkušeností) k tomu aby toto pěstování bylo pokud možno úspěšné.

1.Pochopitelně tento typ rajčat je daleko více náchylný na suchou hnilobu květního konce způsobenou relativním nedostatkem vápníku než běžná rajčata. Žádný návod jak se tomuto stoprocentně vyhnout neexistuje, jen je třeba, aby výživa byla vyrovnaná, ne moc dusíku, dostatek vápníku v půdě a hlavně dostatečná zálivka. Někdy se doporučuje postřik na list buď Wuxalem nebo ledkem vápenatým. Že by to stoprocentně fungovalo, není ověřeno, já jsem loni stříkal a nějakou tu hnilobu jsem stejně měl (asi teplé a suché počasí a nedostatečná zálivka). Dost často se doporučuje jen otrhat ty napadené plody (nic z nich stejně nebude), rostlina zesílí a další plody často už touto chorobou netrpí. Proto je třeba nasazené plody sledovat, a jakmile se na vrcholku plodu objeví černá skvrna tak tento plod bez milosti odstranit. Lze to pozorovat už na plodech velikosti třešně.  Zespodu moc není vidět, tak by to chtělo nějaké zrcátko.

2. S výsadbou těchto rajčat moc nespěchat (jistě ne před 15. květnem), protože když jsou při kvetení několik dní nízké teploty, tak se na rajčatech tvoří tzv. Catface (kočičí tvář) a rajčata jsou více či méně zdeformovaná, nehezká a jejich část je na vyhození. Přitom rajčata nemusí být ještě vysazená přímo na záhon, stačí necitlivé otužování.

3. Je třeba sledovat kvetení, zejména první květenství, kde se může vyskytnout tzv. megabloom, to je nezvykle velký květ, který má dva, tři nebo i více slepených pestíků. Tyto megabloomy je třeba vyštípnout, protože by z nich vznikla velká nehezká rajčata (z těchto megabloomů jsou ty rekordně velká rajčata), velká jejich část by byla nepoživatelná ale hlavně veškerá energie rostliny by šla do tohoto rajčete a žádná jiná rajčata by se už do konce sezóny nemusela sklidit.

4. Tato rajčata mají často v prvním květenství nesazeno pět a více květů. Když je všechny necháte, tak se na prvním vijanu vyvine více jak 1- 1,5  kg rajčat, ale současně se zbrzdí další růst rostliny a tato rajčata mohou také být poslední, které sklidíte. U velkých rajčat (velikost okolo 400 g doporučuji ponechat maximálně tři opylené květy, ostatní vyštípnout. Realizovat při velikost plodu jako v bodě 1) a dávat pozor, abychom nevyštípli zdravé plody a nenechali na rostlině plody se známkami suché hniloby květního konce.

5. Na vývoji plodů a jejich zrání se nejvíc podílejí listy pod květenstvím. Proto poslední zálistek pod květenstvím nevyštipuji celý, ale ponechám dva listy a zálistek za druhým listem zaštípnu. Tím se docílí, že na vývoji květenství se podílí místo třech pět listů. Je pravdou, že v průběhu sezóny se za každým z těchto dvou listů mohou objevit druhotné zálistky, které je nutno vylomit. Je třeba to trochu sledovat.

To je vše co jsem chtěl napsat. Přeji vám úspěšnou sezónu s těmito krásnými rajčaty.

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 16.2.2019 0:02

Evi, nedá se nic dělat než přiznat, že máš "zelený palec", jak říkají v angličtině velmi úspěšným zahrádkářům. Klobouk dolu. Gardenberry je tyčkové rajče, že? U mne je to taky tak: rajčátek mám tak kolem 30, ale všechny na tyčkových odrůdách: nejvíc pak na Mountain Magicích, které ani nejsou cherry. Jde to trochu proti zaběhlému myšlení, že keříčková cherry jsou dřívější. Jak si vede Tvoje Maglia Rosa? Ta moje má sice už v pořadí sedmý vijan, ale plody nula. Něco jí chybí, ale já nedokážu přijít na to, co to je. Vytrvale přidávám Kristalon na plod, ale bez účinku. Ach jo. Mini Kumato jí daleko předběhlo. Ale přiznám se, že jsem příliš líný je otužovat (v oficiálním jazyce se tomu říká "nemít čas"wink). Naštěstí se i tady udělalo hezky, takže půjdou do balkonovníku hned jak přestane v noci mrznout.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 129.206 (?), 18.2.2019 8:58

Milane, plodíky má už aj Maglia Rosa, dokonca aj Štartky, foto dám neskôr. Ťažko povedať, prečo ti zhadzuje kvety zrejme to bude slabšími svetelnými podmienkami, ja ju mám spolu s ostatnými kvitnúcimi na najlepšie osvetlenej časti okna a cez obed vynášam teraz keď je slniečko von. V sklenníku zatiaľ nemám nič, dezinfikuje sa dusíkatým vápnom pod fóliou aspoň do 5. marca, ešte musím vyčistiť okná a poličku- následne vydezinfikovať hypermangánom a vysíriť. Okná mi už začínajú praskať vo švíkoch a to ešte budem vysievať 8. marca väčšinu biftekov a srdcí. Konečný počet druhov nemám ešte upresnený.

       Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
union - (1) - 53.140 (?), 13.2.2019 10:25

Neměl byste někdo seminka piennolo??? pls

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 16.2.2019 19:42

V průběhu přípravy sezóny 2019 jsem některým z vás poslal semena velkých biftekových rajčat (a také velkých ve tvaru srdce). Jejich pěstování se trochu liší než pěstování malých rajčat a tak bych chtěl upozornit na některé zásady, které pomohou (dle mých zkušeností) k tomu aby toto pěstování bylo pokud možno úspěšné.

1.Pochopitelně tento typ rajčat je daleko více náchylný na suchou hnilobu květního konce způsobenou relativním nedostatkem vápníku než běžná rajčata. Žádný návod jak se tomuto stoprocentně vyhnout neexistuje, jen je třeba, aby výživa byla vyrovnaná, ne moc dusíku, dostatek vápníku v půdě a hlavně dostatečná zálivka. Někdy se doporučuje postřik na list buď Wuxalem nebo ledkem vápenatým. Že by to stoprocentně fungovalo, není ověřeno, já jsem loni stříkal a nějakou tu hnilobu jsem stejně měl (asi teplé a suché počasí a nedostatečná zálivka). Dost často se doporučuje jen otrhat ty napadené plody (nic z nich stejně nebude), rostlina zesílí a další plody často už touto chorobou netrpí. Proto je třeba nasazené plody sledovat, a jakmile se na vrcholku plodu objeví černá skvrna tak tento plod bez milosti odstranit. Lze to pozorovat už na plodech velikosti třešně.  Zespodu moc není vidět, tak by to chtělo nějaké zrcátko.

2. S výsadbou těchto rajčat moc nespěchat (jistě ne před 15. květnem), protože když jsou při kvetení několik dní nízké teploty, tak se na rajčatech tvoří tzv. Catface (kočičí tvář) a rajčata jsou více či méně zdeformovaná, nehezká a jejich část je na vyhození. Přitom rajčata nemusí být ještě vysazená přímo na záhon, stačí necitlivé otužování.

3. Je třeba sledovat kvetení, zejména první květenství, kde se může vyskytnout tzv. megabloom, to je nezvykle velký květ, který má dva, tři nebo i více slepených pestíků. Tyto megabloomy je třeba vyštípnout, protože by z nich vznikla velká nehezká rajčata (z těchto megabloomů jsou ty rekordně velká rajčata), velká jejich část by byla nepoživatelná ale hlavně veškerá energie rostliny by šla do tohoto rajčete a žádná jiná rajčata by se už do konce sezóny nemusela sklidit.

4. Tato rajčata mají často v prvním květenství nesazeno pět a více květů. Když je všechny necháte, tak se na prvním vijanu vyvine více jak 1- 1,5  kg rajčat, ale současně se zbrzdí další růst rostliny a tato rajčata mohou také být poslední, které sklidíte. U velkých rajčat (velikost okolo 400 g doporučuji ponechat maximálně tři opylené květy, ostatní vyštípnout. Realizovat při velikost plodu jako v bodě 1) a dávat pozor, abychom nevyštípli zdravé plody a nenechali na rostlině plody se známkami suché hniloby květního konce.

5. Na vývoji plodů a jejich zrání se nejvíc podílejí listy pod květenstvím. Proto poslední zálistek pod květenstvím nevyštipuji celý, ale ponechám dva listy a zálistek za druhým listem zaštípnu. Tím se docílí, že na vývoji květenství se podílí místo třech pět listů. Je pravdou, že v průběhu sezóny se za každým z těchto dvou listů mohou objevit druhotné zálistky, které je nutno vylomit. Je třeba to trochu sledovat.

To je vše co jsem chtěl napsat. Přeji vám úspěšnou sezónu s těmito krásnými rajčaty.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ariadna - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 78.134 (?), 16.2.2019 21:02
Vladimir, velmi pekne dakujem za rady. Mnohe z toho by ma vobec nenapadlo. Teraz uz len vydrzat 3 mesiace a potom hura s paradajkami do zahrady.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 17.2.2019 9:44

Vladimíre díky. Vztahují se tyhle tipy i na Huevos de Toro?

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 18.2.2019 7:58

Není tam nic, co by mohlo jakémukoliv rajčeti ublížit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.134 (?), 17.2.2019 11:10

Dobrý den, 

Jen zareaguji na to s tím ledkem vápenatým. Vloni jakmile se u mě začala projevovat suchá hniloba zvláště u velkoplodých rajčat tak po víceré aplikaci na list rozpuštěným ledkem se suchá hniloba již do konce sezony neobjevila. Musím tedy říct na základě mé zkušenosti že to opravdu účinkuje. 

Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
janulle - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 161.55 (?), 17.2.2019 15:20

Zdravím všechny, tak jako Evka i já jsem již v sobotu i dnes otužovala sazenice rajčat. Dnes jsou venku cca. od 11hodin. Jana


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 18.2.2019 8:00

Vypadají skvěle.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika