Rajčata 2019



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 10.26 (?)
3.1.2019 20:51

Vladimíre, tak ja mám zatiaľ pokusne v 13 kelímkoch 7 druhov rajčín - Tomatoberry F1,ŠtartF1,Stupické poľné skoré, Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty. Ešte som včera vysiala Mong. Karlika a 42 Days.

Tento rok budem pestovať: 

Cherry a koktejlové: TomatoberryF1(Gardenberry), Arielle F1,Tutti Frutti F1,Ambrosia gold a orange, Santa Orange F1, Juanita, Minikumato, Clackamas Blue Berry, Green doctors, Bejbino F1, Aranca F1, 42 Days, Ramallet Pequiňito...

Klasika : Štart F1,Stupické skoré poľné, Berner Rose, Kumato, Milica F1. 

 Bifteky a srdcia: Amana Orange, Eva´s Amish stripe, Orange Strawberry, Cour de Boeuf Bicolor, Orange russian 117,Salobre, Corazon F1,Anna Russian, Jerguš F1, Black of Tula a ešte nejaké 3 ďalšie druhy.

Podlhovasté na sušenie: Sacharnaja Sliwa Krasnaja, Tegucigalpa,Jersey Giant a Opalka.

Dwarf : Mong. Karlik, Pink Passion, Sleeping Lady, Arctic Rose.

 Rada by som tu čítala aj príspevky ďalších skúsených rajčinárov.Snáď sa to ešte rozbehne. Pani Jiřina, aké ste mali skúsenosti s novinkami od Kiepenkerl, napr. Nugget F1? Mne sa neosvedčil, rodil síce bohato, ale chuť nedosahoval ani zďaleka takú ako napr. Santa Orange, navyše po dažďoch praskal.

     Prajem príjemné rajčinovanie v r 2019

                                                                     Eva T

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
         
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 1.1.2019 19:09

Okrem toho vysievaju v obdobi november-december aj ludia, ako ja, ktori nevydrzia cakat do oficialneho obdobia vysevu semienok. Berieme to ako pokus, mat svoje rajciaky viac mesiacov v roku ako je bezne. S neuspechmi pocitame. Ako pise pan Vladimir, vhodne je mat aj aspon minimalne predpoklady - tepelne ale v tomto pripade hlavne svetelne podmienky. Aby sme neboli klasifikovani ako totalni blazni, existuju druhy deklarovane ako vhodne pre celorocne pestovanie, napr. TINY TIM.  Myslim ale ze bez prisvetlovania to nejde, aj pocas dna je sero. Slnecnych dni bolo minimum za posledny mesiac. Ostatni pestuju aj kvoli mnozeniu, na to si este ja netrufam. 

Stastny Novy a zahradkarsky uspesny rok prajem vsetkym pestovatelom.

Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 2.1.2019 19:10

Nebezpečně se mně to za oknem rozlízá. Mám tam 22 kelímků a v tom 48 rostlinek. Do konce měsíce je budu muset všechny rozesadit po jedné rostlině do kelímku a také tam budu tam přidat pálivé papriky, které budu každou chvíli vysévat. Těch 54 míst pro kelímky, které tam mám nebude stačit a tak při přesazování část rostlinek rajčat budu muset vyhodit.

           Vladimír

PS.: Také přeji všem úspěšný rok 2019.

Sazenice rajčat
Sazenice rajčat
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 10.26 (?), 3.1.2019 20:51

Vladimíre, tak ja mám zatiaľ pokusne v 13 kelímkoch 7 druhov rajčín - Tomatoberry F1,ŠtartF1,Stupické poľné skoré, Maglia Rosa, Sleeping Lady, Pink Passion, Subarctic Plenty. Ešte som včera vysiala Mong. Karlika a 42 Days.

Tento rok budem pestovať: 

Cherry a koktejlové: TomatoberryF1(Gardenberry), Arielle F1,Tutti Frutti F1,Ambrosia gold a orange, Santa Orange F1, Juanita, Minikumato, Clackamas Blue Berry, Green doctors, Bejbino F1, Aranca F1, 42 Days, Ramallet Pequiňito...

Klasika : Štart F1,Stupické skoré poľné, Berner Rose, Kumato, Milica F1. 

 Bifteky a srdcia: Amana Orange, Eva´s Amish stripe, Orange Strawberry, Cour de Boeuf Bicolor, Orange russian 117,Salobre, Corazon F1,Anna Russian, Jerguš F1, Black of Tula a ešte nejaké 3 ďalšie druhy.

Podlhovasté na sušenie: Sacharnaja Sliwa Krasnaja, Tegucigalpa,Jersey Giant a Opalka.

Dwarf : Mong. Karlik, Pink Passion, Sleeping Lady, Arctic Rose.

 Rada by som tu čítala aj príspevky ďalších skúsených rajčinárov.Snáď sa to ešte rozbehne. Pani Jiřina, aké ste mali skúsenosti s novinkami od Kiepenkerl, napr. Nugget F1? Mne sa neosvedčil, rodil síce bohato, ale chuť nedosahoval ani zďaleka takú ako napr. Santa Orange, navyše po dažďoch praskal.

     Prajem príjemné rajčinovanie v r 2019

                                                                     Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 230.39 (?), 4.1.2019 16:57

pane Vladimíre a ostatní znalci, jak se vlastně získávají semínka rajčat v těch velkých firmách typu Semo, Moravoseed apod.? Mají vlastní pole kde pěstují přesně označené odrůdy rajčat a z nich se pak prostě získají semínka na prodej a zbytek se vyhodí? To by museli v těch objemech mít pole přes půl republiky, ne? Nebo se získávají semena z "normálně" pěstovaných rajčat u normálních pěstitelů, kdy jde ta použitelná červená hmota třeba na výrobu protlaků a kečupů a semínka se dají bokem na prodej? Nebo je to ještě úplně jinak? 

Možná je to úplně pitomá otázka, ale jak se hrabu v nabídkách semínek rajčat pro letošek a vidím tu širokou škálu a rozmanitá balení od hobby balení po pár semínkách po tisícikusové až kilové balíky pro velkopěstitele, tak mi to nedá spát.. :-) 

díky Sáša 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 4.1.2019 20:14

Semo a Moravoseed jsou prvotně šlechtitelské firmy ne firmy produkující semena. Je to tak jako v jiných odvětvích. Třeba když si koupíte auto Renault, tak to neznamená, že byl nutně vyrobený ve Francii, ale může být třeba z Turecka. Takže semena pro tyto firmy se vyrábějí po celém světě (mají to napsané i na svých webových stránkách). Pro jednu z těchto firem je to převážně v Číně, pro druhou v Jižní Americe. To, která kde jsem už zapomněl, ale tuto informaci jsem dostal od jednoho pracovníka Moravoseedu na Polním dnu v Lednici.

Jinak při získávání semen se nehledí na to, že se zničí nějaká dužnina. Semena mají daleko větší hodnotu než to co zbyde z rajčete. Když si budete dělat semena sama, tak budete také muset oželet sem tam nějaké rajče. Je mně to také líto a tak u biftekových vydloubávám semena z těch komůrek a z ostatního si udělám salát. Třeba v takovém půl kilogramů velkém rajčeti najdete třeba jen třicet až padesát semínek- záleží na odrůdě. Obecně nejméně semínek mají velká srdce.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 4.1.2019 9:55

Možná půjdu trochu proti proudu diskuze, ale nevidím důvod k výsevům v prosinci. Rostliny trpí nedostatkem světla a ven je stejně dřív než po mrazech nedáte. U pozdějších výsevů se rozdíl ve zrání srovná tak na týden, max 14 dní.Na snímku jsou vlevo rostliny z lednového výsevu, vpravo z dubnového (vzorky semínek ze Zahrádkáře) a rozdíl prakticky není vidět..

Pěstování několika desítek odrůd beru spíše jako sběratelskou zálibu, osobně jsem zredukoval odrůdovou paletu na nějakých 5-6 odrůd, které plně pokryjou mé požadavky a dovedu si představit i redukci na 2-3 odrůdy. Počet rostlin je omezen prostorem na 20, max 30.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 166.168 (?), 5.1.2019 13:56

-Osobně jsem dříve pěstoval 8-10 odrůd a časem to skončilo na 4-5, pěstuji hlavně menší cherry, Poličino, Bejbino,Spencer, Mini,z větších jen Stupické, letos vynechám Spencer, nezdá se mi tak ůrodný a vzrůstný, občas seju rovnou na zahradu Šejka do řádku první týden v Květnu, pak rozpíchám na stanoviště na černou netkanou folii, krásně to dožene, ještě jsem zapomněl na žlutou odrůdu ildy nebo podobnou, ale tu většinou koupím pro spestření.

rajčata
rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.156 (?), 5.1.2019 16:21

Je vidět, že tam máte skvělého pomocníka.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 9.1.2019 20:00

Dovolím si tak trochu nesouhlasit s prvním odstavcem. Loni jsem, mimo jiné, zasadil několik sazenic setých v prosinci a lednu. Pravda, pěstovaných s přisvětlením LED světlem (bílé i růstové červenomodré). Vysazoval jsem je zároveň s březnovými semenáčky. Na pohled byly stejně veliké, ale ty dřívější měly bohatý kořenový systém, nasazeno plno květů a některé z nich již byly opylené. A ledňáčkové také měli první zralé plody už koncem června, kdežto březňáci až v polovině července. A navíc ledňáci měli větší výnos. Není v tom přímá úměra, tedy o měsíc dřív = měsíc náskoku, to ne. Ale pokud se snažíte mít úrodu co nejdřív kvůli plísni, je každý den rozdílu dobrý. Předloni jsem sázel ještě jen darované březňáky a první zralé rajče měl až 10. srpna. Ano, bylo to také odrůdou, ale už 16.8. přišla plíseň. Letos jsem do 15. srpna měl už 88 kg (z 57 rostlin). A v tom je smysl dřívějšího výsevu.

Naopak s vámi souhlasím v odstavci druhém. Moje číslo je tak 12 - 14, ale to je strop. Když tady na vlákně čtu ty spousty jmen odrůd, točí se mi z toho hlava. To prostě nezvládám. Po loňsku jsem některé odrůdy vyřadil a nahradil je jinými, ale počet tomu odpovídá. A tady uvedené rozdíly v hodnocení jedné a téže odrůdy naznačují, že podmínky jsou důležitější než odrůdy. Ale to se asi setká s nesouhlasem.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Darina2152 - (15) - 253.174 (?), 16.1.2019 23:50

Dovolím si nesouhlasit. Vloni jsem první rajčata Start F1 vysévala na MDŽ, tedy 8. března 2018. Část jsem vysázela napevno do studeného skleníku 12. dubna a v polovině června jsem trhala první rajčata. Ven jsem první rajčata vysázela 17. dubna. Zpočátku jsem je chránila dvojitou vrstvou netkané textilie. Další jsem sadila na konečné stanoviště 30. dubna a poslední 10. května. Počasí to dovolilo. Bohužel díky horkému počasí se nám ve skleníku rozšíířila černá skvrnitost a tak jsem v něm rajčata likvidovala už v srpnu. Venkovní rajčata mi naštěstí výpadek nahradila.

Rajčata Start - skleník 13. 6. 2018
Rajčata Start - skleník 13. 6. 2018
Venkovní rajčata Start F1 - 29. 6. 2018
Venkovní rajčata Start F1 - 29. 6. 2018
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika