Rajčata 2019



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3236) - 135.180 (?)
26.12.2018 9:36

O svátcích a před Novým rokem je takový klidný čas, kdy může člověk přemýšlet, co bude pěstovat. Mne napadlo, že bych mohl celé dva řádky osadit rajčaty (16 rostlin) která jsou určená především ke zpracování na protlaky a kečupy, na sušení případně do leča. Základ budou pro mne tvořit nové odrůdy, jejichž semena bych měl dostat z Tomatoville v průběhu ledna, Polish linguista, Opalka, Jersey Devil, Andes Horn, Gilbertie, Heinz 1439 a Costoluto Genovese Brokenbar. Jako referenční pro porovnání chci vysadit Scatolone 3, San Marzano 3, San Marzano Gigante a Costoluto Genovese. Jediné podobné rajče, které ještě znám je Hugo od Moravoseedu ale to se mně neosvědčilo.
Znáte někdo ještě nějaké dostupné rajče podobného typu (velké, podlouhlé, masité s málo semeny), které bych mohl ještě v nadcházející sezóně odzkoušet a porovnat jeho úrodnost s ostatními zde uvedenými?

           Vladimír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
janulle - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 161.55 (?), 16.12.2018 14:39

Také se připojím s fotografiemi. Semena rajčat od Vladimíra. Sela jsem 6.12.Jsou na východním okně v nevytápěné místnosti. Okno je kastlové a teplota je od 12-17°C. Když náhodou zasvitne slunko tak max.20°C. Rostlinky jsou trochu vytáhlé, ale jak je přepikýruju a dám hloubeji, tak se snad trochu srovnají. Vyklíčily všechny, kromě Betaluxu(u něho pouze 1 rostlinka)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3236) - 135.156 (?), 16.12.2018 15:43

Také mně ten Betalux klíčil nejhůře. Přitom to je semeno v originálním balení koupené v obchodě v Polsku. Ano, při přesazení zasadit co nejhlouběji, třeba až k děložním lístkům. S přesazováním neotálet, podle odborné literatury je nejlepší udělat první přesazení když se děložné lístky srovnají do vodorovné polohy. Já obvykle než se k tomu dostaqnu, tak už jsou tam první malinkaté pravé lístky.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
janulle - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 161.55 (?), 16.12.2018 16:51

Tak to je pro mě nová informace. Vždy jsem přesazovala až měly rostlinky více pravých listů. Dobrá tedy, ty co mají lístky srovnané už přesadím a zbytek ještě nechám v původních nádobách. Uvidíme jestli ještě nevyklíčený Betalux vzejde nebo ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3236) - 135.156 (?), 17.12.2018 19:54

Klidně s tím přesazováním počkejte. Máte ty rostlinky dost od sebe. Já mívám v jednom kelímku až dvacet rostlinek (často čtyři odrůdy), které si potom stíní a tak jsem nucen přesadit je brzy. Kelímky od kávy z automatu mám rozdělené na čtyři stejné díly. Do každého dílu vysadím jednu rostlinu- naplním kelímek substrátem, tužkou udělám díru až ke dnu, sazeničku chytnu za jeden děložní lístek, dám ji nad díru a za pomocí tužky ji zatlačím do otvoru tak, aby byly děložní lístky co nejníže. Pokud je třeba přidám trochu substrátu a proliji vodou,

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
janulle - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 161.55 (?), 24.12.2018 14:13

Vladimíre, tak nyní na svátky mi přijely děti ze světa a nevytápěnou místnost jsem musela chtě nechtě zprovoznit k obývání. Výsevy semen od Vás(již přesazené do společného truhlíku) putovaly do skleníku. Současně s kaktusy i citrusyfrown. Samozřejmě tam přitápím. Je tam tak okolo 14-17°C. Víc to nevytáhnu. Dnes tam i přenocovali. Bohužel se venku začíná ochlazovat.Tak možná budu ještě přikrývat netkankou. Má to ale jednu výhodu oproti parapetu na okně. A to světlo. Tak to budu muset zvládnout do konce svátkůwink A ráda bych všem chtěla tímto popřát klidné a pohodové prožití nejen dnešního svátečního dne, ale i dalších dní a hodně štěstí, zdraví do toho Nového roku 2019. Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3236) - 135.180 (?), 24.12.2018 17:04

Těch čtrnáct až sedmnáct není nijak likvidační. Pokud by to bylo pod dvanáct a více jak tři dny, tak by to bylo horší (to není z mé hlavy, ale četl jsem to). Jen si dejte pozor, ať není substrát hodně mokrý, doporučuji po tu dobu nezalívat. Pro takové případy je lepší mít sazenice v kelímcích, lépe to prosychá a také se dají rostlinky otáčet, aby nerostly skloněné k oknu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3236) - 135.180 (?), 26.12.2018 9:36

O svátcích a před Novým rokem je takový klidný čas, kdy může člověk přemýšlet, co bude pěstovat. Mne napadlo, že bych mohl celé dva řádky osadit rajčaty (16 rostlin) která jsou určená především ke zpracování na protlaky a kečupy, na sušení případně do leča. Základ budou pro mne tvořit nové odrůdy, jejichž semena bych měl dostat z Tomatoville v průběhu ledna, Polish linguista, Opalka, Jersey Devil, Andes Horn, Gilbertie, Heinz 1439 a Costoluto Genovese Brokenbar. Jako referenční pro porovnání chci vysadit Scatolone 3, San Marzano 3, San Marzano Gigante a Costoluto Genovese. Jediné podobné rajče, které ještě znám je Hugo od Moravoseedu ale to se mně neosvědčilo.
Znáte někdo ještě nějaké dostupné rajče podobného typu (velké, podlouhlé, masité s málo semeny), které bych mohl ještě v nadcházející sezóně odzkoušet a porovnat jeho úrodnost s ostatními zde uvedenými?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 10.26 (?), 26.12.2018 10:48

Vadimíre, Opalku a Jersey Devill som mala tento rok priesady od Jany, chuťovo dobré aj na priamy konzum a na sušenie a kečupy výborné, budem skúšať zohnať semienka aj tento rok. U Jany som ešte chutnala ANDINE CORNUE,(neviem, či je to to isté ako Andes Horn) ktoré dostať aj na Dobrá semena a chutilo mi. Zaujal ma va nete aj skorý Kibits, ktorý je však determinantný, ale neviem posúdiť chuť, dostať ho na estónskych weboch.Na rajčiny na sušenie je expert Jana, snáď poradí.   

                                                Eva T.

Kibits
Kibits
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 148.29 (?), 26.12.2018 12:26

Každoročně pěstuji spoustu masitých podlouhlých odrůd rajčat a zjistila jsem, že jsou si navzájem hodně podobné a rozdíly jsou jen nepatrné. Všechna mají jen velmi málo semen, hmotnost plodů mezi 100 až 250g a také chuť je téměř totožná. Při jejich pěstování musí být člověk ve střehu a pečlivě hlídat výživu a zálívku, protože za každý přehmat se odvděčí černáním špiček jako reakcí na nedostatek přijatelného vápníku v půdě. Vynikající je polská Opalka, je nehybridní a člověk si může sebrat vlastní semínka z nejhezčích plodů a nejzdravějších rostlin. Velmi spokojená jsem byla s francouzskou odrůdou Cornabel F1. Slušnou úrodu poskytly Jersey Giant, Federle i Andine Cornue. Výše zmiňovaný Kibits bude nejspíše nemasité dvoukomorové rajče podobně jako Scatolone a San Marzano.

Cornabel F1
Cornabel F1
Cornabel F1
Cornabel F1
Opalka
Opalka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3236) - 135.156 (?), 28.12.2018 10:18

Všechna ta rajčata jsou si dost podobná. Jejich DTM jsou také podobná. Hledal jsem informace na Google a nejranější je podle toho asi Polish Linguisa. Jinak- hybridy nepěstuji.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika